Trendy sierpnia 2022 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.09.2022

Kolejny miesiąc za nami, pora więc na podsumowanie: strony których książek czytelnicy i czytelniczki lubimyczytać.pl odwiedzali najczęściej? W zestawieniu TOP10 znajdują się i powieści obyczajowe, i fantasy, i kryminały – sprawdźcie szczegóły!

Trendy sierpnia 2022 lubimyczytać.pl

A jeśli zależy wam na porównaniu najnowszego zestawienia z tymz lipca, to lipcowe znajdziecie pod tym linkiem. Na miejscu pierwszym żadnych zmian jednak nie zauważycie, ponieważ od dwóch miesięcy w zestawieniu TOP10 króluje powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. Film na jej podstawie ukazał się w polskich kinach 19 sierpnia i to zapewne z tego powodu ponownie wzrosło zainteresowanie opowieścią Owens o Kyi – dziewczynie z bagien oskarżonej o morderstwo miejscowego ulubieńca. Warto dodać, że – o czym pisaliśmy niedawno – sama autorka powieści również była zaangażowana, jako świadek, w sprawie o zabójstwo, a konkretnie – o zabójstwo kłusownika w Zimbabwe.

Drugą pozycję w sierpniowych trendach zajęły „Szatańskie wersety” Salmana Rushdiego. Tej książki nie było w zestawieniu przez lata – w końcu ukazała się w języku polskim w roku 2013. Ponowne zainteresowanie tym tytułem wynika z tragicznego wydarzenia, do którego doszło właśnie w sierpniu 2022 roku w Nowym Jorku. Tuż przed rozpoczęciem spotkania z czytelnikami pisarz został dźgnięty nożem na scenie – życie twórcy udało się uratować i wraca on już do zdrowia. To właśnie za napisanie w 1988 roku „Szatańskich wersetów” ajatollah Chomeini nałożył na prozaika fatwę.

Użytkownicy i użytkowniczki lubimyczytać.pl docenili jednak powieść, przyznając jej średnią ocen 7,1/10. Jak napisał MaksDelius:

Ta książka, choć w oczach wielu muzułmanów bluźniercza, wcale nie jest zamachem na godność religii mahometańskiej, a raczej kontemplacją ludzkiego losu i sił dobra i zła, które mieszają się w nas, decydując o tym, jak ten los będzie wyglądał. Niezwykle mądre dzieło, pełne też ironicznego humoru i najdalej posuniętej kreatywności twórczej.

Na ostatnim miejscu podium uplasowała się powieść „The Love Hypothesis”, nazywana hitem TikToka. Ali Hazelwood opisuje w niej historię miłosną dwojga naukowców – Olivia Smith jest doktorantką na wydziale biologii Uniwersytetu Stanforda i niedawno zerwała ze swoim chłopakiem. Aby udowodnić swojej przyjaciółce, że naprawdę nic jej z nim nie łączy, postanawia pocałować pierwszego mężczyznę, który stanie na jej drodze – pada na doktora Adama Carlsena, największą gwiazdę uczelni, nazywanego genialnym i zabójczo przystojnym. Czy z tej nagle rozpoczętej znajomości może wyniknąć coś poważnego?

Pozycje 4. i 5. w sierpniowych trendach należą do Colleen Hoover i jej powieści – „Reminders of him. Cząstka ciebie, którą znam” oraz „It Ends with Us”. Pierwsza z nich opowiada o więźniarce Kennie Rowan, która po zwolnieniu wraca w rodzinne strony. Zamierza stawić czoła przeszłości i odzyskać swoją córkę, co okazuje się bardzo trudnym zadaniem. Tym bardziej że kobieta zaczyna darzyć uczuciem właściciela lokalnego klubu, a ten romans wiąże się dla niej z ryzykiem, że nie odzyska dziecka. Użytkowniczka zetinka1 tak napisała o tej książce:

Ta powieść przerosła moje oczekiwania. Niebanalny pomysł na fabułę, powieść mimo lekkiej i obyczajowej otoczki wcale nie była taka prosta z racji skomplikowanej i trudnej do rozwiązania sytuacji, z którą musieli uporać się bohaterowie. To naprawdę wzruszająca opowieść, która zachęciła mnie, aby sięgnąć po inne tytuły autorki!

„It Ends with Us” to z kolei pierwszy tom cyklu o tym samym tytule. Główna bohaterka książki, Lily Bloom (ang. bloom – „rozkwitać”), prowadzi kwiaciarnię dla osób, które kwiatów nie lubią.Ten odważny biznes przynosi jej sukces i możliwość realizowania własnej pasji. Pewnego dnia kobieta poznaje przystojnego lekarza Ryle’a Kincaida, w którym zakochuje się bez pamięci. To, że w tym związku nie dzieje się najlepiej, widzi tylko przyjaciel Lily, Atlas, który gotów jest służyć jej pomocą. Jak wtedy, gdy to ona pomogła jemu.

Szóste miejsce w zestawieniu trendów sierpnia należy do Olgi Tokarczuk i „Empuzjonu”, o którym pisał w lubimyczytać.pl Remigiusz Koziński. Publicysta poszukiwał śladów twórczości innych autorów i autorek w książce noblistki. „Empuzjon” swoją atmosferą, tematyką może przypominać „Czarodziejską górę” Thomasa Manna (to właśnie po premierze „Empuzjonu” słynne dzieło niemieckiego klasyka ponownie zaczęło się w Polsce bardzo dobrze sprzedawać). W swojej pierwszej powieści opublikowanej po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk pisze o Mieczysławie Wojniczu, studencie ze Lwowa, który przybywa do Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko), by ratować zdrowie. Na miejscu docierają do niego również niepokojące wiadomości o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium.

