Dzieje i kultura ludów Azji Centralnej

Tłumaczenie: Stefan Michalski
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6 (11 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Tadżiki, driewniejszaja driewniaja i sriedniewiekowaja istorija

Książka obejmuje okres najdawniejszy, tj. od pojawienia się w Azji Centralnej pierwszych społeczeństw ludzkich, do połowy XVIII wieku. Publikacja ujmuje stan wiedzy na lata siedemdziesiąte całość dziejów politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych Azji Centralnej ze szczególnym uwzględnieniem Tadżykistanu, z którego pochodził autor

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Książka Gafurowa to obszerne dzieło przedstawiające historię ludów Azji Środkowej od czasów prehistorycznych aż do wieku XVIII. Autor dokładnie przedstawia różnorodne aspekty życia w opisywanym regionie na tle dziejów poszczególnych cywilizacji, dużo miejsca poświęca kulturze materialnej i niematerialnej.

Największą wadą "Dziejów i kultury ludów Azji Centralnej" jest wszechobecne nadużywanie odniesień marksistowskich do opisywanych epok. "Walka klas" i tym podobne anachronizmy widoczne nawet w opisach najdawniejszych epok mocno rażą współczesnego czytelnika, niemniej jednak po "odsianiu" wstawek ideologicznych książka ta jest wartościowym dziełem dla osób pragnących zgłębić historię Azji Środkowej. Dużym plusem jest bardzo szczegółowa bibliografia zawierająca różnorodne, w tym zachodnie źródła.

Elevander | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

Do lektury tej książki zachęcił mnie fakt, że często powoływał się na nią w swych pracach o muzułmańskim średniowieczu J. Hauziński. Uznałem, że skoro on to czyni, to nawet wyraźnie marksistowski język i marksistowskie postrzeganie historii przez Gafurowa (był szefem Partii w rodzinnym Tadżykistanie) nie są czynnikiem w pełni tę pracę dyskwalifikującym. Tak było rzeczywiście. Mimo iż tytuł oryginału odnosi się do Tadżyków, to tematem książki jest faktycznie Azja Centralna od prehistorii aż po stulecie XVIII. Autor zastosował oczywiście marksistowską periodyzację dziejów (okres wspólnoty rodowej, formacja niewolnicza, feudalizm) oraz sposób wyjaśniania wszystkich zjawisk przy pomocy narastającej walki klasowej. Gdy jednak chwilowo odejdzie od spraw społecznych, to całkiem sensownie wypowiada się na temat historii politycznej, ekonomicznej oraz kulturowej tych obszarów. Cytowani są często Marks, Engels i Lenin, ale Gafurow odwołuje się do bardzo obszernej literatury naukowej, także...

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autentycznie po przebrnięciu przez tę książkę poczułam się zmęczona jak po ciężkiej fizycznej pracy.

Zacznijmy może od tego, że tytuł polski jest nieco mylący: do mniej więcej XIII wieku, kiedy na scenie dziejowej pojawiają się Tadżykowie, rzeczywiście autor dość wnikliwie opisuje kulturę i historię polityczną Azji Centralnej, poczynając od czasów osad prehistorycznych, przez dominację perską, późniejszą grecką i partyjską, przeprowadza czytelnika przez okres rozdrobnienia politycznego aż do najazdu arabskiego i rosnące wpływy mongolskie i tureckie... a potem pojawiają się Tadżykowie i w ten sposób monografia staje się książką poświęconą zdarzeniom w Azji ocenianym z perspektywy Tadżyków.
Jest to może mankament, ale ten da się jeszcze znieść. Gorzej, że trzeba powstrzymywać się od chęci walenia głową w ścianę przy rozdziałach tylu "Przemiany społeczne w Sogdianie a walka klas" i regularne odwoływanie się do Marksa, Engelsa i Lenina, co byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne i...