Trendy lipca 2022 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.08.2022

Po raz kolejny przygotowaliśmy dla was zestawienie książek najchętniej wyszukiwanych przez użytkowników i użytkowniczki lubimyczytać.pl. Co ciekawe, w lipcu do pierwszej dziesiątki nie udało się trafić żadnej powieści, która wcześniej by się wśród najpopularniejszych tytułów nie znalazła.

Trendy lipca 2022 lubimyczytać.pl

Czy wasze wyszukiwania w pierwszym całkowicie wakacyjnym miesiącu znacznie różniły się od tych czerwcowych? Zachęcamy do wykonania takiego porównania i zajrzenia do zestawienia TOP 10 właśnie z czerwca tego roku.

Zmiany widać na pewno na samym szczycie. W czerwcu dominowała Olga Tokarczuk i jej „Empuzjon”, w lipcu na pierwszym miejscu znalazła się powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. Premiera filmowej adaptacji książki zbliża się wielkimi krokami (zaplanowano ją na 19 sierpnia), a dzieło Owens zyskało nową – filmową właśnie – okładkę, co zapewne przyczyniło się do jego nieustającej popularności. W swojej książce Owens przedstawia historię Kyi, dziewczyny wychowanej na bagnach, oskarżonej o zamordowanie miejscowego ulubieńca. Kya, podobnie jak autorka „Gdzie śpiewają raki”, kocha przyrodę, która jest jej bardzo bliska. Owens przez wiele lat pracowała w Afryce, pomagając zwierzętom, a ostatnio pojawiły się informacje, że mogła być świadkiem morderstwa – ten motyw także, w pewien sposób, łączy ją z bohaterką jej książki.

Drugie miejsce w zestawieniu lipcowych trendów przypada powieści obyczajowej „Tysiąc pocałunków” Tillie Cole. Bohater książki, Rune, wraca po latach z rodzinnej Norwegii do sennego miasteczka w stanie Georgia, w którym nie czeka na niego przyjaciółka z dzieciństwa, Poppy. Dlaczego tak się stało? Dlaczego osoba, którą uważał za drugą połówkę swojej duszy, nagle przestała się do niego odzywać? Gdy Rune pozna prawdę, jego serce rozpadnie się na nowo.

O powieści „Tysiąc pocałunków” jedna z użytkowniczek lubimyczytać.pl, SolAngelica Malfoy, napisała:

„Pierwsze parę stron, a ja już się popłakałam?!”

To było pierwsze, co pomyślałam o tej powieści. Dalej już było tylko „gorzej”, czyli coraz więcej łez wylewałam. Nawet teraz, pisząc recenzję, niejedna łezka wciąż mi się pojawia. Tak pięknej, wzruszającej i emocjonującej książki chyba jeszcze nie czytałam, a przynajmniej nie od czasu „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes.

Ostatnie miejsce na lipcowym podium zajęła zwyciężczyni z poprzedniego miesiąca, czyli Olga Tokarczuk i jej „Empuzjon”, pierwsza powieść napisana po otrzymaniu przez autorkę Literackiej Nagrody Nobla. Akcja książki rozgrywa się w roku 1913 w Görbersdorf, dzisiejszym Sokołowsku. To tam trafia student ze Lwowa, Stanisław Wojnicz, mający nadzieję, że pobyt w specjalistycznym sanatorium, leczącym „choroby piersiowe i gardlane”, i jemu pomoże uporać się z problemami ze zdrowiem. W uzdrowisku Wojnicz usłyszy również budzące grozę opowieści innych kuracjuszy o wydarzeniach w okolicy górskiego sanatorium. Ich zagadka zacznie fascynować go coraz bardziej… „Empuzjon” to również dzieło, które nawiązuje do niejednego utworu z klasyki literatury – o swoich poszukiwaniach literackich w dziele Tokarczuk pisał Remigiusz Koziński w artykule „Empuzjon. Dokąd zaprowadziła mnie najnowsza powieść Olgi Tokarczuk”. Warto do niego zajrzeć przed lub po lekturze powieści.

