Płeć i charakter

Wydawnictwo: Sagittarius
Geschlecht und Charakter
filozofia i etyka
Kat

Najsłynniejsza praca Weiningera, w której postawił tezę, że w każdym człowieku istnieje zarówno pierwiastek męski jak i żeński, przy czym ten pierwszy utożsamia on z moralnością i logiką, drugi zaś – z próżnością, chucią i brakiem wiedzy. Wspomina też o podobnym podziale pomiędzy religią chrześcijańską a żydowską – chrześcijan porównuje do mężczyzn, Żydów zaś – do kobiet (sam Weininger, choć z pochodzenia Żyd, stał się chrześcijaninem).

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_Weininger

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1993

'Płeć i charakter', poza ważnym aspektem mizoginizmu, idealnie pokazuje nastroje przełomu XIX i XX wieku wśród mężczyzn, którzy z niepokojem patrzyli na ruch emancypacyjny kobiet. Mówiąc szczerze, nawet nie mam zamiaru ocenić tej pozycji - niektóre podane przez Ottona Weiningera przykłady dotyczące cech płci pięknej mogą śmieszyć, inne oburzyć (szczególnie, kiedy jest się czytelniczką), ale nie umniejsza to faktu, że 'Płeć i charakter' ma swoje znaczenie w kształtowaniu literatury i poglądów 'belle epoque'.

Kat | 2011-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Mizoginistyczna do bólu, wpływy nietzscheańskie i idea 'Uebermensch' bardzo wyraźne. Aczkolwiek, nie powiem, ciekawe.

Nigga_Hunter | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Ponadczasowe dzieło demaskujące zakłamanie naszego obecnego społeczeństwa.

brulionbebeb | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Nie mam zielonego pojęcia, jak mam to ocenić, więc oceny nie będzie.

rasilio | 2015-10-30
Przeczytana: 1994 rok