Romeo i Julia

2017-08-24
2017-08-24
Józef Paszkowski

1987 ocen

Jestem prawie pewna, że przeczytałam już tę historię w liceum jako lekturę szkolną, ale nie miałam jej w "Przeczytanych" (skleroza?) także zrobiłam sobie szybką przypominajkę i najprawdopodobniej REread.

Pod względem fabuły totalnie do mnie nie przemawia, miłość głównych bohaterów jest dla mnie przerysowana do granic możliwości, ale jest to klasyk i to jeszcze bardzo w stylu greckich dram.

Ogólnie to zawiodłam się

Ogólnie to zawiodłam się

Język nieco archaiczny, ale dało się przebrnąć. Historia zaskoczyła mnie zakończeniem, a miłosny język zakochanych skradł moje serce. Naprawdę rzyjemna lektura szkolna.

dawno nie miałam tak wielkiej ochoty zamordowania absolutnie wszystkich postaci, jak podczas czytania tego badziewia.

Verona żyje tym romasem na co dzień, więc warto poświęcić choć jeden dzień na jego indywidualne przeżycie.
POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.
Moje opinie o literaturze, muzyce i filmie są w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.

Rewelacyjna ale po angielsku! Polskie tłumaczenie zmienia atmosferę sztuki.

Rewelacyjna ale po angielsku! Polskie tłumaczenie zmienia atmosferę sztuki.

Tragiczna historia dwojga młodych kochanków, przepełniona pięknymi dialogami. Zasłużony klasyk

Na zawsze miłość Romea i Julii będzie się kojarzyć z uczuciem wielkim i czystym. No i z balkonem w Weronie...

Z przyjemnością znalazłem w tekście całą masę fragmentów komediowych. Świetne tłumaczenie Stanisława Barańczaka.

Historia zakończenia waśni rodowej dwóch włoskich rodów - Montecchich i Capulettich. Tytułowi Romeo i Julia to przyszłość obydwu rodów, oczka w głowie swoich rodziców. Miłość między nimi jest nagła i niespodziewana. Próba spełnienia marzenia o wspólnym życiu i jednoczesnego wypełnienia obowiązków rodowych kończy się dla nich tragicznie. Jest jednak również końcem vendetty....

⭐ 6,8

⭐ 6,8