Życie i los

Okładka książki Życie i los
Wasilij Grossman Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
984 str. 16 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Жизнь и судьба
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2020-01-20
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-29
Data 1. wydania:
2017-01-05
Liczba stron:
984
Czas czytania
16 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373926677
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
atak Niemiec na ZSRR bitwa pod Stalingradem głód III Rzesza Niemiecka II wojna światowa książki wojenne literatura II wojny światowej literatura rosyjska literatura rozrachunkowa powieść rozrachunkowa powieść wojenna terror totalitaryzm ZSRR holocaust
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarna księga Ilja Erenburg, Wasilij Grossman
Ocena 8,9
Czarna księga Ilja Erenburg, Wasi...
Okładka książki Granta 145: Ghosts (11/2018) André Aciman, Monika Bułaj, Anne Carson, Wasilij Grossman, Ariana Harwicz, Sheila Heti, Sandra Newman, Maggie O'Farrell, Amos Oz, Janine di Giovanni
Ocena 5,0
Granta 145: Gh... André Aciman, Monik...
Okładka książki Antologia wolnej literatury rosyjskiej Nikołaj Arżak, Aleksander Bek, Josif Brodski, Włodzimierz Bukowski, Lidia Czukowska, Jurij Dombrowski, Siergiej Dowłatow, Aleksandr Galicz, Eugenia Ginzburg, Fryderyk Gorensztejn, Wasilij Grossman, Fazil Iskander, Wieniedikt Jerofiejew, Władimir Maksimow, Nadieżda Mandelsztam, Borys Pasternak, Eugeniusz Popow, Irina Ratuszyńska, Borys Słucki, Aleksandr Sołżenicyn, Warłam Szałamow, Gieorgij Władimow, Włodzimierz Wojnowicz, Włodzimierz Wysocki, Aleksander Zinowiew
Ocena 0,0
Antologia woln... Nikołaj Arżak, Alek...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Życie w kraju Stalina



715 92 558

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
440 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
265
265

Na półkach:

Fabuła książki rozgrywa się na przełomie 1942 i 1943 roku; skupiona jest wokół bitwy stalingradzkiej, prawdopodobnie jedynego momentu okresu stalinizmu, w którym dyktator czuł realną obawę przed utratą władzy. Sięga jednak również do wydarzeń z lat minionych: wielkiego głodu na Ukrainie, represji z lat 37/38, czasów leninowskich. Mamy cały katalog bohaterów: od aparatczyków partyjnych różnych szczebli, żołnierzy, lekarzy, matek, córek, fizyków, zdeklasowanej szlachty po dowódców radzieckich czy niemieckich. Całość przeplatana jest eseistycznymi rozważaniami na temat totalitaryzmu, podobieństw między stalinizmem a faszyzmem, relacji międzyludzkich.

Wydarzenia nie ograniczają się tylko do pola bitwy, dzieją się w obozie koncentracyjnym, jenieckim, gabinetach moskiewskich, nie brak wątków antysemityzmu po obu stronach barykady, nacjonalizmu rosyjskiego. Autor dobrze pokazuje obraz przemiany systemu z lęku o przetrwanie, gdy niemieckie dywizje stały u bram Moskwy po butę, arogancję i powrót do metod z lat 30stych, gdy pokonał wojska Paulusa.

Bardzo duże wrażenie robi również warstwa psychologiczna, przemiany, jakie zachodzą w bohaterach, którzy z przeciwników systemu, opozycjonistów choćby wewnętrznych, stają się ich gorliwymi zwolennikami. Proces kształtowania nowego radzieckiego człowieka z jednej strony dokonywany w sposób planowy, systemowy, a z drugiej zindywidualizowany, dopasowany do każdej postaci. To zaczadzenie ideologią, poddanie się niej dokonuje się czasem w sposób brutalny, ostry, a czasem tak niezauważalny i subtelny, że aż poddany niemu człowiek jest zdziwiony jak bardzo zmienił się w ciągu kilku chwil.

Politycznie niepoprawne, psychologicznie głębokie, fabularnie monumentalne. Epopeja równie mocno pokazująca dyktatorską władzę nad narodami żyjącymi w jej okowach, jak i determinację, wiarę tych ludzi ( z dzisiejszej perspektywy płonną), że cokolwiek zmieni się na lepsze wraz z wygraną wojną.

Fabuła książki rozgrywa się na przełomie 1942 i 1943 roku; skupiona jest wokół bitwy stalingradzkiej, prawdopodobnie jedynego momentu okresu stalinizmu, w którym dyktator czuł realną obawę przed utratą władzy. Sięga jednak również do wydarzeń z lat minionych: wielkiego głodu na Ukrainie, represji z lat 37/38, czasów leninowskich. Mamy cały katalog bohaterów: od aparatczyków...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 932
  • Przeczytane
    555
  • Posiadam
    224
  • Ulubione
    46
  • Teraz czytam
    36
  • Chcę w prezencie
    23
  • Literatura rosyjska
    15
  • Historia
    13
  • Rosja
    12
  • Literatura piękna
    7

Cytaty

Więcej
Wasilij Grossman Życie i los Zobacz więcej
Wasilij Grossman Życie i los Zobacz więcej
Wasilij Grossman Życie i los Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także