Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach

Okładka książki Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach Jonny Thomson
Okładka książki Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/wzvv6

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/wzvv6

Bardzo dobrze się to czyta. Filozofia rzeczywiście dla zabieganych, bo rozdziały są króciutkie i bardzo pobieżne. Czasem aż chciałoby się więcej, ale taka jest koncepcja książki - żeby było zwięźle.
Fajnie, że mam ją na półce, będę sięgać, gdy zapomnę, który filozof był od czego.
Chciałabym też docenić format, w jakim książka została wydana - jest niewielka, leciutka i ma twardą oprawę. Więcej takich książek!

Ge-nial-na pozycja. Zarówno dla osób które dopiero chcą się z filozofią zaznajomić jak i dla tych którzy chcieliby odświeżyć sobie podstawy. Fantastyczny wstęp do dalszych poszukiwań. Na pewno kupię swój własny egzemplarz, bo będę do niej często wracać. Bardzo polecam!

Mimo że filozofii na studiach zbytnio nie polubiłam, miło było wrócić do niej w tak przystępnej formie!

Filozofia w pigułce, którą świetnie się czyta.

Filozofia w pigułce, którą świetnie się czyta.

Niniejsza publikacja to filozoficzne vademecum dla laików, którego głównymi zaletami są:
1) prostota przekazu (króciutkie wykłady napisane lekkim, przystępnym językiem),
2) rozpiętość tematyczna (od spraw życia codziennego po wielkie problemy metafizyczne),
3) ukazanie filozofii w powiązaniu z innymi dziedzinami (fizyką, biologią, psychologią, religią, literaturą, sztuką),
4) aktualność poruszanych wątków (m.in. rozwój i ekspansja sztucznej inteligencji),
5) rezygnacja z podręcznikowego układu zagadnień (wg chronologii lub działów filozofii) na rzecz intuicyjnej, ogólnotematycznej typologii (np. społeczeństwo i relacje, literatura i język, nauka i psychologia, filozofia codzienna, wiedza i umysł).

Jedynym minusem książki jest poprawność polityczna, której autor kurczowo się trzyma (a więc eksponowanie ideologii feminizmu, przeczulenie na punkcie problemów rasowych, przychylne spojrzenie na marksizm etc.).

Można rzec, że owa "mała książeczka o wielkich ideach" (jak wyjaśnia podtytuł) to anglosaska wersja naszych, tzn. Leszka Kołakowskiego "Mini wykładów o maxi sprawach". Z tym, że polski myśliciel zaproponował jednak nieco obszerniejszą i bardziej pogłębioną analizę kluczowych dla refleksji filozoficznej kwestii.

Tego potrzebowałem! I myślę, że nie tylko ja. Thomson nie tylko nie opowiada o filozofii przy pomocy ciągu przyczynowo skutkowego (od Grecji, przez Rzym, po Średniowiecze itd.),ale też nie zagłębia się w żadną z filozoficznych historii. Dzięki temu czytając, mamy okazję posłuchać także o współczesnych naukowcach z pogranicza filozofii i innych nauk (kulturoznawstwa, socjologii, historii). Do tego bardzo szeroka dawka wiedzy o wszystkich najważniejszych filozofach i to przekazana w usystematyzowany i łatwy sposób.

Bystra!
Nie ma w tej pozycji żadnej nudy, ani przypadkowości.
Zgrabne i rzetelne podejście do tematu.
Instagramowe konto Mini Philosophy dopełnia obrazu.

Bystra!
Nie ma w tej pozycji żadnej nudy, ani przypadkowości.
Zgrabne i rzetelne podejście do tematu.
Instagramowe konto Mini Philosophy dopełnia obrazu.

Luźna, zrozumiała i interesująca. Czyli dokładnie taka jaka powinna być książka pisana dla jak najszerszego odbiorcy, aby zainteresować go filozofią.

Pamiętam przedmiot "filozofia" na studiach, na pierwszym roku. Pamiętam również opowieści kolegów ze starszych roczników o Profesorze, który miał nam to wykładać. Aby zdać egzamin, trzeba było wykuć na blachę jego wykłady. Problem był jeszcze większy, gdyż był on po wylewie i troszkę niewyraźnie mówił. Wtedy pomyślałem, że moja "kariera" matematyczna właśnie się na starcie skończyła. Na szczęście zmieniono nam wykładowcę, zdałem i skończyłem studia. Niestety nikomu nie udało się zainteresować mnie filozofią. Może też z powodu, że wówczas najważniejsza była ta marksistowsko - leninowska? Próbowałem kiedyś z "Filozofią po góralsku" nieodżałowanego śp. ks. Józefa Tischnera. Z humorem, ale dość naukowo. Oto pojawiła się na polskim rynku "Filozofia dla zabieganych". Ta książka to zbiór króciutkich opowiastek filozoficznych popartych mnóstwem ciekawych, zrozumiałych dla każdego przykładów. Smakuję ją po kawałeczku, jak dobrą czekoladę. Warto sięgnąć i się zastanowić, czy Pinokio (chodzi o premiera polskiego rządu, a nie drewnianego chłopca),który jednym przynosi więcej korzyści i radości (rozdawnictwo w imię słupków poparcia),a innym sprawia więcej przykrości czy bólu (stawianie partykularnych interesów swojego prezesa nad życie tych, którzy nadmiarowo umierają) jest moralny w myśl teorii etycznej Benthama. Jak mam rozstrzygnąć, czy moje postępowanie jest prawe w danej sytuacj? Arystoteles nazywa to szukaniem "złotego środka", co wymaga powtarzania i praktyki. Zastanówmy się, jaki byłby świat, gdyby wszyscy czytali książki? Albo gdyby wszyscy kantowali, oszukiwali dla zdobycia władzy? Ciekawą radę daje Kant przy dylemacie moralnym, by zastanowić się co było, gdyby wszyscy tak postąpili? Dzięki autorowi i angielskiemu filozofowi wiem, że "Płaskoziemcy, antyszczepionkowcy, wielbiciele teorii spiskowych, astrologowie są niemoralni, ponieważ niewystarczająco uważnie przyjrzeli się dowodom."
Dalej już Czytelnik musi sobie radzić sam, najlepiej czytając tę świetną książkę. Ja czytam ją powoli, rozważnie, z rozmysłem.
Niestety w tej beczce miodu pojawia się łyżka dziegciu: autor, brytyjski profesor filozofii twierdzi, jakoby Alan Turing, brytyjski matematyk, był motorem działań, które doprowadziły Brytyjczyków do złamania kodu Enigmy. Really, mister Thomson? Czyżby nie słyszał Pan o geniuszach z Poznania?

1 148
  • 2022
  • Filozofia
  • Chcę w prezencie
  • 2023
  • 2021

Jonny Thomson Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach Zobacz więcej