Ucieczka z Sobiboru

Tłumaczenie: Małgorzata Szubert
Wydawnictwo: Świat Książki
From the Ashes of Sobibor: Sobibor, the Forgotten Revolt
Krzak

Autor, polski Żyd, miał szesnaście lat, gdy w 1943 roku został wraz z rodziną osadzony w obozie w Sobiborze. Rodzice i młodszy brat zginęli w komorze gazowej, a on sam przetrwał koszmar, uczestnicząc w głośnym powstaniu więźniów. Po wojnie, na emigracji w USA, zaczął dokumentować zbrodnie hitlerowskie. O wszystkim opowiada we wstrząsającej, fabularyzowanej książce, opisującej nieludzką codzienność obozu w Sobiborze. Na jej kanwie powstał film „Ucieczka z Sobiboru”, nagrodzony Złotym Globem.

Książka Tomasza Blatta to zapis wspomnień z dzieciństwa przypadającego na okrutny czas hitlerowskiej okupacji w Polsce. Urodzony w Izbicy Toivi, trafia do obozu w Sobiborze z którego udaje się mu uciec 14 października 1943 roku. Minęło właśnie od tych wydarzeń 70 lat. Historia o tym, ile może znieść człowiek, jest nieprawdopodobna, chociaż niestety wydarzyła się naprawdę. Miałam zaszczyt spotkać Tomasza Blatta, uścisnąć mu dłoń, podziękować za książkę i uzyskać autograf podczas uroczystości, które miały miejsce w Sobiborze w 70. rocznicę Powstania. "Ucieczka z Sobiboru" to książka, która moim zdaniem powinna trafić do kanonu lektur, przerażająca i prawdziwa.

Krzysztof Łoziński | 2013-12-27
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra i wartościowa książka. Pokazuje okrucieństwa wojny i jest przestrogą dla przyszłych pokoleń. Mimo przykładów wzajemnego traktowania się różnych narodowości autor nie ocenia ich postawy a jedynie dokumentuje zdarzenia. Wojna (każda wojna) ma swoje okrutne konsekwencje w postaci zachowań ludzi - nie nam oceniać ich zbyt pochopnie.

Meehoow | 2011-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2011

Bez wątpienia jest to książka o wymowie antypolskiej. Polacy widziani oczyma Blatta bez skrupułów przejmują żydowskie majątki, odmawiają schronienia ukrywającym się Żydom, bądź w zamian żądają niezliczonych ilości pieniędzy, złota i innych kosztowności, a dla rabunku nie cofną się nawet przed zabójstwem. Inne powszechne obrazki to zabawy dzieci w "łapanie Żydów" czy egzekucje Żydów w wykonaniu żołnierzy AK... Trudno polemizować z tym, czego Autor doświadczył i co zobaczył, jednak nie sposób nie odnieść wrażenia, że zbyt dużo tu pozostawionych bez komentarza uproszczeń i osobistych animozji.

Mimo sugerującego tytułu, część poświęcona samej ucieczce z sobiborskiego obozu (październik 1943r.) jest objętościowo najmniejsza. Poza nią Blatt opisuje również swoje wczesne lata młodzieńcze w Izbicy koło Krasnegostawu (przed i po wybuchu wojny), nieudaną próbę przedostania się na Węgry (przerwaną pod Lwowem), pobyt w obozie zagłady i swoje dalsze losy uciekiniera, ukrywającego się w...

GAME_MAN | 2015-10-28

Całokształt obozowego życia i ucieczek z obozów na pewno nie jest oklepany. Każdy ma własna szczególną historie. Ale tutaj dodatkowo mamy bohatera w wieku kilkunastu lat. Jego Spryt, wytrwałosc i odwaga w obozie jak i poza nim, ukrywajac sie po ucieczce imponuje niejednokrotnie.

jeke | 2011-10-16
Przeczytana: 2011 rok

Wstrząsająca historia!!!
Koniecznie trzeba przeczytać.

szaranna | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

"W mojej książce nie ma przesłania - jest to opowieść o kilkunastoletnim żydowskim chłopcu po prostu próbującym przeżyć."

Pochłonęłam książkę w niecałe 2 dni, nie mogąc zaznać spokoju, dopóki nie skończyłam. Choć nie wiem, czy spokój to uczucie, którym mogę teraz określić mój stan. Historia Tomasza Blatta wydaje się być nieprawdopodobna. Rzeczywistość obozów śmierci przeraża mnie, a jednocześnie fascynuje, coś każe mi zagłębiać się w tę mroczną studnię, a zarazem uciekać. Skłaniam się jednak ku pierwszemu działaniu, bo tacy ludzie i takie historie przetrwania zasługują na pamięć.

Dla mnie historia ma jeszcze jeden wymiar - potęgujący dotkliwość, a mianowicie miejsce, w którym dzieją się wydarzenia. Nazwa mojej miejscowości pojawia się kilkukrotnie, a inne miasta i wsie również są dla mnie znajome. Mogąc umiejscowić sobie historię Tomasza w znanej mi przestrzeni, opowieść staje się mi bliższa i bardziej namacalna.

Zielin | 2015-10-04
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Kolejny dowód na to, że najlepsze scenariusze pisze życie. Wielu czytelników zauważyło antypolskie akcenty, które zawarł w książce autor, należy jednak pamiętać, że narodowa martyrologia lubi wybielać historię, czasem nawet do przesady. Moim zdaniem obiektywny obraz tamtych czasów. Książka jest tak wciągająca, że można ją przeczytać w jeden dzień.

Justyna | 2013-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Ta książka to kolejne świadectwo świadka i pośredniej ofiary holocaustu. Żyda, który dzięki ogromnemu szczęściu i woli przetrwania dotrwał cało do końca II wojny światowej. Uciekając z obozu zagłady w Sobiborze, tak naprawdę człowiek ten uciekł od swojego przeznaczenia. Uciekł od losu 6 mln jego współbratymców. Co szczególnie zwróciło moją uwagę w tych wspomnieniach? Przede wszystkim miejsce akcji, czyli leżąca w moim województwie Izbica oraz dawne obozy zagłady - Sobibór, Bełżec, Treblinka i Majdanek.

Rinho | 2015-02-06
Przeczytana: 01 lutego 2015

Jeśli ktoś interesuję się tym rodzajem literatury faktu nie straci czasu czytając tą książkę. Jest w niej przedstawiony drastyczny opis przeżyć autora który tworzy "świetną" historię męki prze jaka musiał przejść bohater.

Vaq | 2011-12-30

Bardzo polecam! Pasjonująca historia!