U źródeł myślenia

Okładka książki U źródeł myślenia
Józef Tischner Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2023-11-08
Data 1. wyd. pol.:
2023-11-08
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                8,9 8,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1125
1067

Na półkach: ,

„… Spotkać znaczy zawsze: być „twarzą w twarz”. (…) Twarz odsłania jakąś prawdę drugiego człowieka. Człowiek jest taki, jaka jest jego twarz. Twarz nie jest tym samym co wygląd człowieka i nie jest tym samym co zasłona i maska…”.

Zimowa sobota, jak zwykle zaskoczyła pewnie drogowców, a ucieszyła dzieci i spragnionych lektury czytelników. Tym razem przedstawię Wam świetną książkę pt. „U źródeł myślenia”. Wyboru i opracowania tekstów dokonał Pan Wojciech Bonowicz, który o samym Tischnerze, wie chyba wszystko. Różne ujęcie do życia, nauki i filozofii. Filozofia, to swoiste osiąganie prawdy. Myślenie zostaje określone w publikacji jako taka „dziwna siła w człowieku, dzięki której można postawić pytanie o prawdę. I nie można go postawić inaczej, jak budząc w sobie myślenie…”. Uważam, że warto skorzystać z takiej propozycji. 😉

„Filozofia nie jest zwykłą wiedzą, nauką obok innych nauk, zdolną do zaspokojenia ciekawości. Filozofia jest mądrością, bez której trudno jest żyć, a jeszcze trudniej być człowiekiem wolnym. Filozofia nie jest po to, by się jej »uczyć«, ale po to, by się nią karmić”, tak mawiał ks. Józef Tischner.

Kim był? Ludzie go kochali, szanowali i liczyli się z jego zdaniem. Jako kapłan uczył dojrzałej wiary. Był człowiekiem „swojego czasu”: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował nawet pomóc rodakom przejść, przez kolejne zakręty historii.

Dla wielu słuchaczy i czytelników ks. Józef Tischner stał się właśnie takim duchowym przewodnikiem. Miał on w sobie niezwykły dar przyciągania ludzi. Przez swoje teksty nadal uczy nas patrzenia na świat, w którym sprzeczności nie znikają, ale mogą się harmonizować.

Jak to np. bywa z kłamstwem? Oprócz tego, że szybko wychodzi na jaw, prawda musi zostać ukryta. Kim jest zatem taki człowiek? Teksty, które poznaje czytelnik nawiązują do istnienia, miłości i np. kultury, w której przyszło Nam żyć.

Przed odbiorcą otwierają się nowe perspektywy i możliwości. Przed Wami nieznane teksty wybitnego filozofa, które tłumaczą świat. Czy w życiu codziennym nie boimy się przed kimś otworzyć? Wszak biblijny przykład jest ciekawy. Bo gdy Jezus przed Piłatem odsłania twarz, Piłat odsłania ją także. Twarz pokazuje Nam kim naprawdę jesteśmy, lub możemy być. Wstyd jest też funkcją, takiej metaforycznej zasłony.

Gdzie poszukiwać prawdy, jak zrozumieć drugiego i się z nim porozumieć, dlaczego godność jest podstawowym „prawem człowieka” i kto nas wzywa do wolności? W książce znajdziemy kilka biblijnych postaci np. Abrahama, Mojżesza, Jana Chrzciciela, Eliasza czy Jonasza. Wiara i rozum są w człowieku. Jedno i drugie się ze sobą uzupełnia. Z kolei „wierzyć komuś znaczy zawierzyć mu…”.

Zostaje też poruszony temat miłości. To ona jest obecna bez względu na wszystko. Miłość, coś fajnego i ciepłego, dającego nadzieję. Mamy też sferę sacrum i profanum. Życie i jego symbolika jest trafna. Jak rozumiana jest wolność? Co oznacza nosić swój krzyż? Te i wiele innych trudnych pytań zostanie przedstawione w tej książce. Myślenie o odpowiedziach staje się bardzo interesujące.

Tischner w swoich tekstach ułatwia nam zrozumienie otaczającej nas trudnej rzeczywistości. Tłumaczy, jak żyć w świecie pełnym sprzeczności. Jest to książka dla każdego, kto chce wiedzieć więcej. Dla osób ciekawych świata i co najważniejsze drugiego człowieka, który znajduje się obok Nas. Kochany Czytelniku - odwróć się. 😉 Nie bój się ! 😉

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Premiera: 08.11.2023 r.
Projekt okładki: Dorota Piechocińska
Oprawa: twarda
Wydanie I
Liczba stron: 368
(nowość wydawnicza)

„… Spotkać znaczy zawsze: być „twarzą w twarz”. (…) Twarz odsłania jakąś prawdę drugiego człowieka. Człowiek jest taki, jaka jest jego twarz. Twarz nie jest tym samym co wygląd człowieka i nie jest tym samym co zasłona i maska…”.

Zimowa sobota, jak zwykle zaskoczyła pewnie drogowców, a ucieszyła dzieci i spragnionych lektury czytelników. Tym razem przedstawię Wam świetną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    8
  • Wydawnictwo Znak
    2
  • 2023
    2
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
    1
  • Chcę na papierze
    1
  • Teologia, religia
    1
  • Przeczytane w 2023
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki U źródeł myślenia


Podobne książki

Przeczytaj także