Dzieje chrześcijaństwa polskiego. Wydanie uzupełnione

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-0945-8
historia
Michał

Książka wybitnego historyka, prof. Jerzego Kłoczowskiego, oparta na własnych badaniach Autora i ogromnej literaturze przedmiotu, przedstawia w syntetycznym ujęciu dzieje chrześcijaństwa polskiego - od chrztu Polski i pierwszych misji wśród otaczających młode państwo plemion pogańskich do czasów nam współczesnych. Jest historią potraktowaną współcześnie: ukazuje nie tylko Kościół jako instytucję, ale także dzieje form życia religijnego w Polsce, miejsce chrześcijaństwa w obyczaju i kulturze Polaków oraz innych narodów zamieszkujących Polskę, stosunki między różnymi wspólnotami wyznaniowymi, a także uwarunkowania polityczne i społeczne, które ukształtowały charakter polskiej religijności.

Cennymi uzupełnieniami są: tablica chronologiczna, obszerna bibliografia ułożona z myślą o potrzebach nieprofesjonalnego czytelnika, kilkadziesiąt map i indeksy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.empik.com

Jacek | 2014-04-18
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Książka jednego z najwybitniejszych żyjących historyków polskich, autorytetu w dziedzinie historii Kościoła katolickiego. Właściwie mógłbym tak jeszcze długo o Profesorze, bo postać to wybitna. Ale mam napisać o książce. I tu mam problem - to nie jest wybitna praca. Co prawda na jej kształt ma wpływ forma popularna, w dodatku przeznaczona dla każdego, także mniej zorientowanego w historii czytelnika, ale jednak po syntezie, jaką praca ma być, spodziewałem się się więcej. Przede wszystkim przeszkadzały mi długie fragmenty dziejów ojczystych, a nie dziejów religijnych. Inny problem, to proporcje, w których katolicyzm dominuje nadmiernie, zwłaszcza w czasach reformacji czy w kontekście ziem wschodnich Pierwszej Rzeczpospolitej. To trochę krzywdzące dla prawosławia czy wyznań reformowanych.
Książkę czyta się dobrze, to na pewno zaleta. Ale przy takiej objętości (bibliografia kończy się na 414 stronie) oczekiwałem więcej. Natomiast dla czytelnika, który chce tylko zapoznać się z...

Mariusz | 2016-03-09
AnomaderRake | 2015-08-19