Miasta Wezuwiusza: Pompeje i Herkulanum

Citi of Vevuvius. Pompeii and Herculaneum
830601149X
historia
Anna

Pompeje i Herakulanum. Oba ludne kiedyś i bogate miasta, są obecnie znakomitymi stanowiskami dla prac archeologicznych. Blisko 2000 lat temu 24 sierpnia 79 roku, niespodziewanie eksplodował górujący nad nimi Wezuwiusz. Herakulanum zostało zalane kilkunastometrową warstwą błota wulkanicznego a Pompeje zasypane popiołem wulkanicznym, który doskonale zakonserwował budowle, przedmioty a nawet ciała ludzi i zwierząt, którzy nie zdołali ujść przed kataklizmem.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ciekawski | 2019-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

Książka niewątpliwie ciekawa, choć trzeba pamiętać, że niestety od jej napisania upłynęło już sporo czasu, więc nie wszystkie informacje w niej zawarte, są jeszcze aktualne. Na przykład najnowsze rekonstrukcje przebiegu katastrofy w Pompejach i w Herkulanum nieco odbiegają od opisu przedstawionego przez M. Granta.
Ogromnym plusem książki są rozdziały poświęcone sztuce Pompejów i Herkulanum. Jest to element, którego moim zdaniem brakuje w innych, niedawno wydawanych pozycjach z tego zakresu. Plusem jest także umiejscowienie najdawniejszej historii Pompejów i Herkulanum (oczywiście na dużym poziomie ogólności) w szerszym kontekście regionu. Tego również nie znajdziecie w popularnych książkach autorstwa chociażby A.Angela czy M. Beard.

Grażyna | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Gabrielle | 2014-11-25

Szczerze nie spodziewałam się, że książka ta okaże się tak bardzo wciągająca. Autor nie ogranicza się tu tylko do opisania architektury i sztuki starożytnych Pompejów, ale kreśli też przed nami niezwykle fascynujący obraz obyczajów i kultury tamtejszych mieszkańców.

Tragedia miast zniszczonych latem 79 r. n.e. przez Wezuwiusza, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń z dziejów antycznych. W książce niniejszej Michael Grant podjął się ukazania życia Pompejów i Herkulanum w przeddzień katastrofy. Pierwsze dwa rozdziały poświęcone są dziejom tych miast oraz dziejom ich niszczyciela – słynnego wulkanu. Następnie Autor przechodzi do omówienia odtworzonych przez archeologów aspektów życia pompejańczyków i herkulańczyków. Domy, świątynie, malowidła i napisy naścienne, rolnictwo i rzemiosło, wreszcie życie codzienność. Pompeje to miasto, o którym badacze antyku mogą powiedzieć wyjątkowo dużo, bowiem wybuch wulkanu sprawił, że ludzie i budowle zastygli na wieki takimi, jakimi byli w I wieku n.e. Grant natomiast umie bardzo ciekawie ukazać kulisy życia nad Zatoką Neapolitańską. Książka z pewnością wzbudzi zainteresowanie archeologów i historyków sztuki, wszakże to właśnie w oparciu pompejańskich znalezisk ustalono schemat stylów zdobniczych sztuki...

Ewela_sa | 2014-05-06

Bardzo ciekawa książka opisująca głównie dwa miasta - Herkulanum i Pompeje zniszczone w 79 r. przez wybuch Wezuwiusza. Dobra pozycja dla pasjonatów dawnych kultur, zwłaszcza Italii oraz dla osób, które (podobnie jak ja) zapragnęły głębiej ze strony historycznej poznać najsłynniejszy wybuch Wezuwiusza i dwa miasta z nim związane. Temat Pompejów i Wezuwiusza przywołany masowej świadomości dzięki filmowi "Pompeje" staje się jeszcze ciekawszy, pełniejszy i bliższy faktom historycznym dzięki tej książce. Polecam lekturę :)