Ucieczka od bezradności

Okładka książki Ucieczka od bezradności
Tomasz Stawiszyński Wydawnictwo: Znak Literanova publicystyka literacka, eseje
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2021-09-06
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-06
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324073139

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
783 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
14
14

Na półkach:

Kapitalizm w jego najbardziej agresywnym obliczu, zmienił diametralnie nasze podejście do rzeczywistości, a przede wszystkim nałożył cele, do których wszyscy uczestnicy tego systemu dążyć powinni, jednocześnie odrzucając elementy, które nie wpisują się w jego wizję. Jako że kapitalizm nastawiony jest na zysk winniśmy zatem dążyć do bogactwa, sukcesu, ideału. Odrzucamy stare zasady, w których to plemię i wspólnota były częścią naszej rzeczywistości na rzecz indywidualności, co prowadzi do coraz większej fali samotności, czego paradoksalnie również się obawiamy.

Od czego jeszcze uciekamy? Od wszelkich emocji, które są dla nas niewygodne, które nie wpisują się w uroczy obrazek serwowany nam jako ten jeden właściwy przez media. Uciekamy od smutku, żałoby, boimy się rozmów o śmierci, czy chorobach. Bowiem nie są to elementy charakteryzujące człowieka sukcesu. Człowieka, który do wszystkiego doszedł sam, mając marzenia i cel. A przede wszystkim, posiadając nad wszystkim kontrolę. Największym, bowiem lękiem współczesnego człowieka jest bezradność.

Zapewne każdy z nas zna to doświadczenie, kiedy spotyka nas coś nieprzewidywalnego, na co kompletnie nie mamy wpływu. Problem polega na tym, że kapitalistyczna wizja świata, wmawia nam, że zawsze mamy kontrolę, że jeśli coś pójdzie nie tak, to tylko i wyłącznie dlatego, że za mało się staraliśmy. Wykluczamy zatem czas na smutek i żałobę, na rzecz działania, pracy i dążenia do celu.

Tomasz Stawiszyński znakomicie tłumaczy mechanizmy, które popychają nas pewnego rodzaju zachowań. Obecnie bardzo modna jest astrologia, a także uczestnictwo, w różnego rodzaju podejrzanych warsztatach, które mają na celu uspokojenie nas, zwrócenie nam poczucia kontroli, mimo iż jest to ułuda. Ułuda, która jednak daje nam spokój, niwelując chaos. Ułuda, która bardzo dobrze się sprzedaje, realizując tym samym podstawowy cel kapitalizmu.

Autor zastanawia się, czy nie lepiej jednak powrócić do odczuwania wszelkich emocji, doświadczania wszystkiego nawet najgorszego, zamiast wiecznej ucieczki i próby dążenia do szczęścia. Nasze życie bowiem składa się z cierpienia, utraty a wreszcie śmierci, pisał już o tym Viktor E. Frankl w swojej wspaniałej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Czy zamiast wiecznej gonitwy ku nieśmiertelności, nie lepsza jest akceptacja, że czas człowieka na świecie jest ograniczony, że czas młodości kiedyś się kończy. My zamiast doświadczać życia w pełnym jego zakresie,, uciekamy do ułudy kontroli.

Książka Tomasza Stawiszyńskiego jest niejako odpowiedzią na wszystkie poradniki mówiące nam jak żyć szczęśliwie bowiem takie życie po prostu nie jest możliwe, powołuję na wybitnych filozofów i psychologów, że jednymi się zgadzając z innymi, wchodząc w polemikę. Sama miałam tendencje do wpadania wręcz w całą masę działań, które tak naprawdę miały jedynie zagłuszyć stan bezradności, w którym się znajdowałam. Być może z książki nie dowiecie się, jak żyć, bo kto to wie, natomiast na pewno wywoła w was bardzo potrzebne refleksje i zada aktualne w dzisiejszym świecie pytania.

Kapitalizm w jego najbardziej agresywnym obliczu, zmienił diametralnie nasze podejście do rzeczywistości, a przede wszystkim nałożył cele, do których wszyscy uczestnicy tego systemu dążyć powinni, jednocześnie odrzucając elementy, które nie wpisują się w jego wizję. Jako że kapitalizm nastawiony jest na zysk winniśmy zatem dążyć do bogactwa, sukcesu, ideału. Odrzucamy stare...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 804
  • Przeczytane
    923
  • Posiadam
    150
  • Teraz czytam
    65
  • 2022
    37
  • 2021
    29
  • 2023
    27
  • Ulubione
    18
  • Chcę w prezencie
    17
  • Filozofia
    17

Cytaty

Więcej
Tomasz Stawiszyński Ucieczka od bezradności Zobacz więcej
Tomasz Stawiszyński Ucieczka od bezradności Zobacz więcej
Tomasz Stawiszyński Ucieczka od bezradności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także