Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10693/juz-za-tydzien-rusza-festiwal-literacki-patrzac-na-wschod

Już za tydzień rusza Festiwal literacki Patrząc na Wschód

  wartościowy tekst

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana od czterech lat w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, gdzie krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

Reporterzy i nie tylko

Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy trzy edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia... Ludzie polubili tę naszą wiejską imprezę, w roku 2017 w festiwalowych spotkaniach udział wzięło 600 osób. Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Festiwal nie jest finansowany z dotacji ministerialnych, lecz funkcjonuje dzięki zbiórce pieniędzy od ludzi dobrej woli. Na potrzeby festiwalu powołano do życia wydawnictwo Paśny Buriat, które wydaje książki będące cegiełkami, ze sprzedaży których dochód przeznaczony zostanie na przyszłe edycje festiwalu. Do tej pory nakładem wydawnictwa ukazały się trzy książki: Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm Piotra Brysacza, Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja Krzysztofa Snarskiego i Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotra Brysacza.

Magia atmosfery

Czym wyróżnia się ten festiwal na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Goście tegorocznej edycji festiwalu

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się m.in. spotkania z:

Małgorzatą Szejnert (15 VIII)

Mateuszem Marczewskim (15 VIII)

Beatą Hyży-Czołpińską i pokaz jej filmu Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego (15 VIII)

Jędrzejem Morawieckim i Albertem Jawłowskim (16 VIII)

Marcinem Mellerem (16 VIII)

Krzysztofem Kiziewiczem i pokaz jego filmu Gabowe Grądy (17 VIII)

Iloną Wiśniewską (18 VIII)

premiera książki Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotra Brysacza, z udziałem rozmówców, Anny Kamińskiej, Krzysztofa Czyżewskiego, Stanisława Łubieńskiego i Lechosława Herza (18 VIII)

Anną Kamińską (19 VIII)

spacer literacki ze Stanisławem Łubieńskim (19 VIII)

Kim jesteśmy?

Organizatorami festiwalu są dwie osoby - Piotr Brysacz i Piotr Malczewski.

Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. (2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014) oraz Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.

Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: Wigry, X lat Wigierskiego Parku Narodowego, Kanał Augustowski. W 2007 ukazał się jego autorski album pt. Rospuda, w 2008 albumik pt. Magiczny Bajkał, a w 2010 autorski album pt. Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 zaś Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2389
LubimyCzytać
07-08-2018 11:05
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Dirty

Niekończąca się zabawa na granicy ciągłego ryzyka. Przypadkowe spotkanie przeradza się w przyjaźń, a po pewnym czasie dochodzi jeszcze bonus w postaci...

zgłoś błąd zgłoś błąd