Otto Weininger

Otto Weininger (ur. 3 kwietnia 1880 w Wiedniu, zm. 4 października 1903 w Wiedniu) – filozof austriacki pochodzenia żydowskiego. Najsłynniejszą jego pracą jest książka Płeć i charakter (1903), w które... Otto Weininger (ur. 3 kwietnia 1880 w Wiedniu, zm. 4 października 1903 w Wiedniu) – filozof austriacki pochodzenia żydowskiego.

Najsłynniejszą jego pracą jest książka Płeć i charakter (1903), w której postawił tezę, że w każdym człowieku istnieje zarówno pierwiastek męski jak i żeński, przy czym ten pierwszy utożsamia z moralnością i logiką, drugi zaś – z próżnością, chucią i brakiem wiedzy. Wspomina też o podobnym podziale pomiędzy religią chrześcijańską a żydowską – chrześcijan porównuje do mężczyzn, Żydów zaś – do kobiet (sam Weininger, choć z pochodzenia Żyd, stał się chrześcijaninem).

Książka pełna jest pogardy dla kobiet, stanowiąc wręcz wzorcowy przykład mizoginii. Weininger uważa kobiety za istoty tak nikczemne, iż jego zdaniem "słusznie nic tak wielkiej nie budzi pogardy, jak mężczyzna, co się w kobietę przeistoczył".

Płeć i charakter zyskała sławę po spektakularnym samobójstwie 23-letniego autora - zastrzelił się w wynajętym w tym celu pokoju, w którym zmarł Beethoven - wkrótce po wydaniu książki. Sam zaś Weininger zyskał w ten sposób popularność w środowisku ówczesnej bohemy.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_Weininger

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_Weininger

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Płeć i charakter
Płeć i charakter
Otto Weininger

5,88 (16 ocen i 6 opinii)
Płeć i charakter
Najsłynniejsza praca Weiningera, w której postawił tezę, że w każdym człowieku istnieje zarówno pierwiastek męski jak i żeński, przy czym ten pierwszy utożsamia on z moralnością i logiką, drugi zaś –...
czytelników: 118 | opinie: 6 | ocena: 5,88 (16 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
32
84
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (32)

zgłoś błąd zgłoś błąd