Zdarzyło się naprawdę

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Focus Historia poleca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J
978-836234350-8
historia, focus,
Rewolwerowiec

Żadna historia nie jest nudna, może być tylko źle opowiedziana. Na szczęście teksty, publikowane na łamach Focusa Historia to teksty fascynujące. Nie tylko dlatego, że wydarzenia z historii, o których pisaliśmy były arcyważne i arcyciekawe, ale przede wszystkim dlatego, że nasi autorzy wykonali tytaniczną pracę, by dotrzeć do nieznanych albo mało znanych źródeł. Dzięki temu wiele z prezentowanych tu histrorii jest szokujących. Zdumiewajacych i kontrowersyjnych. Ale zawsze są to historie prawdziwe.
W tym tomiku znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- czy bohater Dywizjonu 303 był "psem wojny" ?
- ilu słynnych dowódców zwyciężało pod wpływem używek?
- kim był ulubiony kat Stalina?
- jak klęli Sarmaci?
- czy twórca gilotyny dr. Joseph Guillotin był słowny?
- jakim żołnierzem był ojciec braci Kaczyńskich?

źródło opisu: http://www.matras.pl/zdarzylo-sie-naprawde.html

źródło okładki: http://www.matras.pl/zdarzylo-sie-naprawde.html

Krzysztof | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Zdarzyło się naprawdę i trudno uwierzyć w treść niektórych artykułów. Szkoda, że są dobrane na chybił trafił i po zapoznaniu się z kilkoma pierwszymi szybko o nich zapominamy.

Renax | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 04 października 2014

Szczerze mówiąc nie wiedziałabym, że taka książka istnieje, gdyby nie akcja firmy Virtualo, no ale dowiedziałam się. Książka, zdaje się, z 2005 roku, jeszcze z czasów gdy żył Lech Kaczyński, a prezydent Bronisław Komorowski był posłem. Dlaczego o tym wspominam, bo postacie te występują w książce. Żeby zaciekawić, pojawia się ojciec braci Kaczyńskich w ciekawym eseju na temat powstania warszawskiego.
Jest to zbiór zwięzłych, ale treściwych esejów historycznych. Czyta się je dobrze, bo są ciekawe i urozmaicone, czyli, powiedzmy,po eseju na temat Katynia, mamy pracę o narkotykach w wojsku, albo katach Stalina albo awanturniku-bohaterze z Dywizjonu 303, czy głowie Cromwella, powstaniu gilotyny, czy ludożerstwie w dymitriadach (tak, okazuje się, że Komuda napisał prawdę - tak ja to podają pamiętniki uczestników).
Bardzo ciekawe rzeczy, ale to nie tylko ciekawostki. Ja zauważyłam myśl przewodnią. Uważam, że jest nią...Trylogia Sienkiewicza i model patriotyzmu w stylu bohaterskim. Bo już...

Michal Zacharzewski | 2015-08-03
Przeczytana: 22 lipca 2015

Zbiór kilkunastu artykułów historycznych, interesujących, lecz dobranych bez ładu i składu oraz wrzuconych w losowej kolejności w jeden tomik. Teksty wstrząsające i dramatyczne sąsiadują ze zwykłymi ciekawostkami, nudnawe reportaże towarzyszą trzymającym w napięciu opowieściom awanturniczym. Losy głowy Cromwella, francuskiej gilotyny czy jednego z pilotów walczących o Anglię pełnią tu rolę anegdoty. Zupełnie inaczej wygląda tekst poświęcony egzekucjom polskich oficerów na wschodzie - Katyń i Smoleńsk chyba nigdy i przez nikogo nie zostaną potraktowane lajtowo.

Komu takie zestawienie nie przeszkadza, a lubi historię, znajdzie tu trochę ciekawostek, którymi da się błysnąć w towarzystwie. Ale całość nie porywa.

Adrian F | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Jakość artykułów stoi na przyzwoitym poziomie, są one ciekawe oraz podawane częste przykłady faktycznie przybliżają opisywany w danym miejscu problem. Odstrasza trochę wydanie, dosyć brzydkie i na papierze słabej jakości. Być może dlatego jako całość nie prezentuje się tak dobrze, że ciężko czytelnikowi wbić się w dany rytm chociaż bardzo luźno tematycznie powiązany. Za to większość rozdziałów odsłania przed czytelnikiem (przynajmniej dla mnie) jakieś ciekawostki i fakty, o których ciężko usłyszeć gdzie indziej.

