Zapiski inteligenta

Okładka książki Zapiski inteligenta
Bartosz Buśkiewicz Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380833661
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
193
156

Na półkach:

„Zapiski inteligenta” Bartosza Buśkiewicza przykuły moją uwagę okładką. Stonowaną, minimalistyczną, przedstawiającą jedynie elementy starej maszyny do pisania. A jakie okazało się wnętrze tej książki?

Bohater opowieści, Norbert, to młody mężczyzna o humanistyczno-artystycznej duszy. Próbuje określić się w życiu, znaleźć swoje miejsce. Ima się różnych zajęć, nie zawsze zgodnych ze swoimi zainteresowaniami, na przykład pracy w call center. Podobnie z życiem prywatnym- szukając drugiej połowy wdaje się w romans z zamężną kobieta. Wciąż jednak poszukuje- miłości, prawdy, sensu istnienia, odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne pytania. A wszystko to próbuje spisać i umieścić w swojej pierwszej powieści.

O szukaniu sensu istnienia pisało już wielu, niektórzy nawet za to sprzedawali swoją duszę diabłu;) Temat książki nie stanowi więc żadnego novum. Jednak jest to przykład literatury, w której, choć fabularnie za wiele się nie dzieje, to jednak zawarte zostało w niej pewne przesłanie.
Norbert to indywidualista. Nie pasuje do ram współczesnego świata, do dzisiejszych czasów, pełnych konformizmu, materializmu, pogoni za rzeczami namacalnymi, a nie za duchowymi wartościami. Porusza się jednak w tym współczesnym świecie, bo nie ma innego wyboru. Ale nie chce dać się złapać w sidła systemu, w którym człowiek pracuje, je, śpi i nie robi nic więcej. Norberta mierzi taki świat- świat braku wyższych celów, zaniku wartości, niedostatku wznioślejszych idei, ciasnoty horyzontów.
Norbert jest obserwatorem świata. Opisuje to, co widzi w sposób filozoficzny, czasem bardzo mądrze, czasem z sarkazmem, ironią, pewne zjawiska traktuje prześmiewczo, można odnieść wrażenie, że czasem traktuje tak i samego siebie.
Mimo wszystko książka niesie istotne przesłanie, próbuje przekazać czytelnikowi, że nie powinniśmy płynąć z prądem, ulegać schematom i presji społeczeństwa, nie powinniśmy przybierać masek, które akurat pasują do wymogów otaczających nas w danej chwili ludzi i aktualnej rzeczywistości:

„Różnica między panem a większością ludzi jest taka, że gdy nadejdzie koniec, pan wypowie swoje imię, a reszta będzie szukać wizytownika, aby sprawdzić, za kogo w danej chwili się uważa”.

Książka zawiera sporo odniesień do innych utworów literackich, filmowych, muzycznych czy naukowych. Przeczytamy wzmianki o takich postaciach, jak Stanisław Lem, Joseph Heller, Claude Debussy czy Viktor Frankl. Samo szukanie przez bohatera ideału kobiety, tej jedynej wybranki, nasuwa skojarzenia z „Mistrzem i Małgorzatą” Michaiła Bułhakowa. Norbert, podobnie jak Mistrz pisze swoje opus magnum i podobnie jak Mistrz poznaje piękną Małgorzatę, ucieleśnienie zalet zewnętrznych i wewnętrznych, wybawicielkę od całego zła, jakie niesie ten świat.
Początkowo ma jednak problemy w tej sferze życia, wdaje się w nieodpowiedni romans, a wszechwiedzący narrator tłumaczy go, nota bene, pięknym zdaniem:

„Nigdy nie potrafił budować związków, bo wolał zapładniać papier niż kobiety”.

Nieco żałuję, że ta książka nie jest odrobinę dłuższa, choć w sumie wówczas nie byłaby zapiskami, a, zamkniętą klamrą, opowieścią. Jednak, mimo że jest filigranowa rozmiarem i grubością, to zawiera sporo cytatów wartych zapamiętania, takich jak chociażby ten:

„Czuł, że za dużo myśli […] W efekcie rozpamiętywał to, co minęło, i martwił się tym, co będzie, nie mając pojęcia, co jest teraz. Czytał gdzieś, że powodem każdej depresji jest zagubienie się na ścieżce czasu”.

Jeśli macie refleksyjny nastrój, w który idealnie wpasują się spostrzeżenia nonkonformisty, filozofia obserwatora, historia outsidera, czyli po prostu… zapiski inteligenta, to jest to lektura zdecydowanie dla Was.

[Egzemplarz recenzyjny dzięki uprzejmości Sztukater, Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne]

„Zapiski inteligenta” Bartosza Buśkiewicza przykuły moją uwagę okładką. Stonowaną, minimalistyczną, przedstawiającą jedynie elementy starej maszyny do pisania. A jakie okazało się wnętrze tej książki?

Bohater opowieści, Norbert, to młody mężczyzna o humanistyczno-artystycznej duszy. Próbuje określić się w życiu, znaleźć swoje miejsce. Ima się różnych zajęć, nie zawsze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    3
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1
  • Chcę przeczytać #5 - Może jednak nie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zapiski inteligenta


Podobne książki

Przeczytaj także