Paweł Zaremba

Syn Piotra i Nadziei-Jadwigi z domu Herwarth. Po ucieczce rodziny z Rosji po rewolucji bolszewickiej do Francji tam zdobywał początkowe wykształcenie. Potem ukończył gimnazjum imienia Karola Marc... Syn Piotra i Nadziei-Jadwigi z domu Herwarth. Po ucieczce rodziny z Rosji po rewolucji bolszewickiej do Francji tam zdobywał początkowe wykształcenie. Potem ukończył gimnazjum imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Potem studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie Poznańskim. W 1937 roku obronił pracę dyplomową dotyczącą uprawnień prezydenta w konstytucji Stanów Zjednoczonych i uzyskał tytuł magistra prawa. Przed II wojną światową przygotowywał pracę doktorską o wpływach burgundzkich na ustrój Rzeczpospolitej w wiekach średnich, ale z powodu wybuchu wojny jej nie ukończył.

W latach 1937-1938 szkolił się w dywizyjnym kursie podchorążych rezerwy w Kaliszu. Pod koniec wojny domowej w Hiszpanii Zaremba został wysłany jako obserwator Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Po wybuchu wojny walczył z Niemcami jako podporucznik w 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. W czasie walk o Łęczycę Paweł Zaremba został dwukrotnie ranny. Po wzięciu do niewoli do końca wojny był więziony w Oflag VII A Murnau. Po wyzwoleniu oflagu w kwietniu 1945 roku pracował jako oficer polski przy dowództwie 7-ej Armii amerykańskiej. Następnie został przeniesiony do 2 Korpusu we Włoszech służył tam przez rok jako współpracownik wydziału propagandy. Prowadził wykłady z historii Anglii i Stanów Zjednoczonych oraz pisał do prasy wojskowej.

W 1946 Paweł Zaremba osiedla się w Anglii, gdzie przez prawie 20 lat redagował różne polskie czasopisma m.in. Orła Białego. Publikował w Kulturze, Bellonie i Tekach Historycznych. Współpracował z sekcją polską BBC. Pisał książki m.in. w 1957 roku wydał Historię Stanów Zjednoczonych.

Po okresie współpracy z Radiem Wolna Europa od 1967 roku wszedł w skład jego zespołu kierowniczego i przeniósł się do Monachium. Kierował audycjami historycznymi oraz sam prowadził bardzo popularną audycję dotyczącą historii Polski.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Zaremba

źródło zdjęcia: zdjęcie autorskie

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historia dwudziestolecia 1918-1939
Historia dwudziestolecia 1918-1939
Paweł Zaremba

8 (2 ocen i 1 opinii)
czytelników: 8 | opinie: 1 | ocena: 8 (2 głosy)
Historia Stanów Zjednoczonych
Historia Stanów Zjednoczonych
Paweł Zaremba

8 (3 ocen i 1 opinii)
Historia Stanów Zjednoczonych
Spis treści: - Ameryka w przededniu niepodległości - Wojna i Konfederacja - "North-West Ordinance" i Konstytucja Stanów Zjednoczonych - Ameryka Tomasza Jeffersona - Era "dobrego samopoczucia" - And...
czytelników: 19 | opinie: 1 | ocena: 8 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
8
19
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (8)

zgłoś błąd zgłoś błąd