Miasta Wezuwiusza: Pompeje i Herkulanum

Okładka książki Miasta Wezuwiusza: Pompeje i Herkulanum Michael Grant
Okładka książki Miasta Wezuwiusza: Pompeje i Herkulanum
Michael Grant Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Citi of Vevuvius. Pompeii and Herculaneum
Państwowy Instytut Wydawniczy
1986-01-01
1986-01-01
830601149X
Hanna Rowińska
Rzym historia Rzymu Pompeje Herkulanum archeologia starożytność miasta katastrofy naturalne wulkan

Dla każdego interesującego się starożytnością i planującego wyprawę do Kampanii pozycja obowiązkowa. Grant sięga jak może najgłębiej w przeszłość opisując zarówno osadnictwo Osków, jak i Etrusków, wpływy greckie oraz oczywiście codzienność mieszkańców okolic Neapolu za czasów panowania rzymskiego.

Pomimo, że „Miasta Wezuwiusza...” nie imponują rozmiarem, to autorowi udało się zamieścić wiele niespotykanych gdzie indziej detali. Sam opis katastrofy z 79 r., w świetle najnowszych badań, nie jest już tak precyzyjny jak być powinien. Jego bezsprzecznym atutem jest potoczysty styl opowieści Granta, wciągający czytelnika, ale zachowujący rygory naukowej relacji.

Pomimo, że „Miasta Wezuwiusza...” nie imponują rozmiarem, to autorowi udało...

Książka niewątpliwie ciekawa, choć trzeba pamiętać, że niestety od jej napisania upłynęło już sporo czasu, więc nie wszystkie informacje w niej zawarte, są jeszcze aktualne. Na przykład najnowsze rekonstrukcje przebiegu katastrofy w Pompejach i w Herkulanum nieco odbiegają od opisu przedstawionego przez M. Granta.
Ogromnym plusem książki są rozdziały poświęcone sztuce Pompejów i Herkulanum. Jest to element, którego moim zdaniem brakuje w innych, niedawno wydawanych pozycjach z tego zakresu. Plusem jest także umiejscowienie najdawniejszej historii Pompejów i Herkulanum (oczywiście na dużym poziomie ogólności) w szerszym kontekście regionu. Tego również nie znajdziecie w popularnych książkach autorstwa chociażby A.Angela czy M. Beard.

Ogromnym plusem książki są rozdziały poświęcone sztuce...

Szczerze nie spodziewałam się, że książka ta okaże się tak bardzo wciągająca. Autor nie ogranicza się tu tylko do opisania architektury i sztuki starożytnych Pompejów, ale kreśli też przed nami niezwykle fascynujący obraz obyczajów i kultury tamtejszych mieszkańców.

Na półkach: , , , , , , ,

Tragedia miast zniszczonych latem 79 r. n.e. przez Wezuwiusza, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń z dziejów antycznych. W książce niniejszej Michael Grant podjął się ukazania życia Pompejów i Herkulanum w przeddzień katastrofy. Pierwsze dwa rozdziały poświęcone są dziejom tych miast oraz dziejom ich niszczyciela – słynnego wulkanu. Następnie Autor przechodzi do omówienia odtworzonych przez archeologów aspektów życia pompejańczyków i herkulańczyków. Domy, świątynie, malowidła i napisy naścienne, rolnictwo i rzemiosło, wreszcie życie codzienność. Pompeje to miasto, o którym badacze antyku mogą powiedzieć wyjątkowo dużo, bowiem wybuch wulkanu sprawił, że ludzie i budowle zastygli na wieki takimi, jakimi byli w I wieku n.e. Grant natomiast umie bardzo ciekawie ukazać kulisy życia nad Zatoką Neapolitańską. Książka z pewnością wzbudzi zainteresowanie archeologów i historyków sztuki, wszakże to właśnie w oparciu pompejańskich znalezisk ustalono schemat stylów zdobniczych sztuki rzymskiej przełomu er. Dużo dają także liczne ilustracje (ponad 150!),które pozwalają lepiej zapoznać się z omawianymi zabytkami. Dobre opracowanie dla poznania życia starożytnych Rzymian.

Tomasz Babnis

Bardzo ciekawa książka opisująca głównie dwa miasta - Herkulanum i Pompeje zniszczone w 79 r. przez wybuch Wezuwiusza. Dobra pozycja dla pasjonatów dawnych kultur, zwłaszcza Italii oraz dla osób, które (podobnie jak ja) zapragnęły głębiej ze strony historycznej poznać najsłynniejszy wybuch Wezuwiusza i dwa miasta z nim związane. Temat Pompejów i Wezuwiusza przywołany masowej świadomości dzięki filmowi "Pompeje" staje się jeszcze ciekawszy, pełniejszy i bliższy faktom historycznym dzięki tej książce. Polecam lekturę :)

• Starożytność
  • Archeologia