sztuka, krajobraz,
sztuka
Silvestris

Rozległa i wieloaspektowa problematyka krajobrazu stała się w ostatnich latach oraz chętniej podejmowanym przedmiotem refleksji w wielu dyscyplinach, jest także obecna w ujęciach między- i ponad- dyscyplinowych, a także w licznych pracach eseistycznych. Pozwala ona bowiem łączyć perspektywy wielu dyscyplin eksplorujących relacje między światem człowieka a jego otoczeniem przyrodniczym i dostrzegać słabo rozpoznane komponenty tego fenomenu. Pojawiają się nowe koncepcje postrzegania tych relacji oraz reinterpretacje dawniejszych, narasta literatura opisująca krajobrazy doświadczane, rekonstruowane i analizowane, nie było natomiast dotąd w naszym piśmiennictwie kompendium scalającego problematykę, rysującego główne nurty refleksji nad nią oraz sumującego dorobek badawczy w tym zakresie. Rolę takiego kompendium ma szansę spełnić przygotowana przez B. Frydryczak i D. Angutek antologia tekstów, obejmująca swym zakresem historię refleksji nad krajobrazem. jak i współczesne, najnowsze propozycje i rezultaty jego badań. [...] Zestawienie w jednym tomie licznych koncepcji krajobrazu, propozycji jego badania oraz bogatego materiału opisującego same krajobrazy, ich komponenty oraz przemiany, daje okazję nie tylko do konfrontacji różnych stanowisk, ale też - co ważne i bardzo widoczne podczas lektury - do śledzenia dialogu, czasem świadomego i bezpośredniego, czasem przygodnego i nieintencjonalnego między poszczególnymi tekstami, których autorzy wielokrotnie nawiązują do założeń i tez wyłożonych przez innych obecnych w tomie autorów.

źródło opisu: Prof. dr hab. Stefan Bednarek

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!