Marianne Moore

Amerykańska poetka i pisarka modernistyczna związana z nurtem imagizmu. Marianne Moore była córką Johna Miltona Moore i jego żony Mary Warner. Wychowywała się jednak (wraz z bratem) w domu dziadka ze... Amerykańska poetka i pisarka modernistyczna związana z nurtem imagizmu.

Marianne Moore była córką Johna Miltona Moore i jego żony Mary Warner. Wychowywała się jednak (wraz z bratem) w domu dziadka ze strony matki, prezbiteriańskiego pastora, gdyż jej ojca umieszczono w szpitalu dla umysłowo chorych jeszcze przed jej urodzeniem. W 1905 Moore wstąpiła do prywatnego żeńskiego kolegium Bryn Mawr w stanie Pensylwania, gdzie studiowała prawo, historię i politologię, a cztery lata później uzyskała dyplom. Zaprzyjaźniła się tam między innymi z Peggy James, córką sławnego psychologa Williama Jamesa. W 1911 roku wraz z matką udała się w podróż po Anglii, Szkocji i Francji, zwiedzając liczne muzea i galerie sztuki. Uczyła następnie języka angielskiego, stenografii oraz księgowości w US Indian Industrial School w Carlisle do 1915, kiedy to zaczęła zawodowo zajmować się poezją. Jednym z jej uczniów był Jim Thorpe, znany lekkoatleta amerykański. W 1916 przeniosła się do New Jersey, aby wraz z matką pomóc prowadzić dom bratu (będącemu, jak dziadek, duchownym prezbiteriańskim). W 1918 roku zamieszkała z matką w na nowojorskim Manhattanie, pracowała tam przez pewien czas jako bibliotekarka. Nigdy nie założyła własnej rodziny.

Częściowo w związku ze swymi podróżami po Europie przed I wojną, Moore zwróciła uwagę poetów tak różnorodnych jak Wallace Stevens, William Carlos Williams, T.S. Eliot czy Ezra Pound. Po raz pierwszy jej poezje zostały opublikowane w 1915 roku w londyńskim dwumiesięczniku Egoist, którego redaktorem była jej szkolna koleżanka Hilda Doolittle, wraz z wierszami innych imagistów. W 1921 roku Hilda Doolittle wydała pod tytułem Poems składający się z dwudziestu czterech wierszy wybór poezji Moore, bez wiedzy autorki. Wybór ten, później rozszerzony, wydano w USA w roku 1924 jako Observations.

W latach 1924-1929 Moore pracowała jako redaktor The Dial, pisma o profilu literacko-kulturalnym. Pełniła tym samym, podobnie jak Pound, niejako rolę patronki poetów, zachęcając obiecujących młodych twórców np. Elizabeth Bishop czy Allena Ginsberga do publikacji, sama publikowała i szlifowała swój warsztat poetycki.

W 1933 została laureatką Helen Haire Levinson Prize przyznawanej przez magazyn Poetry, lecz wydany dwa lata później kolejny zbiór wierszy sprzedawał się słabo. Sytuacja uległa zmianie w latach pięćdziesiątych. Jej Collected Poems z 1951 zostały uhonorowane Nagrodą Pulitzera, National Book Award oraz Bollingen Prize. Moore stała się znaczącą i rozpoznawalną postacią w nowojorskich kręgach literacko-artystycznych i nie tylko, często proszono ją o pełnienie roli gospodyni rozmaitych imprez publicznych. Pojawiała się na nich ubrana w charakterystyczny trójgraniasty kapelusz i czarną pelerynę, które stały się jej swoistym „znakiem firmowym”. Szczególną sympatią darzyła sportowców, podziwiała m.in. Muhammada Alego. Wciąż publikowała poezje w rozmaitych czasopismach, m.in. The New Republic, Partisan Review, Life, The New York Times. W 1955 roku firma Ford poprosiła ją o wymyślenie nazwy dla nowego modelu samochodu, z zaproponowanych przez nią wersji jednak ostatecznie nie skorzystano. W 1972 roku Marianne Moore zmarła po serii zawałów. Jej salon zachowano w oryginalnym kształcie i prezentowany jest w Rosenbach Museum & Library w Filadelfii. Udostępnione do oglądania są również jej prywatny księgozbiór i kolekcja rozmaitości, szkice poezji oraz fotografie.

Jej poezja ma charakter intelektualny, ceniona jest za inwencję językową i obserwację szczegółu, nie stroni od groteski i eksperymentu.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Edgar Allan Poe, John Updike, Stanisław Barańczak, Herman Melville, Stephen Crane, Emily Dickinson, Charles Simic, James Dickey, Sylvia Plath, Henry David Thoreau, Ogden Nash, Derek Walcott, Mark Strand, Robert Frost, Allen Ginsberg, Bob Dylan, Walt Whitman, Ralph Waldo Emerson, Robert Lowell, Thomas Stearns Eliot, Frank O’Hara, John Ashbery, Anne Sexton, Wystan Hugh Auden, Edgar Lee Masters, Edward Estlin Cummings, Adrienne Rich, Charles Reznikoff, Ezra Pound, Henry Wadsworth Longfellow, Archibald MacLeish, Philip Levine, William Carlos Williams, John Berryman, Edwin Arlington Robinson, Wallace Stevens, Robinson Jeffers, John Crowe Ransom, Langston Hughes, Theodore Roethke, Carl Sandburg, Howard Nemerov, Elizabeth Bishop, Donald Justice, Edna St. Vincent Millay, Anthony Hecht, James Merrill, Robert Pinsky, Hart Crane, Robert Creeley, Edward Taylor, Kenneth Koch, Anne Bradstreet, Philip Freneau, Phillis Wheatley, Francis Scott Key, William Cullen Bryant, Marianne Moore, Cole Porter, Jean Toomer, Robert Hayden, Randall Jarrell, William Stafford, Gwendolyn Brooks, Amy Clampitt, Richard Wilbur, Alan Dugan, X. J. Kennedy, James Wright, A.R. Ammons, Louis Simpson

7,64 (25 ocen i 3 opinii)
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Antologia poezji amerykańskiej. Po raz pierwszy w Polsce tak obszerna autorska antologia poezji amerykańskiej w przekładzie i opracowaniu Stanisława Barańczaka. "Mam nadzieję, że w Od Walta Whitm...
czytelników: 109 | opinie: 3 | ocena: 7,64 (25 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
36
72
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (36)

zgłoś błąd zgłoś błąd