Matacz | 2015-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2015, E-Books
Przeczytana: 15 września 2015

„Zdarzyło się naprawdę” to zbiór felietonów i artykułów z gazet podejmujących tematykę historyczną. Ja historykiem nie jestem ani z zawodu, ani z zainteresowania. Książkę przeczytałem, bo zaciekawił mnie tytuł, ale mówiąc szczerze liczyłem na trochę inną treść.
Ogólna koncepcja całej serii podoba mi się, ponieważ lubię takie zbiory luźno powiązanych ze sobą tekstów do których można wracać w dowolnej chwili i nie trzeba pamiętać fabuły reszty książki, jednak ta publikacja mnie nie porwała. Jak dla mnie teksty są za krótkie i brakuje odpowiedniego wprowadzenia. Choć może to po części to moja wina. Może to ja powinienem wiedzieć więcej na temat historii naszego kraju i całej Europy? Niestety nie wiem kto z kim i dlaczego, i dlatego rozszyfrowanie niektórych artykułów było dla mnie kłopotliwe, a ogólna ocena poleciała w dół jak głowa ścięta gilotyną – której historia też zawarta jest w książce. Uczciwie muszę przyznać, że nie jest to całkowita literacka klapa i niektóre tekst...

Leanne | 2011-10-22

"Na ubitej ziemi. "

Przeszłość. Tym słowem, z niezwykle szerokim marginesem, określamy to co było. To co było i już nigdy nie wróci. Zazwyczaj przeszłość, zwłaszcza ta znanych polskich osobistości, czy dowódców pozostaje absolutnie nieskalana i tak naprawdę niewiele osób chciałoby w tej przeszłości grzebać. A gdyby nagle się okazało, że najsłynniejsi dowódcy zwyciężali pod wpływem używek, a Rajmund Kaczyński wprost uwielbiał znęcać się nad swoimi żołnierzami ?

Muszę zaznaczyć, że generalnie książki o charakterze reportażowym, to zdecydowanie nie moja bajka. Nie przepadam za historiami opartymi na faktach i stanowczo nie lubię rozgrzebywania dawno zamkniętych spraw, czy brukania pamięci zmarłych - niezależnie od tego jacy byli i jakich czynów dopuścili się za życia. "Zdarzyło się naprawdę" to wynik ogromu pracy i wysiłku, całej rzeszy Autorów, by dotrzeć do nieznanych dotąd źródeł i ujawnić nowe, niekiedy szokujące fakty, rzucające nowe światło na przeszłość, co jest rzeczywiście...

Vivienne | 2013-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Niedawno postanowiłam zapoznać się z pozycją, która czekała na swoją kolej już jakiś czas. Jest nią „Zdarzyło się naprawdę”, która wyszła spod pióra kilkunastu osób. Zebrane do kupy, fascynujące artykuły dotyczące wydarzeń historycznych przyprawiły mnie o przyspieszone bicie serca.

Antologia esejów zawiera opisy zdarzeń interesujących i niewiarygodnych. Dziejących się niecałe sto lat temu, a nawet kilkanaście wieków wcześniej. Czytamy w niej o najbardziej mrożących krew w żyłach karach śmierci. Dla przykładu jak niedoświadczony kat uderza toporem dwadzieścia dziewięć razy, zanim głowa skazańca oddziela się od ciała. Dowiadujemy się jak pewien członek wysławianego Dywizjony 303 radził sobie „po służbie” i w jaki sposób otrzymuje przydomek Kamikaze. Poruszany zostaje również temat przemilczanych oszustw w trakcie II wojny światowej.

Osobiście nie przepadam za historią. Zawsze męczyłam się na tych lekcjach, co nadal się nie zmienia. Jednak uważam, że gdyby książki w szkołach były...

kolmanka | 2011-05-28
Przeczytana: 28 maja 2011

Po raz pierwszy mam do czynienia ze zbiorem historycznych esejów. Wydawnictwo G+J, pod patronatem miesięcznika Focus, wydało na rynek serię kieszonkowych wydań szalenie interesujących książek, poruszających tematykę zagadkowych zbrodni, intrygujących śledztw czy też skandali seksualnych.

Przez ostatni tydzień towarzyszyła mi książka "Zdarzyło się naprawdę". Czytałam ją w pociągu, w nocy i w środku dnia. Każdy artykuł jest na tyle krótki, że czyta się go szybko i przyjemnie. Przyznam, że nigdy nie byłam pasjonatką historii. Na lekcjach w liceum siedziałam jak na szpilkach, co chwila zerkając na zegarek. Tym razem odkryłam coś zupełnie innego. Czytając, miałam wypieki na twarzy. Gdyby podręczniki do historii pisane były w taki sposób, młodzież sama by do nich sięgała, bez przymusu.

Łatwiej bowiem zapamiętać datę agresji III Rzeszy na ZSRR, gdy się wie, że niemieccy żołnierze byli cały czas szprycowani narkotykami, albo datę zdobycia Kremla przez polskie wojska w czasie tzw....

krzysiek_s | 2017-05-18
Przeczytana: 20 maja 2017