Miejsce tuż za podium zajęła Colleen Hoover i jej „Reminders of him. Cząstka ciebie, którą znam”. Główną bohaterką powieści autorka uczyniła Kennę Rowan – kobietę, która po latach spędzonych w więzieniu chce zmierzyć się z przeszłością, rozpocząć nowe życie, a przede wszystkim – odzyskać swoją córkę. Niestety okazuje się, że nie jest to takie łatwe – niektóre osoby już na zawsze wykreśliły Kennę ze swojego życia, nie chcą pozwolić jej na spotkania z córką. Jedynie Ledger Ward, właściciel lokalnego baru, zdaje się kobiety nie oceniać i wspierać jej starania. Jednak nawiązanie romansu z mężczyzną mogłoby negatywnie wpłynąć na szanse kobiety na pojednanie z córką. Czy Kenna będzie musiała wybierać między dwoma rodzajami uczucia?

Na piątym miejscu znalazła się najnowsza książka Przemysława Piotrowskiego z serii o Igorze Brudnym – „Bagno”. Przypomnijmy, że poprzednia część cyklu – „Zaraza” – decyzją użytkowników i użytkowniczek lubimyczytać.pl otrzymała tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Kryminał, sensacja, thriller. W „Bagnie” Brudny i Zawadzka będą mieli do czynienia z Sędzią – tajemniczym przeciwnikiem, na własną rękę postanawiającym wymierzać sprawiedliwość nieuczciwym ludziom będącym u władzy.

Jak można przeczytać w artykule o książce, który ukazał się w lubimyczytać.pl:

Brudny będzie musiał zmierzyć się z mścicielem, który na cel bierze ludzi umoczonych w politykę, układy i korupcję. Dlatego też komisarz może i w innych okolicznościach byłby skłonny przyznać Sędziemu moralną rację. Piotrowski zaprasza tym samym czytelnika do swoistej gry, każąc mu ocenić motywację mordercy i sposoby jego działania. Sam autor mówi, że jeśli już zahacza w swych książkach o poważniejsze, głębsze tematy, to dzieje się to samoistnie i nie jest częścią większej agendy.

Szósta pozycja w lipcowym zestawieniu trendów należy do „Życia Violette” Valerie Perrin. Tytułowa bohaterka spędza całe swoje dnie na cmentarzu w prowincjonalnej francuskiej miejscowości, dbając o groby tych, którzy wydają się przez swoich bliskich zapomniani. Jednocześnie Violette służy wsparciem odwiedzającym nekropolię żałobnikom – usłyszała wiele pięknych, ale i smutnych historii. Sama też mogłaby niejedną opowiedzieć – o śmierci córki w strasznym wypadku oraz o nagłym zniknięciu męża…

Siódme miejsce w lipcowym zestawieniu TOP 10 zajmuje prawdziwa weteranka trendów – powieść „Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout. Młodzi czytelnicy i młode czytelniczki (ale nie tylko?) chętnie odwiedzają stronę pierwszej z serii książek opowiadających o Poppy. To dziewczyna waleczna, odważna, jednak zamknięta niemal przed całym światem wśród dam dworu i kapłanek. Przeznaczeniem Poppy jest bowiem udział w rytuale Ascendancji, mającym zapoczątkować nową erę. W końcu jednak dziewczyna zaczyna buntować się przeciwko roli, którą jej wyznaczono.

Jak napisała użytkowniczka ewela_czyta:

„Krew i popiół” przeczytałam w mgnieniu oka, już od pierwszej strony zaciekawia. Świat rozbudowany i opisany w najmniejszych szczegółach, pełno magii oraz istot nie z tego świata. Akcja raz jest, aby podnieść ciśnienie, a raz jej nie ma, by dać chwilę oddechu. Romans oraz intrygi – tego jest pod dostatkiem.

Miejsce ósme w lipcowym zestawieniu trendów zajęła książka o angielskim tytule, która w Stanach Zjednoczonych najpierw podbiła świat TikToka, a potem jej sprzedaż jeszcze wzrosła. „The Spanish Love Deception” Eleny Armas, bo o niej mowa, opowiada o Aaronie i Catalinie. Chłopak zaoferował dziewczynie, że pojedzie z nią na ślub jej siostry i będzie udawać jej partnera. Catalina ani na moment nie waha się, czy przyjąć tę ofertę. Niestety okazuje się, że Aaron to najbardziej irytujący, nieznośny i arogancki mężczyzna, jakiego w życiu spotkała. Nadal jednak jest gotowa przekonać rodzinę, że są w sobie szaleńczo zakochani. Tylko czy wytrwa w tym postanowieniu przez 3 dni?

