Być jak płynąca rzeka

Okładka książki Być jak płynąca rzeka
Paulo Coelho Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
literatura piękna
Ser como o rio que flui...
Świat Książki
2009-01-01
2008-01-01
Zofia Stanisławska-Kocińska
esej powieść felieton

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Na taki stan rzeczy wpłynęły dwie kwestie: interesująca, w wielu fragmentach odpowiadająca moim prywatnym przekonaniom tematyka oraz właśnie układ w formie krótkich, poruszających różne zagadnienia tekstów. Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po lekturę.

Zła, fenomenalnie zła. Brak myśli przewodniej, niekonsekwencja, czyta się właściwie jak porady z Super Ekspresu a nie książkę motywacyjną.

„Być jak płynąca rzeka” to zbiór kilkudziesięciu króciutkich felietonów, zajmujących od jednej do trzech stron. Autor daje w nich wyraz swemu światopoglądowi i przekonaniom. Są tu więc wątki dotyczące religii, polityki, jak i codziennego życia – w każdej z tych dziedzin Coelho udziela odbiorcy rozmaitych porad i raczy go swoimi przemyśleniami.
Do tej pory przeczytałam kilka powieści tego pisarza, a choć ogólnie jego styl pełen jest czegoś, co można by określić mistycyzmem, nigdy jakoś mnie on specjalnie nie raził – był po prostu elementem nadającym jego książkom specyficzny klimat. Tutaj jednakże nie ma beletryzowanej fabuły, w którą można by wpleść jakieś wątki magiczne, i przez to, gdy czyta się naraz taką masę krótkich wynurzeń o charakterze metafizycznym, dotyczących jednak przecież rzeczywistości, ma się wrażenie, jakby był to zbiór tekstów nie do końca rozsądnej osoby, która zdecydowanie ma skłonności do bzdurnej wiary w rzeczy ponadnaturalne. Tak więc mamy tu miszmasz wierzeń pochodzących z rozmaitych nurtów religijnych, z naciskiem na katolicyzm, wymieszany z różnymi urywkami dotyczącymi okultyzmu, magii, etc.
Mnie jako ateistkę z początku nieco zraziły te absurdalne wstawki, ale jako że forma treści powodowała, iż przez całość można było przebrnąć bardzo szybko, dotrwałam do końca. Ostatecznie jednak mam wrażenie, że z tej lektury nie wyniosłam kompletnie nic – były tam felietony, które nie traktowały o tematyce czarodziejskiej, ale tyczyły się bardziej zagadnień filozoficznych, i te mogłyby stanowić jakieś źródło do refleksji dla czytelnika, ale były raczej ledwie przebłyskami rozsądku pośród całego gąszczu tekstów o Bogu, magicznych znakach, czy ludziach siłą woli wyginających łyżki jak w „Matriksie”. Z tego powodu cały zbiór odebrałam raczej jako dość chaotyczny pakiet wypowiedzi osoby lekko chorej psychicznie, która cierpi na manię na punkcie spraw duchowych czy pozaziemskich.
Być może dla kogoś innego, kto tak jak Coelho wyznaje jakąś wiarę, czy odnajduje upodobanie w zagadnieniach magicznych, „Być jak płynąca rzeka” byłoby książką wartościową – ja jednak nie znalazłam w niej nic, co by mnie zastanowiło. Według mnie to po prostu poplątanie niedorzecznej ezoteryki z religijnymi bredniami, na które nie warto tracić czasu.
Nie polecam.

Do tej pory przeczytałam kilka...

Piękne i prawdziwe

Piękne i prawdziwe

Bardzo wartościowa i choć ilość tekstu jest zastraszająco mała, jego treść przewyższa go parokrotnie. Lekkość z jaką się to przyswaja a przesłanie jakie że sobą niesie jest zaskakująca. Coelho wykłada nam nie do końca zweryfikowane oczywiste prawdy w sposób bardzo przystępny dla każdego.

Książka zawiera naprawdę wiele ciekawych refleksji, część z nich zostanie ze mną na dłużej. Przeżycia i doświadczenie autora zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2021/07/paulo-coelho-byc-jak-pynaca-rzeka.html

Na półkach: , , , ,

Skłaniająca do refleksji, z mnóstwem inspirujących cytatów, a dzięki temu, że składa się z króciutkich tekstów czyta się ją bardzo szybko (w sam raz dla zabieganych). Polecam!

Świetna ksiazka pod akzdym aspektem.

Świetna ksiazka pod akzdym aspektem.

Polecam

Polecam