Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu?

Tłumaczenie: Jakub Góralczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04602-9
rozrywka
grzegorzowa

Racjonaliści czy przesądni? Żyjemy w morzu przesądów, czy chcemy tego czy nie. Gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, skręcamy wtedy w bok albo zawracamy. Na widok kominiarza łapiemy się za guzik. Aktorowi przed spektaklem życzymy połamania nóg. A gdy zbijemy lustro… W tym przypadku odpukanie w niemalowane chyba nie pomoże. W XXI wieku żyjemy nadal otoczeni przez przesądy, odczytujemy...

Racjonaliści czy przesądni? Żyjemy w morzu przesądów, czy chcemy tego czy nie.

W XXI wieku żyjemy nadal otoczeni przez przesądy, odczytujemy złowróżbne znaki na niebie, zaklinamy dobry los, sięgając po podkowę z siedmioma otworami bądź czterolistną koniczynę.

Do dziś konstruktorzy mostów wrzucają do zaprawy kilka groszy, gdyż ma to chronić most i przynosić szczęście podróżującym. Bokserzy spluwają przed walką w rękawicę, a piłkarze zakładają najpierw lewy but. Szulerzy zaś wierzą, że widok garbatego przed kasynem przyniesie im szczęście, a kobieta – przegraną…

Ta książeczka to unikalna kolekcja niezliczonych przesądów, z którymi stykamy się na co dzień, i tych już zapomnianych. Wbrew pozorom nie jest to zbiór oczywistości – przytoczone przykłady bawią, zaskakują, skłaniają do namysłu, a niekiedy także szokują. Bo oto np. zwyczajem Celtów na odganianie złej pogody było wypuszczanie pierworodnego dziecka nago na deszcz i nakazywanie mu stawania na głowie. W XVII wieku z kolei uważano, że rany rąk można uzdrowić przez włożenie palca do kociego ucha… A wiktorianie leczyli dzieci, wkładając pukle ich włosów do psiego pożywienia. Niewiarygodne? Prawdziwe! Uzupełnieniem opowiastek o przesądach i ich genezie są dowcipne rysunki Mike’a Mosedale’a.

Jeszcze jedno, drogie panie. Jeśli chcecie się oświadczyć, pamiętajcie, że możecie to uczynić tylko 29 lutego!

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

grzegorzowa | 2011-03-29
Przeczytana: 27 marca 2011

Ile razy zdarzyło Ci się przyłapać na mimowolnym złapaniu za guzik na widok kominiarza? Albo... ile razy przebiegający przez Twoją drogę kot, zmusił Cię do zrobienia trzech kroków w tył i splunięcia? I wreszcie... ile razy na widok czterolistnej koniczyny, uśmiech pojawił się na Twoich ustach? Mnóstwo razy - taka z pewnością będzie odpowiedź. Oczywiście, nie ma w tym nic dziwnego, bo... przesądom można wierzyć lub nie, ale pozbyć się ich z naszego świata, zwyczajnie się nie da.

Przesądy (czy nam się to podoba, czy nie) były, są i będą obecne w naszym życiu, pytanie tylko - skąd tak naprawdę one się wzięły? Odpowiedź na to, dość trudne z pozoru pytanie, okazuje się być niezwykle prosta. Wystarczy bowiem poszperać w starych księgach i pismach. A jeszcze lepiej... sięgnąć po bardzo ciekawą książkę "Czarne koty i prima aprilis. Skąd się wzięły przesądy w naszym życiu?" Harry'ego Olivera, który owe "poszperanie" przyjął na swoje barki.

"Czarne koty i prima aprilis..." śmiało nazwać...

anna | 2014-01-26
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Wpadła mi w ręce przez przypadek i choć temat przesądów nigdy mnie szczególnie nie interesował, pomyślałam, że może dowiem się czegoś ciekawego.
Nie zawiodłam się. Bardzo przyjemnie się czytało. No i jak powiększyłam swoją wiedze! polecam.

isobel | 2012-06-28

Pozycja obowiązkowa dla kogoś, kto tak jak ja wierzy w czarne koty, przechodzenie pod drabiną, siedem lat nieszczęścia poprzez rozbicie lustra czy też otwieranie parasola w pomieszczeniu. Albo też po prostu dla osób,które lubią wiedzieć.

Brudnopis Parzych | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Z tej książki dowiedziałam się o tak wielu przynoszących pecha rzeczach, że przestałam się dziwić, czemu nie mam jeszcze przystojnego męża ani nie wygrałam w lotto. Czas to zmienić!
* fragment recenzji z http://magazyn-opinii.blogspot.com/2015/03/czarne-koty-i-prima-aprilis-skad-sie.html

DominikaW | 2013-04-02

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zmaga się z odbiciem rzeczywistości w literaturze. I nie tylko. Przesympatyczny język, krótko, zwięźle, na temat. I z jajem :)

adam | 2011-11-21
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa i śmieszna. Może nie wszystkie przesądy są u nas znane. Autor angielski.
Po przeczytaniu można dojść do takiego samego wniosku co Einstain:"żyjemy w takim dziwnym świecie, w którym łatwiej jest rozbić atom, niż obalić przesąd”

Duana | 2014-10-14

Jeśli interesujesz się różnego rodzaju przesądami, zwyczajami - ta książka jest dla Ciebie. Polecam :)

Katriona | 2016-11-15
Przeczytana: 23 listopada 2016