Siódmą pozycję w zestawieniu zajmuje powieść „Zanim wystygnie kawa”, która rozpoczyna cykl o takim samym tytule i której autorem jest Japończyk Toshikazu Kawaguchi. Akcja książki rozgrywa się w Tokio, a konkretnie – w małej kawiarni ukrytej w jednej z bocznych uliczek tego miasta. Legendy głoszą, że to działające od ponad 100 lat miejsce oferuje nie tylko pyszną kawę, ale i możliwość cofnięcia się w czasie. Czytając powieść, poznajemy czworo bohaterów zamierzających skorzystać z tej okazji i naprawić to, co działo się wcześniej, zapobiec konkretnym wydarzeniom.

Na miejscu ósmym znalazł się romans „Tysiąc pocałunków”, napisany przez Tillie Cole. W książce niemałą rolę odgrywa słoik, do którego wrzuca się karteczki z wypisanymi na nich najpiękniejszymi momentami życia. A to nie jest takie łatwe, gdy chce się ich wymienić aż tysiąc! Rune, główna postać książki, to chłopak, który właśnie wrócił z Norwegii do swojego sennego miasteczka w stanie Georgia. Kiedyś miał przyjaciółkę Poppy – ta przysięgła czekać na jego powrót, jednak słuch po niej zaginął. Chłopak postanawia więc dociec prawdy, a gdy ją poznaje, jego serce rozpada się na nowo.

Przedostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce należy do Przemysława Piotrowskiego i „Bagna”, czyli piątego tomu o przygodach Igora Brudnego. Tym razem w powieści pojawia się Sędzia – tajemnicza postać, postanawiająca na własną rękę wymierzać sprawiedliwość przestępcom, skorumpowanym politykom, ludziom u władzy. Tylko czy w imię najlepszych intencji można zabijać ludzi i paraliżować państwo? Jak napisała o tej książce użytkowniczka Inegrette:

„Bagno” jest po prostu nieodkładalne, a szybkie tempo wciąga czytelnika na tyle mocno, że nawet nie zauważy on, że przygoda już się skończyła. I znowu musi czekać na kolejną przygodę. A możemy trochę poczekać, bo jak sam autor wspomina w podziękowaniach – Igor udaje się na całkowicie zasłużony urlop. A nam, czytelnikom, pozostaje tylko trzymać kciuki, żeby nie trwał on za długo.

Pierwszą dziesiątkę sierpniowego zestawienia TOP10 lubimyczytac.pl zamyka powieść Jennifer L. Armentrout „Krew i popiół”. Książka znajduje się na liście trendów już po raz kolejny – to historia Poppy, dziewczyny przygotowywanej przez całe życie do Ascendencji, czyli rytuału mającego zapoczątkować nową erę. Problem jednak w tym, że Poppy nie zamierza być zamkniętą w zamku księżniczką i postanawia wziąć swoje życie we własne ręce.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Menia71 04.09.2022 14:36
Czytelniczka

"Bagno" jest rewelacyjne. Polecam gorąco

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
verdiana 03.09.2022 22:13
Czytelniczka

"Szatańskie wersety" były wydane w Polsce na początku lat 90.! Czytaliśmy je wszyscy  pod koniec podstawówki i w liceum. Ta książka nie jest nowa w Polsce.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 04.09.2022 01:23
Czytelniczka

Ale to nie jest zestawienie nowych, tylko popularnych książek. Ludzie sięgnęli po Wersety na fali ostatniego ataku na ich autora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adam 05.09.2022 01:03
Czytelnik

,,w końcu ukazała się w języku polskim w roku 2013." Przecież to brzmi jakby wtedy był pierwodruk. Popieram Cię Verdiano!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Batalia 03.09.2022 04:09
Czytelniczka

W tytule "Trendy sierpnia", a na grafice "trendy lipca"...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziubas 02.09.2022 18:04
Czytelnik

Gdzie śpiewają raki właśnie się czyta  😃 Z tej listy mam jeszcze w planach The love hypothesis, Zanim wystygnie kawa i Tysiąc pocałunków 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.09.2022 10:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Smig 02.09.2022 11:32
Czytelniczka

Co miesiąc czekam na zestawienie, zaintrygowana pozycjami, po które sięgają najchęniej czytelnicy.
I co miesiąc mam nadzieję, że w końcu usuniecie z listy zdublowane pozycje, bo ten sam tytuł pojawia się w rankingu jednocześnie na kilku miejscach w zestawieniu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.09.2022 13:42
Administrator

Dzień dobry, czy mógłbym prosić o wskazanie przykładowego zdublowania w rankingu Top 100? Taka sytuacja może się zdarzyć w przypadku innych wydań tej samej książki, których nie sumujemy. Potrzebowalibyśmy jednak konkretny przykład, by zbadać przypadek i naprawić ewentualny błąd. Pozdrawiam, Krzysztof

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 02.09.2022 17:31
Czytelniczka

"Gdzie śpiewają raki" są na pozycji 1 oraz 38 tak dla przykładu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Smig 03.09.2022 12:22
Czytelniczka

Cieszę się, że nie tylko ja to dostrzegam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się