Przedostatnia pozycja w lipcowym TOP 10 należy do autorki, która raz już się w zestawieniu pojawiła – chodzi o Colleen Hoover. Miejsce 9. trendów zajęła bowiem jej powieść „It Ends with Us”, pierwsza z cyklu o tym samym tytule. Lily Bloom (ang. rozkwitać), jej bohaterka, prowadzi kwiaciarnię dla osób, które nie lubią kwiatów, i robi to z niemałym sukcesem. Gdy kobieta poznaje, zdawałoby się, mężczyznę marzeń, wydaje się jej, że jej życie nie mogłoby być piękniejsze. Jednak to, co kryje się za tym związkiem, dostrzega jedynie Atlas, dawny przyjaciel Lily. Czy kobieta będzie miała odwagę stanąć twarzą w twarz z prawdą, zwłaszcza jeśli będzie ona miała jej przynieść cierpienie?

Pierwszą dziesiątkę lipcowego zestawienia zamyka „Start a Fire. Runda pierwsza” P.S. Herytiery vel. Pizgacza, czyli Katarzyny Barlińskiej. Książka, która najpierw podbiła serca czytelników platformy Wattpad, nie przestała cieszyć się popularnością również wtedy, gdy doczekała się swojej wersji drukowanej. Powieść młodej autorki przedstawia niełatwą relację Victorii i Nathaniela. Czy wszyscy, którzy ostrzegali dziewczynę przed tym chłopakiem, mieli jednak rację?

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.

[as]


komentarze [12]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jane_Pain 03.08.2022 17:08
Czytelniczka

Polećcie jakąś dobrą książkę w klimatach -> Gdzie śpiewają raki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Gdzie śpiewają raki
Dziubas 02.08.2022 22:11
Czytelnik

nic nie przeczytałem z tych trendów... jeszcze, bo na półce już czeka "Gdzie śpiewają raki", a w schowku na zakup czekają "The Spanish Love Deception" i "Tysiąc pocałunków"... i masę innych książek  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Menia71 02.08.2022 11:41
Czytelniczka

"Bagno" przeczytane
"Życie Violette" również, ale sporo wcześniej 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rysava 02.08.2022 10:41
Czytelniczka

O, "Bagno" akurat sobie czytam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dioniza 01.08.2022 21:05
Czytelnik

Bez przesady z powieścią „Gdzie śpiewają raki"! Nudna i niewiarygodna! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela 02.08.2022 17:26
Czytelniczka

Wcale nie jest nudna.
A niewiarygodna? Bez przesady.... to powieść, a nie reportaż. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jane_Pain 03.08.2022 17:09
Czytelniczka

Aktualnie czytam, jestem absolutnie oczarowana :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
bartus0077 01.08.2022 18:41
Czytelnik

Bez podziału na fiction i non-fiction nie ma to sensu. Ludzie czytają tak słabe książki że poważne osoby aż brzydzą się zaglądać w takie artykuły jak ten.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Daybyday 02.08.2022 13:35
Czytelniczka

Nie rozumiem takiego podejścia, z całym szacunkiem, cieszmy się, że ludzie w ogóle jeszcze sięgają po książki, każdy czyta to co lubi, a wakacje to czas na relaks  😁pozdrawiam serdecznie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lilunia 02.08.2022 17:27
Czytelniczka

Nie rozumiem takiego podejścia i stawiania prozy popularnej w taki sposób. W prozie znajdzie się miejsce na wszystko, niekiedy bardzo wartościowe i mądre rzeczy, ale też bardzo przyjemną rozrywkę. Nie każda książka ma za zadanie uczyć i nie ma w tym nic złego. Uważam również i cieszę się, że ludzie w dziesiejszych czasach sięgają po książki, nawet jeśli są to tylko zwykłe...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jane_Pain 03.08.2022 17:11
Czytelniczka

Tak z ciekawości co Tobie do tego co ludzie czytają? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 01.08.2022 16:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post