Duchowość ateistyczna. Wprowadzenie do duchowości bez Boga

978-83-7554-298-1
ateizm, wiera, Bóg, istnienie, duchowość
filozofia i etyka
Klaudia

Jak odnaleźć duchowość bez Boga i dogmatów. Pasjonująca lektura nie tylko dla ateistów! Czy można obyć się bez religii? Czy Bóg istnieje? Czy ateiści skazani są na życie bez duchowości? Tak wiele istotnych pytań w czasach „zderzenia cywilizacji” i „powrotu religijności”. André Comte-Sponville odpowiada na nie jasno i ze swobodą wielkiego filozofa a także „prawego człowieka”, któremu obcy...

André Comte-Sponville odpowiada na nie jasno i ze swobodą wielkiego filozofa a także „prawego człowieka”, któremu obcy jest, jakże często spotykany, resentyment i nienawiść.
Dla niego, duchowość jest zbyt istotna, by pozostawić ją różnego rodzaju fundamentalistom.
Podobnie laickość jest zbyt cenna, by zawładnąć nią mieli najbardziej szaleni przeciwnicy religii.
Dlatego też istotne jest odnalezienie duchowości bez Boga, bez dogmatów, bez kościoła, takiej, która chroniłaby nas zarówno przed fanatyzmem jak i nihilizmem.
Uważa, że XXI wiek będzie duchowy i laicki albo go nie będzie. W pasjonujący sposób wyjaśnia, w jaki sposób to się stanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Koronczarka | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Ateista - człowiek zły, ktoś, kto z własnej, nieprzymuszonej woli amputował sobie duszę. Ateista w NIC NIE WIERZY, co spycha go niemal do poziomu zwierzęcia. Na mojej głębokiej prowincji takie poglądy wcale nie są rzadkie. Żeby nie powiedzieć, że trochę niewygodnie przyznać się do tego, że poważnie wątpi się w istnienie Boga (co zdaniem autora nie zawsze jest jednoznaczne z agnostycyzmem), bo to od razu jest powodem głębokiej nieufności i potępienia. Można wierzyć, że Bóg istnieje i wierzyć, że go nie ma, a pewności nikt z nas mieć raczej nie może. Ta druga wiara miała dla mnie zawsze wydźwięk tragiczny. Bóg przecież chroni nas przed tak wieloma rzeczami, a przed strasznym strachem przed nicością przede wszystkim. Andre Comte-Sponville ten tragizm łagodzi. I choć w książce fragmenty poświęcone temu brzmią łagodnie i niemal optymistycznie, to mnie nie przekonał.

Amarcord | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Nie znam się na filozofii, więc nie mogę ocenić filozoficznej wartości tej książki.
Mogę jednak ocenić ją jako laik, który jest niezmiernie zainteresowany tematem, jaki książka ta porusza.
I z tego punktu widzenia oceniam ją niezwykle wysoko, jako że łączy w sobie wiele nitek, które do tej pory snuły się w mojej głowie rozdzielone.
Teraz zaś spotkały się w jednym punkcie. W punkcie, z którego można rozpocząć wędrówkę ku nieskończoności.

Skoro zaś "cel i wędrowanie są jednym"... jestem bliski zdobycia szczytu.

zoso | 2013-07-04
Przeczytana: 01 lipca 2013

Czy ludzie nie wierzący w Boga mają jakieś swoje życie wewnętrzne?Czy też żyją z dnia na dzień zaspokajając tylko potrzeby ciała?Oczywiście że nie.Autor,na swoim przykładzie,próbuje nakreślić,przedstawić życie duchowe osób w których świecie Boga nie ma.W pierwszej części książki autor zastanawia się czym jest religia,jaki ma ona wpływ na nasze życie,czy jej obecność,czy też jej brak ma wpływ na naszą moralność.Następnie przedstawia swoje argumenty na nieistnienie Boga.Używa w tym celu bardzo "przekonujących" dowodów hipotetycznych(bo innych jak wiadomo nie ma),dzięki którym,jak wiadomo,osób wierzących od wiary nie odciągnie.Ale nie to było jego celem.Autor zajmuje,przedstawia tutaj tylko swoje stanowisko w kwestii istnienia,czy też nieistnienia Boga.Ostatnia część książki dotyczy zagadnienia podjętego w tytule,czyli "duchowości" bez Boga.Autor przedstawia nam tutaj swoje życie duchowe.Okazuje się,że jest on ateistą medytującym,który,jak sam twierdzi,parokrotnie osiągnął w swoim...

_BB | 2012-06-26
Przeczytana: 2012 rok

Świetna argumentacja, doskonała retoryka, nieobraźliwe obalanie dogmatów, to główne powody, dla których tak wysoko oceniłem tą książkę.
Z pewnością wielokrotnie będę wracał do tego dzieła.

livrer | 2012-09-03
Na półkach: Przeczytane, Duchow-ość
Przeczytana: 03 września 2012

Duchowość ateistyczna. W(y)prowadzenie (w pole).

Książka zrodziła we mnie wiele nadziei odnośnie treści. Napisana przystępnym językiem, wyróżnia się na polu podobnych publikacji tego typu jasnością i prostotą argumentacji co znacznie przyspiesza czytanie ale i pozostawia spory niedosyt. Autor zasadniczo nie wprowadza nowych treści, do powszechni znanych argumentów w dyskusji - jest li ten absolut czy li go nie ma? - niekiedy może tylko inaczej rozkłada akcenty, lub wykorzystuje argumenty jednej strony przeciw niej samej, co w jakimś stopniu jest może i odkrywcze. Podobało mi się także ukucie pojęcia ateizmu chrześcijańskiego, tzn. takiego, który nie odcina się od kulturowych korzeni, z których czerpie, nie uznając jednakże ich transcendentalnej proweniencji. Ateizm tego typu różnić się będzie od ateizmu muzułmańskiego czy mojżeszowego, gdyż zaprzeczenie istnienia boga rodzi inny ateizm w zależności od tego jakiego boga istnieniu zaprzeczamy (który był nam w pewnym sensie bliższy)....

Ludi | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

Moja pierwsza myśl, gdy zabieram się do napisania kilku zdań o tej książce, brzmi: to jest książka filozoficzna, która daje chwilę wytchnienia. Nie jestem filozofem, wręcz mi do niego daleko. Trudno czyta mi się dzieła filozoficzne, stąd do "Duchowości ateistycznej" podchodziłem nieco ostrożnie. Myślałem, że czeka mnie swoista czytelnicza przeprawa, ale autor pomyślał o takich czytelnikach jak ja. Teorie i idee, których przytacza dużo, podaje naprawdę przystępnie, nie powołuje się na innych filozofów bez słowa wyjaśnienia, jakby każdy wiedział, o co chodzi w pojęciu takim-a-takim autorstwa tego-a-tego. Do tego dodaje swoje doświadczenie co sprawia, że książka wydaje się dość intymna. Nie widzę za nią samego umysłu, tak jak często to widzę czytając filozofów, tylko człowieka. Wreszcie sam temat jest - całe szczęście, że jest poruszony. Duchowość ateisty to trochę jak odwrotność yeti - jest, ale każdy udaje że nie widział. Dobrym przykładem jest choćby reakcja wierzącego znajomego...

Nina | 2013-04-11
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

"Duchowość ateistyczna" to książka, z którą nie trzeba się zgadzać, ale warto ją przeczytać. Jest to praca filozoficzna, ale pisana zrozumiałym językiem, okraszona anegdotami i przykładami. Przechodzi się przez nią lekko i nie wymaga specjalnego skupienia.

Oprócz kwestii dotyczących ateizmu/wiary autor porusza również sprawy uniwersalne, jak szczęście, nadzieja, wierność, przeżycia wewnętrzne. Można z niej wyłuskać wiele ogólnych myśli, które zostały sformułowane w ciekawy, literacki sposób i są powodem do głębszego zastanowienia się nad niektórymi zjawiskami.

Książkę polecam każdemu. Nie jest ona rewelacją, jednak warto się z nią zapoznać i zatrzymać na chwilę nad sprawami, na które zazwyczaj nie znajdujemy czasu.

Trochę szerszy tekst dotyczący książki na: http://histeryczna.blogspot.com/

SylwiaM | 2016-02-07

Wspaniała pozycja dla watpiacych, wierzących i ateistów. Inteligentny wywód o moralności bez religii, szacunku dla tradycji i kultury. Poglądy autora wsparte filozofią. Duża doza tolerancji, na pewno pozycja dla otwartych głów.

Ewelina | 2012-07-11
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Jej krótkie opisy są faktycznym odzwierciedleniem tego, co znajduje się w środku. Nie zawodzi, ale niestety miejscami język jest na tyle skomplikowany (szczególnie we fragmentach dot. filozofii czy metafizyki), że trudno podążać za merytorycznym argumentem na bieżąco. Wracałam do niektórych fragmentów kilkakrotnie.

Mateusz Kozielecki | 2012-06-28
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Kolejna pozycja która odmienia życie, dzięki tej książce nabrałem dystansu do całego "ateizmu" o ogóle. Polecam!