Na południe od Rio Grande

Okładka książki Na południe od Rio Grande Wiesław Wernic
Okładka książki Na południe od Rio Grande
Wiesław Wernic Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Doktor Jan i Karol Gordon (tom 11) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Doktor Jan i Karol Gordon (tom 11)
Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
western rio grande wernic kowboj

Odkąd pamiętam Meksyk kojarzył mi się z dobrym jedzeniem i pogodnymi Latynosami w sombrerach. Meksykańskie potrawy potrafią być ostre, ale również ludzie tam mieszkający nie należą i nigdy nie należeli do łagodnych. Potomkowie hiszpańskich osadników musieli sobie radzić w trudnych warunkach, często o wiele trudniejszych niż pierwsi Amerykanie na wschodnim wybrzeżu USA. Meksykański Dziki Zachód przez wielu był uważany za jeszcze bardziej dziki niż ten dobrze nam znany chociażby z książek. Czas wyruszyć na południe razem z bohaterami tego westernu, by się o tym przekonać.

Tegoroczna wyprawa doktora Jana i trapera Karola Gordona z pozoru zapowiada się spokojnie, bo mają odwiedzić starego znajomego w Meksyku, który posiada tam ogromne ranczo. Po wielu przygodach i podróżach na Dziki Zachód, ta dwójka jest już wprawiona w trudach jazdy konnej i nie lęka się żadnych mieszkańców tych niegościnnych terenów. Doktor i Karol jeszcze nie wiedzą, że Meksyk nie raz ich zaskoczy, a pierwsza niespodzianka trafi się jeszcze przed przekroczeniem jego granic gdy pewien tajemniczy człowiek, który świetnie włada bronią uratuje ich z opresji. Kim jest ten niespodziewany sprzymierzeniec i nowy towarzysz podróży? Czy mapa z dziwnymi znakami, którą kupił doktor skrywa jakąś tajemnicę? Jak zakończy się wyprawa w góry Sierra Madre?

„Na południe od Rio Grande” to moja nowa ulubiona książka z serii westernów dla młodzieży Wiesława Wernica. Jako dziecko przeczytałem je wszystkie, ale wyprawa do Meksyku szczególnie utkwiła mi w pamięci i teraz przypomniałem sobie, z jakich powodów. Ma bardzo ciekawą, przygodową fabułę niczym z Indiany Jonesa i nieco różni się od opowieści, które dzieją się w USA. Ta egzotyka i meksykański klimat w połączeniu z całkiem niezłą akcją i dramaturgią (oczywiście jak na tak wiekową już książkę) tworzą świetną mieszankę i czyta się to bardzo dobrze. Od samego początku jest dużo akcji. Bandyci, pościgi, strzelaniny, zabójstwa, a to wszystko na dzikim meksykańskim odludziu. Do tego trzeba dodać ciekawy wątek drogi do skarbu. Znowu mogę narzekać tylko na zbyt szybkie zakończenie tej historii i zmarnowany potencjał. Szkoda, że autor nie rozwinął postaci Inez, bo historia nastolatki-podróżniczki po Dzikim Zachodzie to ciekawy i nietypowy pomysł, który przyjąłby się w dzisiejszych czasach gdy sukcesy odnoszą powieści z silnymi postaciami kobiecymi. Muszę jeszcze wspomnieć o całkiem sporej garści ciekawostek o geografii i historii Meksyku. Sam interesuję się dość mocno tematem, więc byłem nimi pozytywnie zaskoczony. Ten kraj ma naprawdę dużo do zaoferowania pod względem kulturowym.

W mojej opinii "Na południe od Rio Grande" może stanąć na podium pośród dwudziestu mini-westernów tego autora. Czytam wszystkie po kolei i ta opowieść zrobiła na mnie najlepsze wrażenie i bardzo szybko ją pochłonąłem. Mimo pewnej infantylności i słabo rozwiniętych postaci, ma wiele zalet, które można długo wymieniać. Ciekawa fabuła, dość szybka akcja, nieco grozy, ciekawostki, egzotyczny klimat dzikiego Meksyku - to wszystko na pewno zapamiętam. Zdecydowanie polecam wszystkim wielbicielom powieści przygodowych tę wisienkę na torcie westernów Wiesława Wernica.

Ocena: 8,0/10

Ciekawa wyprawa na tereny Meksyku oczywiście świetnie okraszona przez autora smaczkiem historii. Pojawia się skarb , tajemnicza postać Barrego Bede. Opisy przyrody jak zwykle przenoszą czytelnika w piękne krajobrazy, są strzelaniny , podchody za czarnymi charakterami . Słowem dobra dawka przygody.

Z dawna zapowiadana wyprawa Doktora Jana i Karola Gordona do Meksyku ("Na południe od Rio Grande"),do znajomego hacjendera Gonzalesa. Powieść ma dwie części - pierwsza to przybycie do Meksyku i gościna u Gonzalesów - w tej części bohaterowie odpierają ataki bandytów na rodzinę hacjendera, druga zaś to wyprawa po ukryte przedkolumbijskie skarby - tutaj też występuje banda mająca chrapkę na przejęcie skarbów.
Byłoby tak sobie, dość letnio, gdyby nie świetna postać drugoplanowa - Barry Bede - postać żywcem wycięta z dobrych spaghetti westernów - strzelająca do przeciwników równie celnie i bezkompromisowo jak Clint Eastwood. To kolejne działania i akcje Barrego (głównie wszczynane przez niego strzelaniny) ożywiają akcję książki.
Gdy - w przyszłości - takiej żwawej persony zabraknie, tempo akcji w kolejnych pozycjach cyklu wyraźnie spadnie.

Na tym autorze jeszcze się nigdy nie zawiodłem, zawsze jest jakaś ciekawa historia z dzikiego zachodu.
I chociaż jest to raczej literatura dla powiedzmy młodszej młodzieży to i tak czyta się fajnie.
12 gab holl
16 19 weg Jan pał jol

12 gab holl
16 19 weg Jan pał jol

Wieslaw Wernic - tak samo dobry majäc 13 lat jak i 50......
Polecam szczegölnie dzisiaj w swiecie absurdu

Wieslaw Wernic - tak samo dobry majäc 13 lat jak i 50......
Polecam szczegölnie dzisiaj w swiecie absurdu

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam