Tomasz Kozak

Ukończył malarstwo na ASP w Warszawie. Pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. W czasie studiów specjalizował się w filmie animowanym (za co był wielokrotnie doceniany). Obecnie zajmuje s... Ukończył malarstwo na ASP w Warszawie. Pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie.

W czasie studiów specjalizował się w filmie animowanym (za co był wielokrotnie doceniany). Obecnie zajmuje się malarstwem, wykonuje murale, instalacje. W ostatnich latach najbardziej znane jego prace to filmy realizowane na zasadzie found footage.

Kozak nawiązuje do mrocznych archetypów tkwiących w podświadomości człowieka Zachodu. Dociera do nich eksplorując obszary zazwyczaj uznawane za strefy przynależne najwyższym wartościom. Mistyczna wierność, bezgraniczna odwaga, oddanie, braterstwo i męskość to aksjomaty, którym Kozak nie ufa. Odnosząc się do historii tych zjawisk przedstawia ich ciemne, skrywane głęboko w mrokach niepamięci oblicze. Wykorzystując wizerunek Andrzeja Kmicica, bohatera rozdartego między dobrem a złem, w filmie Klasztor Inversus (2003), proponuje alternatywną historię jego zmagań. Ciemna strona natury Kmicica zwycięża. Bohater zamiast bronić zdobywa świątynię swojego ciała. Plądruje ją. Profanuje wnętrze przy pomocy pala. Na zgliszczach ogłaszając śmierć boga. Romantyczny bohater, wybitna jednostka nie poświęca się za ideę. Niewierny zdrajca zdobywa samego siebie, swoje ja. Poświęcenie przekształca się w egoizm.

Zestawiając Krzyżaków Aleksandra Forda z wideoklipami heavy metalowych zespołów w filmie Nerwica Romantyczna (2004), przedstawił z kolei uśpiony potencjał homoseksualnej przyjemności tkwiący w sadomasochistycznych zmaganiach romantycznych bohaterów. Ich śmierć jest niczym mistyczna ekstaza. Najważniejsza jest przyjemność osiągnięta w imię poświęcenia się dobru lub złu. Relatywizacja wartości prowadzi do ejakulacji w aksjomatycznej pustce.

W found footage Zmurzynienie/Negroizacja (2006) wykonując collage z filmów Upadek, Krajobraz po bitwie, serialu Zulus Chaka i filmów porno z czarnymi „gwiazdami” w rolach głównych, przywołał wizerunek „murzyna”, o którym pisali doświadczeni wojną Tadeusz Borowski i Ernst Jünger. „Murzyn” to dla Kozaka odczłowieczona postać prowadząca do upadku zachodniej cywilizacji. Strach przed czarnym leżący u podstaw rozwoju europejskiej kultury z czasem zanika prowadząc do ponownego uwolnienia destrukcyjnej potęgi. Paradoksalnie zniszczenie oczyszcza bez końca pole dla rozwoju kultury. Niczym w mitycznym świecie, gdzie Europa stale porywana jest przez Zeusa pod postacią byka.

Kozak, odwołując się w swoich pracach do archetypicznych znaków i symboli, eksploatuje demoniczne dyskursy toczące śródziemnomorską kulturę. Fragmentaryzując, modyfikując cytaty, stosując ironiczne dygresje wywołuje wypierane przez nią treści. Uprawia w ten sposób swoistą lekcję anatomii prowadzącą do dekonstrukcji mitów, które mogą okazać się nośnikiem wartości lub zabobonnym bajdurzeniem.

źródło opisu: Wikipedia, 2012

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Poroseidy. Fenomenologia kultury trawersującej
Poroseidy. Fenomenologia kultury trawersującej
Tomasz Kozak

0 (0 ocen i 0 opinii)
Poroseidy. Fenomenologia kultury trawersującej
Autor:
Poroseidy to swoista encyklopedia emancypacyjna: konstelacja wolnościowych haseł, pobudzających do twórczego negowania tendencji autorytarnych, które coraz mocniej deformują współczesną kulturę. W wym...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Wytępić te wszystkie bestie?: rozmowy i eseje
Wytępić te wszystkie bestie?: rozmowy i eseje
Tomasz Kozak

6 (1 ocen i 0 opinii)
Wytępić te wszystkie bestie?: rozmowy i eseje
Autor:
"Wytępić te wszystkie bestie?" to zarazem pastisz formuły wywiadu-rzeki, jak i precyzyjna mapa filozoficznych, artystycznych i literackich inspiracji Tomasza Kozaka, jednego z najciekawszych artystów...
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
2
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd