rozwiń zwiń

Wierzenia, legenda, mit - symbolika japońskich netsuke

Okładka książki Wierzenia, legenda, mit - symbolika japońskich netsuke
Marta Michalska Wydawnictwo: DiG popularnonaukowa
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
DiG
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371815652
Tagi:
Japonia netsuke mit legenda wierzenia symbolika
Średnia ocen

                3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biesiady Poetyckie. Zeszyt Nr 10 Aneta Borewicz, Zofia Borkowska-Uzdowska, Jolanta Bremer, Krzysztof Ciemnołoński, Olga Czyżykiewicz, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Danuta Fórmanek, Ela Galoch, Paweł Grabowski, Jakub Jankowski, Dominika Kociszewska, Magdalena Komoń, Marzenna Lewandowska, Katarzyna Anna Maria Maj, Janina Majer, Miłosz Kamil Manasterski, Elżbieta Marciniak-Marcinkowska, Urszula Michalak, Marta Michalska, Daniel Mieczkowski, Katarzyna Mulewicz, Barbara Napieralska, Jarosław Nykiel, Maria Obłój-Muzaj, Barbara Orzechowska, Aleksandra Elżbieta Pietkiewicz, Natalia Pietkiewicz, Remigiusz Pilecki, Eliza Saroma, Bożena Sitek, Ilona Sobiczewska, Krzysztof Teisseyre, Andrzej Tomczyk, Andrzej Wołosewicz, Natalia Zalewska, Emil Zubelewicz, Maria Żywicka-Luckner
Ocena 8,3
Biesiady Poety... Aneta Borewicz, Zof...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Banał i rzecz niewarta uwagi. Netsuke to miniaturowe - naprawdę miniaturowe, średnia wielkość to 3 centymetry - "breloczki" tudzież guzy ozdobne zawieszane przy inro, pudełeczkach noszonych na ogół przez Japończyków płci męskiej jako podręczny schowek na medykamenty lub inne drobiazgi.
Inro potrafią być małymi dziełami sztuki, których artyzm zapiera dech w piersi - i netsuke również, ale jakby no... trochę rzadziej, nie tylko z powodu niewielkich rozmiarów, a tym samym mniejszego "pola do popisu".

Sam temat jest więc umiarkowanie ciekawy - praca, która brzmi zresztą na dość parszywy licencjat, to opis artefaktów ze zbioru netsuke muzeum Manggha. Rozumiem, że brak takiej publikacji był pewnego rodzaju luką w literaturze polskiej, tylko zastanawiam się, po co ją wypełniać, albo po co wypełniać ją tak słabo.

Opracowanie składa się zatem z historii netsuke, ich typologii, wykonaniu i najczęściej pojawiających się motywów miniaturowych rzeźb. Problem w tym, że pracę napisał historyk sztuki - fakt, specjalizujący się w Oriencie, ale nie konkretnie w Japonii - i nie-japonista, co niestety widać. Nawet przy mojej liście lektur miałam pewne kłopoty, żeby zaskoczyć, o jakich nawiązaniach, mitach, legendach, bajkach czy spektaklach pisze autorka - a są to rzeczy "kanoniczne", nie znane garstce pasjonatów tytuły bez polskich wersji językowych.

Pomysł na podział treści może i miał sens, ale wykonanie znowu poległo: w rozdziale drugim mamy "zajawkę" źródeł inspiracji i symboli wykorzystywanych w tworzeniu netsuke, która kompletnie nic nie wnosi, bo nie operuje przykładami. Czemu? Bo przykłady są w rozdziale trzecim - kto szuka np. informacji o wizerunkach świętych mędrców i ascetów, ma pecha, bo musi kartkować ten cud wydawniczy i na własny rachunek "odsiewać" sobie powtarzające się informacje.

Ni wiem, po co i dlaczego ten cud powstał. Wiem, że nie było warto.

Banał i rzecz niewarta uwagi. Netsuke to miniaturowe - naprawdę miniaturowe, średnia wielkość to 3 centymetry - "breloczki" tudzież guzy ozdobne zawieszane przy inro, pudełeczkach noszonych na ogół przez Japończyków płci męskiej jako podręczny schowek na medykamenty lub inne drobiazgi.
Inro potrafią być małymi dziełami sztuki, których artyzm zapiera dech w piersi - i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Japonia
    1
  • Japonia - sztuka
    1
  • Fragmenty
    1
  • Azja
    1
  • Azja
    1
  • Tradycja i kultura - do kupienia
    1
  • Estetyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wierzenia, legenda, mit - symbolika japońskich netsuke


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne