Ucieczka z Sobiboru

Thomas Toivi Blatt Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
From the Ashes of Sobibor: Sobibor, the Forgotten Revolt
biografia, autobiografia, pamiętnik
2021-06-30
Małgorzata Szubert
Holokaust obóz Sobibór Żydzi polscy

Od razu po przeczytaniu pojechałam do Sobiboru... dzisiaj. Musiałam. Ta książka spowodowała, że musiałam tam pojechać, choć kiedyś już tam byłam. Toivi stał się mi bardzo bliski. Myślałam, że po ucieczce z obozu wszystko pójdzie już tylko lepiej... To wprost nie do uwierzenia, ile ten chłopak (i inni) musiał przeżyć. Wielki szacunek dla wytrwałości. Lektura obowiązkowa.

Wstrząsająca, przejmująca do szpiku kości. Powinien ją przeczytać każdy dorosły. Żeby wiedział, czym kończą się brunatne koszule...

Wstrząsająca historia która koniecznie trzeba przeczytać. To autobiografia Tomasza Toiviego Blatta - polskiego żyda i jednego z nielicznych którzy przeżyli zbiorową ucieczkę z obozu śmierci w Sobiborze. Autor pokazuje czytelnikowi że w czasie II Wojny Światowej nie można było dzielić ludzi na Polaków, Rosjan, Żydów, Niemców, Ukraińców, Holendrów etc etc tylko zwyczajnie na...

"Ucieczka z Sobiboru" Tomasza Toiviego Blatta, polskiego Żyda urodzonego w Izbicy (woj. lubelskie, powiat krasnostawski), to wstrząsająca lektura nie dla każdego, choć każdy powinien mieć świadomość tego, co hitlerowcy wyczyniali na terenie Polski w czasie II wojny światowej.
Przyznaję, że o obozie zagłady w Sobiborze dowiedziałam się dopiero wówczas, gdy w Polsce wydano tę...

Całokształt obozowego życia i ucieczek z obozów na pewno nie jest oklepany. Każdy ma własna szczególną historie. Ale tutaj dodatkowo mamy bohatera w wieku kilkunastu lat. Jego Spryt, wytrwałosc i odwaga w obozie jak i poza nim, ukrywajac sie po ucieczce imponuje niejednokrotnie.

Kolejny dowód na to, że najlepsze scenariusze pisze życie. Wielu czytelników zauważyło antypolskie akcenty, które zawarł w książce autor, należy jednak pamiętać, że narodowa martyrologia lubi wybielać historię, czasem nawet do przesady. Moim zdaniem obiektywny obraz tamtych czasów. Książka jest tak wciągająca, że można ją przeczytać w jeden dzień.

Jeśli ktoś interesuję się tym rodzajem literatury faktu nie straci czasu czytając tą książkę. Jest w niej przedstawiony drastyczny opis przeżyć autora który tworzy "świetną" historię męki prze jaka musiał przejść bohater.

"W mojej książce nie ma przesłania - jest to opowieść o kilkunastoletnim żydowskim chłopcu po prostu próbującym przeżyć."

Pochłonęłam książkę w niecałe 2 dni, nie mogąc zaznać spokoju, dopóki nie skończyłam. Choć nie wiem, czy spokój to uczucie, którym mogę teraz określić mój stan. Historia Tomasza Blatta wydaje się być nieprawdopodobna. Rzeczywistość obozów śmierci...

Polecam, warta uwagi!

Bardzo dobra i wartościowa książka. Pokazuje okrucieństwa wojny i jest przestrogą dla przyszłych pokoleń. Mimo przykładów wzajemnego traktowania się różnych narodowości autor nie ocenia ich postawy a jedynie dokumentuje zdarzenia. Wojna (każda wojna) ma swoje okrutne konsekwencje w postaci zachowań ludzi - nie nam oceniać ich zbyt pochopnie.

• II wojna światowa
  • Holokaust