Tomasz Toivi Blatt

(Thomas Blatt)

Thomas "Toivi" Blatt (ur. jako Tomasz Blatt) - żydowski więzień obozu zagłady w Sobiborze. Urodził się w Izbicy, na Lubelszczyźnie. Miasteczko to było w owym czasie prawie całkowicie zasiedl... Thomas "Toivi" Blatt (ur. jako Tomasz Blatt) - żydowski więzień obozu zagłady w Sobiborze.
Urodził się w Izbicy, na Lubelszczyźnie. Miasteczko to było w owym czasie prawie całkowicie zasiedlone ludnością żydowską (ok. 90-93% ludności wyznania mojżeszowego). Był to typowy kresowy sztetl, zaś wśród polskiej gawiedzi krążyło powiedzonko "Izbica, Izbica - żydowska stolica".
W czasie II wojny światowej rodzina Blattów nadal mieszkała w Izbicy. Nie obmurowano miejsca, gdzie żyli wówczas Żydzi (w innych miejscach tworzono zamknięte getta), lecz warunki bytowania i tak były ciężkie.
Blattowie jednym z ostatnich transportów zostali wysłani do obozu zagłady w Sobiborze. Rodzice i dziesięcioletni brat zginęli. Natomiast Tomasz Blatt brał udział w ucieczce z obozu. Przez następne miesiące ukrywał się przed gestapowcami w lesie. Potem przyłączył się do polskiej partyzantki. Przetrwał wojnę.
W czasie wojny Blatt pisał dziennik. Często tracił zapiski i potem odtwarzał je z pamięci. W ten sposób po wyzwoleniu odtworzył około 40% zapisków. Na ich podstawie sporządził rękopis, który w 7 lat po wyzwoleniu zaniósł do jednego z komunistycznych polskich wydawnictw. Wydawnictwo zgodziło się na wydanie dziennika, stawiając jednak przy tym swoje warunki, na co z kolei zgody nie wyraził sam autor.
W 1957 roku Blatt wyemigrował do Izraela. Swój dziennik pokazał osobie, która przetrwała piekło KL Auschwitz, ale mężczyzna ten nie dał wiary zapiskom autora.
Dopiero w 1987 roku fragmenty dziennika Thomasa "Toiviego" Blatta (tak się teraz nazywał) znalazły się w publikacji w publikacji Richarda Rishke pt. "Escape from Sobibor". Na podstawie tej książki powstał film zatytułowany "Ucieczka z Sobiboru", w którym zagrała m.in. polska aktorka Joanna Pacuła (w rolę Tomasza Blatta wcielił się Jason Norman).
Toivi Blatt żył 88 lat.

źródło opisu: Opracowanie własne użytkownika takisobiejac

źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Blatt

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sobibór – zapomniane powstanie
Sobibór – zapomniane powstanie
Tomasz Toivi Blatt

6,67 (3 ocen i 0 opinii)
Sobibór – zapomniane powstanie
Kolejna książka Thomasa Blatta - byłego więźnia hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze, który wbrew swej woli został wrzucony w świat zbrodni i własnym życiem doświadczył jego nieszczęsnej logiki. J...
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 6,67 (3 głosy)
Ucieczka z Sobiboru
Ucieczka z Sobiboru
Tomasz Toivi Blatt

7,86 (147 ocen i 14 opinii)
Ucieczka z Sobiboru
Autor, polski Żyd, miał szesnaście lat, gdy w 1943 roku został wraz z rodziną osadzony w obozie w Sobiborze. Rodzice i młodszy brat zginęli w komorze gazowej, a on sam przetrwał koszmar, uczestnicząc...
czytelników: 393 | opinie: 14 | ocena: 7,86 (147 głosów)
Z popiołów Sobiboru (skąd nie było powrotu) : historia przetrwania
Z popiołów Sobiboru (skąd nie było powrotu) : historia przetrwania
Tomasz Toivi Blatt

6,33 (3 ocen i 0 opinii)
Z popiołów Sobiboru (skąd nie było powrotu) : historia przetrwania
Kolejne, trzecie poprawione wydanie niezwykle ważnego źródła historycznego, niezbędnego do poznania dziejów obozu zagłady w Sobiborze, pamiętnika Tomasza Blatta z Izbicy. Pamiętniki uzupełniono cenny...
czytelników: 28 | opinie: 0 | ocena: 6,33 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
194
235
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (194)

Cytaty tego autora (3)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd