Wojna biedaków

Okładka książki Wojna biedaków
Éric Vuillard Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La guerre des pauvres
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2023-04-05
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-05
Data 1. wydania:
2020-11-03
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308080740
Tłumacz:
Katarzyna Marczewska
Inne
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
346
129

Na półkach:

Może nie tak genialna książka jak poprzedni "Porządek dnia", ale wciąż to błyskotliwy, intrygujący i bardzo humanistyczny w swej wymowie literacki esej. Autor opisuje tu wpływ kaznodziei i przedstawiciela reformacji - Tomasza Müntzera - na bunt chłopski w XVI wieku na terenach niemieckich. Chłopi, pod wpływem kazań Müntzera, wystąpili przeciwko nierówności społecznej, pańszczyźnie, bogactwu kleru, niezrozumiałym obrzędom, własnemu upodleniu, życiu w przemocy i nędzy. Zwrócili się tym samym przeciwko swoim ciemiężycielom - szlachcie i kościołowi. Nie trudno zgadnąć, że autor, pełen współczucia dla ówczesnych chłopów, stoi po stronie rewolucjonistów i idealistów.
Książka to bardziej popis wyobraźni Vuillarda niż spójna historia. Mamy tu raczej jego impresje, refleksje i skojarzenia związane z tematem niż skonsolidowaną narrację z głównym bohaterem. Bohaterem prawdziwym to akurat jest on sam - autor wczytujący się w historię, interpretujący ją po swojemu, wchodzący z nią w polemikę. Ważne jest jak historia odbija się w umyśle autora i jakie obrazy tam zostawia. Czasem nieco za bardzo szarżuje w oryginalność, ale jego intrygująca, gwałtowna narracja, zaskakująca wyobraźnia, empatia, refleksyjność sprawiają, że uwielbiam go czytać. Zachwycam się tym, jak wiele emocji i poezji potrafi oddać w lakonicznych opisach:

"Natchnieniem są mu zielone liście, łajno, ospa, obłoki, miejskie mrowiska własne wyzwolicielskie idee, tratowane pola, folwarki
i dwory, karczowane winnice,
podatki, pańszczyzna, obelżywe przezwiska, kosy, sztachety, drągi, włócznie, tak, natchnieniem jest mu grymas chorego zwierzęcia,
rozdzierana zasłona, nawałnica,
warsztat rzemieślnika, praca
dnia powszedniego i mnogość
zdarzeń; tak, działa z natchnienia
Boga, lecz w tamtym czasie Bóg to krwawiąca rana, liczenie
ziaren piasku, plik kartek
zaczernionych goryczą
i zgnębieniem."

"Dlaczego Bogu, który się
otaczał żebrakami, którego
ukrzyżowano między dwoma
łotrami, trzeba tyle blichtru,
dlaczego jego kapłani potrzebują takiego zbytku? Dlaczego Bóg ubogich w tak niepojęty sposób stoi zawsze po stronie bogaczy?
Dlaczego o tym, by wszystko
zostawić, mówi ustami tych,
co wszystko wzięli dla siebie?"

Może nie tak genialna książka jak poprzedni "Porządek dnia", ale wciąż to błyskotliwy, intrygujący i bardzo humanistyczny w swej wymowie literacki esej. Autor opisuje tu wpływ kaznodziei i przedstawiciela reformacji - Tomasza Müntzera - na bunt chłopski w XVI wieku na terenach niemieckich. Chłopi, pod wpływem kazań Müntzera, wystąpili przeciwko nierówności społecznej,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    197
  • Chcę przeczytać
    177
  • 2023
    30
  • Posiadam
    15
  • Legimi
    8
  • 2024
    7
  • Literatura piękna
    5
  • Historia
    5
  • Audiobook
    4
  • Ebook
    3

Cytaty

Więcej
Éric Vuillard Wojna biedaków Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także