rozwiń zwiń
ZOOMel

Profil użytkownika: ZOOMel

Nowy-Sącz Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 10 tygodni temu
14
Przeczytanych
książek
25
Książek
w biblioteczce
12
Opinii
74
Polubień
opinii
Nowy-Sącz Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Generalnie przepiękny cykl. Krążą plotki o sequelu, tj. VII części. Będzie opowiadała o dalszych przygodach naszej upitej oparami wódki kompanii, która tym razem wybierze się do Związku Radzieckiego, by dzięki duchom ostatecznie zwyciężyć, czyli wywyższyć naszego pielgrzyma... znaczy autora... znaczy, oczywiście, Konrada! Jest on najwspanialszy, najpiękniejszy, najmądrzejszy, najlepszy, najfajniejszy i jeśliby wybrać kogoś, kto w razie spotkania z obcą cywilizacją miałby iść jako delegat, to wiadomo, że byłby to nasz 44.
A tak całkiem poważnie, gdyby nie to, że w ,,Dzidach" dostajemy informację o dawnych obyczajach słowiańskich, tj. o tytułowym obrzędzie Dziadów, książki nie niosłyby za sobą żadnych walorów. Nie są napisane pięknym, wyniosłym językiem, jakiego już używali w preromantyzmie wybitniejsi poeci (patrz: niemiecki autor, który w swoich książkach wolał zająć się poważnymi tematami jak stanięcie ponad modułem dobra i zła i rozstrzyganie o szczęściu, czy o trudnych tematach, jakimi jest do teraz depresja, samobójstwo i Weltschmerz.), nie ma nawet w pierwiastku logicznej i spójnej fabuły (do tego jednak ciężko się przyczepić. Analizując całą twórczość ,,Wieszcza" można dojść do wniosku, że najlepszą i choć trochę prawdopodobną fabułę miały najkrótsze dzieła, w których stanowiła ona podrzędną rolę, jak np.: niektóre sonety czy ballady (,,Świtezianka" posiada w porównaniu z ,,Dziadami" WYBITNĄ fabułę.) Za to chociażby ,,Konrad Wallenrod" to jeden z większych absurdów i najmniej prawdopodobnych scenariuszy w twórczości Mickiewicza.).Trudno zaprzeczyć, że w idei i założeniu to bardzo szlachetne książki (szczególnie cz. III). Trudno zaprzeczyć również, że w trakcie powstawania tych dzieł, niekiedy w tempie kolosalnie ekspresowym, coś konkretnie poszło nie tak. Wartości merytoryczne, jeśli założyć, że takowe istnieją, są znikome. Sama historia tyczy się albo opowiadania o halucynacjach grupy wieśniaków, albo dąży do wywyższenia i samozadowolenia autora.
Podsumowując, nikt nie wie dlaczego, ale niesłusznie wywyższany autor napisał niesłusznie wywyższane dzieło, które polscy uczniowie muszą znać idealnie do matury. Niestety.

Generalnie przepiękny cykl. Krążą plotki o sequelu, tj. VII części. Będzie opowiadała o dalszych przygodach naszej upitej oparami wódki kompanii, która tym razem wybierze się do Związku Radzieckiego, by dzięki duchom ostatecznie zwyciężyć, czyli wywyższyć naszego pielgrzyma... znaczy autora... znaczy, oczywiście, Konrada! Jest on najwspanialszy, najpiękniejszy,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka stanowi element kultu, który na stałe utarł się w naszej codzienności. Mimo wszystko, z pozoru przereklamowana miłość, stanowi odzwierciedlenie paranoicznej, do bólu szczerej miłości, która stanowi dla kochanków wartość nadrzędną. Wszelkie zasady etyczne, normy społeczne nie mają prawa bytu i odniesienia do uczucia, jakim się darzą bohaterowie. Niby wydaje się, że jest to niemądre zachowanie, niegodne naśladowania, prowadzi do zgubnego końca kochanków. Jednakże autor przekazuje czytelnikowi, wbrew twierdzeniom wielu poetów: Gombrowicza czy Schopenchauera, że na tym świecie nie jesteśmy stworzeni do bycia samymi.

Książka stanowi element kultu, który na stałe utarł się w naszej codzienności. Mimo wszystko, z pozoru przereklamowana miłość, stanowi odzwierciedlenie paranoicznej, do bólu szczerej miłości, która stanowi dla kochanków wartość nadrzędną. Wszelkie zasady etyczne, normy społeczne nie mają prawa bytu i odniesienia do uczucia, jakim się darzą bohaterowie. Niby wydaje się, że...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Ciekawa książka. Ukazuje, jak zgubna może być żądza wartości tego świata i do jak prostackich czynów ludzie mogą się posunąć dążąc do osiągnięcia danego zadania. Podstawową hipotezą, na którą jednoznacznie nie da się odpowiedzieć, jednak przed która autor stawia czytelnika, jest ,,Czy cel uświęca środki?". Dzieło stara się odpowiedzieć na to pytanie, jednak opinia zależy od każdego czytelnika osobno.

Ciekawa książka. Ukazuje, jak zgubna może być żądza wartości tego świata i do jak prostackich czynów ludzie mogą się posunąć dążąc do osiągnięcia danego zadania. Podstawową hipotezą, na którą jednoznacznie nie da się odpowiedzieć, jednak przed która autor stawia czytelnika, jest ,,Czy cel uświęca środki?". Dzieło stara się odpowiedzieć na to pytanie, jednak opinia zależy od...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika ZOOMel

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [1]

Johann Wolfgang von Goethe
Ocena książek:
7,1 / 10
52 książki
2 cykle
280 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Suzanne Collins Kosogłos Zobacz więcej
Paulo Coelho Być jak płynąca rzeka Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Insygnia Śmierci Zobacz więcej
William Wharton Tato Zobacz więcej
Charles Bukowski Szmira Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
14
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
74
razy
W sumie
wystawione
14
ocen ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
59
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]