Ucieczka z Sobiboru

Okładka książki Ucieczka z Sobiboru
Thomas Toivi Blatt Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
From the Ashes of Sobibor: Sobibor, the Forgotten Revolt
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2021-06-30
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381396042
Tłumacz:
Małgorzata Szubert
Tagi:
Holokaust obóz Sobibór Żydzi polscy
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
314 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
762
685

Na półkach: ,

Sobibór to tajny obóz zagłady Żydów, niekoniecznie znany w świecie tak dobrze jak Auschwitz, choć ostatnio zrobiło się o nim bardziej głośno. Powstał w ramach nazistowskiej akcji, której celem była ostateczna eksterminacja ludności żydowskiej na masową skalę, bez wystrzału, w komorach gazowych przy zastosowaniu gazów spalinowych. Podobnie jak pobliski obóz w Bełżcu Sobibór był swoistym poligonem doświadczalnym niemieckiego ludobójstwa. Zabijano tam Żydów z całej Europy. Mimo iż działał zaledwie rok przewinęło się przez niego ok. 300 tys Żydów.
Główny bohater i zarazem autor książki ‘Ucieczka z Sobiboru’ dostał się tam wiosną 1943 roku. Przez pierwsze lata wojny mieszkał z rodzicami w pobliskiej Izbicy będąc świadkiem represji stosowanych wobec swoich pobratymców. Niezwykle inteligentny szybko załapał sposób na przeżycie. Stąd praca u folksdojcza, sprytna skrytka za kredensem, w której ukrywał swoją rodzinę, czy współpraca z ‘odpowiednimi’ ludźmi. Wreszcie decyzja o ucieczce na Węgry, gdy sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. Niestety, wszystkie te poczynania doprowadziły go mimo wszystko do obozu w Sobiborze, którego tak pragnął uniknąć. I znów miał mnóstwo szczęścia, podczas gdy cała jego rodzina zginęła zaraz pierwszego dnia. Blatt robił notatki, które wielokrotnie tracił i przepisywał. Dzięki nim mamy dokładny obraz obozowych realiów i przeżyć sprzed- i poobozowych. Towi dostał się do obozu już po powstaniu w getcie warszawskim, co było mocnym punktem zapalnym do zorganizowania powstania w Sobiborze. Również obecność sowieckich żołnierzy została stosownie wykorzystana, co doprowadziło do ucieczki ok 400 Żydów. Wielu zginęło podczas akcji, co i tak było dla nich lepsze niż zagazowanie. Autorowi udało się zbiec i przeżyć głównie przy pomocy napotkanych Polaków. Nie oszukujmy się, zawsze, zwłaszcza w stanie wojny, znajdą się hieny, a także zwykli ludzie bojący się ryzykować. Autor tymczasem wielokrotnie oskarża Polaków o swoje nieszczęścia, podczas gdy bez pomocy wielu z nich nigdy by nie przeżył. Momentami miałam wrażenie, że Polacy byli bardziej winni niż sami Niemcy, którzy przecież stali za wszystkimi zbrodniami dokonanymi na Żydach. To, że Niemcy lub Ukraińcy ograbiali, wykorzystywali, znęcali się nad Żydami, by wreszcie ich eksterminować, wydaje się być niczym w oczach Blatta w porównaniu do Polaka, chrześcijanina, który odmówił mu pomocy. Mało tego, nawet Żydzi wydawali Żydów i to nie zawsze z obawy o własne życie.
Niestety, ostatnio właśnie taka antypolska narracja widoczna jest w wielu książkach o holokauście. Wydaje się, że wola przetrwania Polaka jest tu nic nieznacząca; zupełnie jakby im nic nie zagrażało. Chociaż sam autor pisze w swej książce, że po Żydach i Cyganach, kolejni byli Polacy. Warto przyjrzeć się postawie samego Blatta, który znalazł się niejednokrotnie w sytuacji, gdy widział prześladowanych pobratymców i nie reagował. Dlaczego? Czyżby się bał? Nie chciał ryzykować? A więc on mógł? Jego postępowanie jest usprawiedliwione?
Inną sprawą jest pociągnięcie do odpowiedzialności winnych tych zbrodni. I znów, wielu z nim udało się szczęśliwie dożyć starości z tzw. ’braku dowodów’ lub ucieczki do Brazylii. Ludzie odpowiedzialni za masowe zbrodnie zostali skazani na 6 lat pozbawienia wolności! Smutne to strasznie.

Sobibór to tajny obóz zagłady Żydów, niekoniecznie znany w świecie tak dobrze jak Auschwitz, choć ostatnio zrobiło się o nim bardziej głośno. Powstał w ramach nazistowskiej akcji, której celem była ostateczna eksterminacja ludności żydowskiej na masową skalę, bez wystrzału, w komorach gazowych przy zastosowaniu gazów spalinowych. Podobnie jak pobliski obóz w Bełżcu Sobibór...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    391
  • Chcę przeczytać
    388
  • Posiadam
    94
  • Audiobook
    10
  • Ulubione
    9
  • 2021
    8
  • 2023
    7
  • Holokaust
    5
  • Teraz czytam
    5
  • II wojna światowa
    5

Cytaty

Więcej
Thomas Toivi Blatt Ucieczka z Sobiboru Zobacz więcej
Thomas Toivi Blatt Ucieczka z Sobiboru Zobacz więcej
Thomas Toivi Blatt Ucieczka z Sobiboru Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także