Makbet

Okładka książki Makbet
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dzieła wszystkie (William Shakespeare) [Zielona Sowa]
Data 1. wydania:
1992-05-05
Maciej Słomczyński
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare

motyw jak typowi uderza woda sodowa do głowy bo wiedźmy mu powiedziały że zostanie królem i same wiedźmy to jedyne ciekawe aspekty tego dzieła imo

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla "Hamleta" mam większy sentyment, ale portrety psychologiczne postaci tutaj zasługują na wyższą ocenę. Świetne.

Świetna lektura.
Przyjemna do czytania.

Świetna lektura.
Przyjemna do czytania.

Na półkach: , , , ,

Trudna do czytania (mam wrażenie, że tylko przeleciałam wzrokiem po tekście), ale ciekawy motyw chorej ambicji. Jeszcze tu wrócę.

No Szekspir pozamiatał. Fascynujący portret myśli takiego imperialisty.

No Szekspir pozamiatał. Fascynujący portret myśli takiego imperialisty.

Książka ciekawa wciągająca, pisana starym językiem co uwielbiam. Ale nie lubię czytać dramatów ale ten przypadł mi do gustu :)

Jedna z moich ulubionych lektur. Nie dość, że można odnieść ją do współczesnych czasów (motyw władcy, który zdobywa swoją pozycję poprzez rozlew krwi) to jeszcze płynie z niej bardzo mądry przekaz. Czarownice pokazują jak łatwo manipulować ludźmi oraz wpływać na ich los. Polecam zwłaszcza przed maturą ☺️

Gdy zaczynałam czytać spodziewałam się nudnej lektury szkolnej. I owszem, pierwsze 20 stron było strasznie nudne natomiast potem jak akcja się rozkręca i coś się zaczyna dziać, to jest to nawet ciekawe. Wydaje mi się, że na języku polskim można wiele razy odwołać się do tej książki. "Nie taki diabeł straszny, jak go malują" podsumowując :D

z "Makbetem" zdecydowanie się polubiliśmy

z "Makbetem" zdecydowanie się polubiliśmy

Jeden z teoretyków literatury napisał, że najgłośniej brzmiącym akordem w osobowości Makbeta była ambicja. Nie uległość Lady Makbet, ale właśnie ta sama cechą, która w popkulturze zaślepiła filmowego Kommodusa.
POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.
Moje opinie o literaturze, muzyce i filmie są w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

POLECAM!
Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.