Harry Potter i Insygnia Śmierci

Okładka książki Harry Potter i Insygnia Śmierci
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Harry Potter (tom 7) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Harry Potter (tom 7)
Harry Potter and the Deathly Hallows
Media Rodzina
2008-01-25
2008-01-25
Andrzej Polkowski
Harry Potter magia przygoda

Wracam co jakiś czas do całej serii - to wspaniała odskocznia od ponurej, mugolskiej rzeczywistości. Uciekam do Hogwartu za każdym razem kiedy zaczyna przygniatać mnie depresja i stres.

Wspaniała! To zdecydowanie Potter jakiego pamiętam i kocham. Cały czas coś się dzieje, bohaterowie są inteligentni, odważni i mają dobre poczucie humoru. Nie brakuje tutaj emocji, także tych wzbudzających rozpacz. Najlepsza część tej serii.

Chciałabym coś napisać, obiektywnie.. Ale nie potrafię ubrać w słowa nic co nie było by szokiem przemieszanym z peamami zachwytu.
Ta część była miazgą! Najlepsza! A zarazem całość Harrego... No jestem zachwycona.

W końcu przeczytałam, a raczej przesłuchałam słynnego Harrego Pottera. Filmy obejrzałam niezliczoną ilość razy, zawsze je lubiłam i pomyślałam, że nadszedł czas poznać pierwowzór. Szczerze mówiąc, niektóre sceny były lepiej napisane w filmach, niż książkach, np. śmierć Severusa Snape'a, czy też wcześniejszy lot na Hardodziobie. Mimo to książki uważam za lepsze.
Insygnia Śmieci to tytuł, który: wzrusza, irytuje, fascynuje, frustruje i znowu wzrusza.
Liczba ginących w tym tomie bohaterów przytłacza. Wielokrotnie przypominałam sobie słowa Lupina do Harrego: czas na zaklęcia rozbrajające już minął. Harry jest takim czystym chłopcem, że nigdy nawet przez myśl mu nie przeszło, że jeśli on nie zabije śmierciożercy, a jedynie go oszołomi to ten wstanie i zabije, bądź skrzywdzi kolejnych czarodziei lub mugoli. Zero refleksji, on nie zabija i już. A przypominam, że trwa wojna.
Przemknęło mi przez głowę, że Rowling chce zbudować atmosferę smutku i żalu przez zabicie jak największej liczby polubionych przez czytelnika bohaterów. Cóż, udało jej się.
Przeczytanie książek pomogło mi lepiej zrozumieć niektóre postacie oraz rozwiać mgiełkę mojego zachwytu wokół nich. Mówię oczywiście o Dumbledorze oraz Snapie. Jeden okazał się wielkim czarodziejem, ale przede wszystkim również człowiekiem ze swoimi słabościami i przywarami. Drugi natomiast był przykładem, do czego dobrego może doprowadzić miłość, nawet tak spaczona jak ta Severusa. Dalej nie lubię tej postaci i nie rozumiem dlaczego ludzie uważają, że zależało mu na Harrym. Jego stosunek do chłopca, poza oczywistymi przykładami, świetnie obrazuje wspomnienie Snape'a, gdzie ten z rodzinnej fotografii odrywa sobie tylko postać Lilly.
Twór J.K. Rowling ma sporo wad, przez siedem tomów potrafi mocno zirytować i wkurzyć, ale, co najważniejsze, wady te nie są w stanie przysłonić zalet tej historii.
Podsumowując całą serię, krótko, ale tak, by każdy miłośnik książek zrozumiał: po skończeniu Harrego Pottera mam dziurę w sercu, której nic długo nie zapełni.

Insygnia...

Dzisiaj kilka słów o zwieńczeniu historii Harrego Pottera, czyli ostatnim tomie zatytułowanym "Insygnia śmierci".

Część ta wzbudzała wiele kontrowersji z kilku względów. Po pierwsze mamy tu prawdziwy pogrom bohaterów, po drugie jest to jedyny tom, na kartach którego pojawia się wulgarne słowo☠️. Jednak chyba głównym powodem do dyskusji była sama akcja książki, która wyjątkowo nie rozgrywa się w Hogwarcie . Szkoła czarodziejów pojawia się w fabule, ale jednak dominują tu sceny w bliżej nieokreślonych lasach, na ulicach miast, czy też kryjówkach bohaterów.

Bardzo lubię tę część, mimo iż mocno odbiega klimatem od pozostałych. Jedynie samo zakończenie nieco mnie rozczarowało, gdyż liczyłem na coś mroczniejszego . Jak wiadomo, pierwsze trzy tomy sagi o Harrym Potterze mają dość dziecięcy klimat, natomiast pozostałe cztery są stosunkowo mroczne. Ten ostatni rozdział Insygniów Śmierci, klimatem pasował właśnie bardziej do początkowych części, co dla mnie stanowi pewien malutki minus.

Niemniej uważam, że Insygnia Śmierci to godne zwieńczenie historii Harrego Pottera. Polecam oczywiście każdemu, kto jeszcze nie czytał tej sagi.

W książce widać wielkie poświęcenie Harry'ego, Rona i Hermiony. Początek pokazuje również okrucieństwo Voldemorta i czarną przeszłość Dumbledore'a.

Już sam fakt, że książkę "dla dzieci" można bez (nadmiernego) przewracania oczami przeczytać jako dorosły mówi sam za siebie. Najlepsze było to, że pojawiły się nowe wątki i cała fabuła nie polegała na zamykaniu historii z poprzednich tomów, tylko była przemyślana i świetnie zamknięta. Kilka wątków oczywiście chciałabym inaczej, ale to w sumie też świadczy na korzyść książki.

Zdecydowanie najlepsza część serii "Harry Potter"
Pełna miłości jak i nienawiści.
Zakończenie emocjonujące i równie ciekawe.

Zdecydowanie najlepsza część serii "Harry Potter"
Pełna miłości jak i nienawiści.
Zakończenie emocjonujące i równie ciekawe.

Świetne zamknięcie serii. Pozostanie mi sentyment za tym cyklu.

Świetne zamknięcie serii. Pozostanie mi sentyment za tym cyklu.

Po latach niestety seria dużo straciła.

Po latach niestety seria dużo straciła.