Płeć i charakter

Sagittarius
1994-01-01
1994-01-01
Ostap Ortwin
filozofia etyka seksualna tradycjonalizm integralny mężyczna kobieta psychologia płeć

Kto żył z kobietą ten znajdzie u Weiningera dużo celnych spostrzeżeń. Urzekające jest to, że kiedyś filozof był także poetą. Rozdział porównujący kobietę do żyda można sobie darować. Wbrew kwikowi komentarzy powyżej, moja Pani co ciekawsze podsuwane jej fragmenty komentowała: "no coś w tym jest".

Z punktu widzenia intuicji moralnych przeciętnego człowieka współczesnego - ale też w świetle współczesnej antropologii - większość tez przedstawionych w tej książce jest oczywiście nie do przyjęcia. Ale można się z nią zapoznać, ponieważ swego czasu odbiła się szerokim echem.

Pociągające, interesujące i mroczne, ale nieprawda i mocno szkodliwe. Myślę, że zgadzanie się niektórych mężczyzn, nawet tutaj, z teoriami Weiningera wynika z faktu niemożności wejścia do kobiecego umysłu, i tym samym ujrzenia jak wygląda stan faktyczny. Ja, jako kobieta, więc oglądając swój intelekt i psychikę od wewnątrz, a nie sądzę żebym różniła się w tej materii od innych istot żeńskich, widzę jak bardzo nie zgadza się to co on pisze z rzeczywistością. Pozostawię książkę bez oceny.

Niemal padłem przy sprowadzaniu psychiki człowieka do ułamków zwykłych i działaniach na nich. Praca wygląda jak pisana w czasie epizodu maniakalnego. Autor zdradza wybujałe ego i uparcie nawiązuje do geniuszu, który zapewne uważa za swoją cechę. Zbyt dużo pustych słów oraz trywializmów. W równie trywilny sposób zdradza także swoje motywacje, płynnie przechodząc od strachu przed kobietami do strachu przed Żydami.

SELF DEFENSE OR SLAVERY.
Sporo celnych uwag ze strony autora ale również dużo wątków trochę odbijających od tematu stąd ocena poniżej 10/10 Mimo wszystko powinno się zacząć mówić o tematach poruszanych w tej książce, zwłaszcza teraz, bo widzę ostatnio modę na demonizowanie facetów i obwinianie ich o wszystko. Oceny 1/10 to jest tylko potwierdzenie moich słów - już słychać zgrzytanie uzębionych wagin ;-)

SELF DEFENSE OR SLAVERY.

Mizoginistyczny i antysemicki bełkot.

Mizoginistyczny i antysemicki bełkot.

Ponadczasowe dzieło demaskujące zakłamanie naszego obecnego społeczeństwa.

Ponadczasowe dzieło demaskujące zakłamanie naszego obecnego społeczeństwa.

Nie mam zielonego pojęcia, jak mam to ocenić, więc oceny nie będzie.

Nie mam zielonego pojęcia, jak mam to ocenić, więc oceny nie będzie.

Na półkach: , , , , , ,

'Płeć i charakter', poza ważnym aspektem mizoginizmu, idealnie pokazuje nastroje przełomu XIX i XX wieku wśród mężczyzn, którzy z niepokojem patrzyli na ruch emancypacyjny kobiet. Mówiąc szczerze, nawet nie mam zamiaru ocenić tej pozycji - niektóre podane przez Ottona Weiningera przykłady dotyczące cech płci pięknej mogą śmieszyć, inne oburzyć (szczególnie, kiedy jest się czytelniczką),ale nie umniejsza to faktu, że 'Płeć i charakter' ma swoje znaczenie w kształtowaniu literatury i poglądów 'belle epoque'.

Mizoginistyczna do bólu, wpływy nietzscheańskie i idea 'Uebermensch' bardzo wyraźne. Aczkolwiek, nie powiem, ciekawe.

• Psychologia
  • Filozofia
  • 2.1. Pisma filozoficzne
  • Filologia polska
  • Niedoczytane. Nie jestem zainteresowana!.

Dodaj cytat z książki Płeć i charakter