rozwińzwiń

Nasza tysiącletnia Europa

Okładka książki Nasza tysiącletnia Europa Jerzy Kłoczowski
Okładka książki Nasza tysiącletnia Europa
Jerzy Kłoczowski Wydawnictwo: Świat Książki historia
247 str. 4 godz. 7 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
247
Czas czytania
4 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-1607-4
Tagi:
historia powszechna Europa integracja idee
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
573
215

Na półkach: , ,

Europa to nie tylko kontynent. Te słowo to coś więcej niż geograficzne granice, kryje się w nim historia i kultura.

Jerzy Kłoczowski urodził się w 1924 r. Zmarł całkiem niedawno - w 2017 r. Był świadkiem II wojny światowej - walczył w szeregach Armii Krajowej i w Powstaniu Warszawskiej. Specjalizował się w mediewistyce. "Nasza tysiącletnia Europa" to jedna z ostatnich prac tego znanego historyka - wydana w 2010 r. W moim domu pojawiła się gdzieś po mojej maturze, może tuż przed rozpoczęciem przeze mnie studiów historycznych. Przeleżała u mnie blisko 10 lat nim w końcu zmotywowałam się przeczytać ją od deski do deski.

Książka ma przepiękną okładkę z reprodukcją ryciny przedstawiającej nowożytną Wenecję. Nie zabrakło szerokiej bibliografii, indeksu, tabel, map i zdjęć. Język jest naukowy, trzeba się skupić nad tekstem, żeby wszystko zrozumieć. Autor tożsamość europejską wiąże przede wszystkim chrześcijaństwem - to religia była spoiwem dla państw Europy. Jest zwolennikiem "długiego średniowiecza" (teza fr. historyka Jacques'a Le Goffa). Historyk prowadzi czytelnika przez kolejne stulecia, by swoje rozważania zakończyć na Unii Europejskiej.

Nie była to dla mnie lekka lektura, ale pomogła mi lepiej zrozumieć, czym jest Europa w znaczeniu historycznym. Wkrótce minie 16 lat od wstąpienia Polski do UE. Jestem nie tylko Polką, ale także Europejką, a spojrzenie Kłoczowskiego na historię Europy było dla mnie cenną lekcją.

Europa to nie tylko kontynent. Te słowo to coś więcej niż geograficzne granice, kryje się w nim historia i kultura.

Jerzy Kłoczowski urodził się w 1924 r. Zmarł całkiem niedawno - w 2017 r. Był świadkiem II wojny światowej - walczył w szeregach Armii Krajowej i w Powstaniu Warszawskiej. Specjalizował się w mediewistyce. "Nasza tysiącletnia Europa" to jedna z ostatnich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , ,

"Nasza tysiącletnia Europa" to krótka książka prof. Kłoczowskiego, w której dzieli się on z czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat dziejów Starego Kontynentu. Nie należy jej traktować jako podręcznika jej dziejów! Faktografia w tej książce zdecydowanie schodzi na plan dalszy, a pierwsze skrzypce odgrywają sprawy kultury. Autor wychodzi od analizy korzeni Europy, a więc pierwiastków grecko-rzymskich, judeochrześcijańskich oraz barbarzyńskich. Później (jak na mediewistę przystało!) szkicuje zarys kultury europejskiej w wiekach średnich. Moim zdaniem zdecydowanie najwięcej zainteresowania poświęca tym tematom, ale to zrozumiałem ze względu na jego badania oraz liczne przekłamania dotyczące tej epoki, jakie wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Epokę nowożytną traktuje Autor - zgodnie z nowszą historiografią francuską - jako "długie średniowiecze" trwające po schyłek XVIII w. Jest to ciekawy obraz, sprzeczny z zakorzenionym w naszej mentalności konceptem wielkich przemian związanych z Renesansem. W rozdziale o wiekach XIX-XX prezentuje zmiany, jakie zaszły w tym czasie w Europie ze szczególnym uwzględnieniem kwestii totalitaryzmów.

Tomasz Babnis

"Nasza tysiącletnia Europa" to krótka książka prof. Kłoczowskiego, w której dzieli się on z czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat dziejów Starego Kontynentu. Nie należy jej traktować jako podręcznika jej dziejów! Faktografia w tej książce zdecydowanie schodzi na plan dalszy, a pierwsze skrzypce odgrywają sprawy kultury. Autor wychodzi od analizy korzeni Europy, a więc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    7
  • Historia
    2
  • Mam papier
    1
  • Przez wieki i epoki
    1
  • Szafa 3a
    1
  • Stosik 2012-09÷12
    1
  • Sprzedam / wymienię
    1
  • Europeistyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nasza tysiącletnia Europa


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne