Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza

Okładka książki Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza Donald Robertson
Okładka książki Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza
2022-11-08
2022-11-08
Zdzisław Płoski
filozofia psychologia stoicyzm Marek Aureliusz

Myślę, że jest to książka dla każdego kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o stoicyzmie i będzie to jego pierwsza pozycja w tym temacie. Na przykładzie Marka Aureliusz, bodajże najpopularniejszego stoika w historii, autor zaznajamia czytelnika z najważniejszymi założeniami filozofii stoickiej.

Cieszę się, że trafiłem na ten tytuł, ponieważ pozwolił mi uporządkować moje dotychczasowe informacje o stoicyzmie i o samym bohaterze. Żyć zgodnie z wartościami wyznawanymi przez stoików na pewno nie jest prosto, aczkolwiek takie postępowanie powinno stanowić cel w życiu każdego myślącego człowieka.

Cieszę się, że trafiłem na ten tytuł, ponieważ pozwolił mi uporządkować moje...

Marek Aureliusz zawsze będzie dla mnie najmądrzejszym i najpiękniejszym człowiekiem jaki chodził po tej ziemi. Gdyby każdy myślał jak ten rzymski cesarz świat byłby wspaniałym miejscem.

Wiedza przekazana w przystępny sposób. Może trochę wygórowanym podejściu do praktyki Marka Aureliusza, która jest odbiciem znakomitych filozofów. Jedna z obowiązkowych pozycji w tematyce stoicyzmu.

Dla mnie za bardzo teoretyczna, mimo, że tak naprawdę jest to w połowie poradnik psychologiczny. Złote rady, aby dystansować się od życia, tylko tak naprawdę jak to zrobić?
Najciekawsze w sumie były fragmenty o życiu Marka Aureliusza.

Najciekawsze w sumie były fragmenty o życiu Marka Aureliusza.

Dla wyznawcow stoicyzmu pozycja obowiązkowa. Jedyna wada to zbytnie wyidealizowanie Marka Aureliusza. Lecz i tak warto. Sprawnie napisana.

Powinna spodobać się miłośnikom filozofii, psychologii oraz starożytnego Rzymu. Wiedza przekazana w przystępny i logiczny sposób, wsparta przykładami z życia Marka Aureliusza, słynnych filozofów, ale również współczesnych naukowców. Trafi również do laików. Dużo praktycznych wskazówek.

Zaskakująco wciągająca książka! Losy Rzymskiego Cesarza samo w sobie jest interesujące, a temat stoicyzmu zawsze mnie kusił i próbowałam uczyć się „po omacku” - całe szczęście już z tym koniec, gdyż ta książka to istna składnica wiedzy o filozofii i nie tylko! Mam naprawdę wiele do powiedzenia bazując na tej książce. Jest napisana bardzo przyjemnie. Nie jest tak „ciężka” jak uważałam na początku. Co stronę zaznaczałam znacznikami ciekawe pojęcia lub fragmenty z życia Rzymskiego Władcy, które chciałam zapamiętać. Jestem pewna że będę do niej wracać, myśle ze stoicyzm nawet w teraźniejszości jest czymś pożądanym. Z czystym sercem ją polecam!

Intryguje mnie to, że gdy opowiadam o stoicyzmie i obdzieram tę filozofię z mitów, młodzież jest bardzo zainteresowana i dzięki temu zadaje wnikliwe pytania także wobec postawy Kochanowskiego. Okazuje się, że racjonalizm i cnota, które stanowią o istocie dobra oraz równowagi w świecie są tymi wartościami, które nadal są przez nas pożądane, to one pomagają we wzmacnianiu odporności psychicznej. To etyka zgodna z naszą naturą. To nie jest filozofia do studiowania — chociaż ja zalecam umieszczenie „Rozmyślań” Marka Aureliusza w toalecie, co uważam za nobilitację, bo gdzie indziej można poświęcić 10 sekund na myśl filozoficzną, z którą można później spędzić dzień? Stoicyzm można i warto praktykować. I to zagadnienie: łączenia filozofii z psychologią podjął psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Donald Robertson w “Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza” książce wydanej przez OnePress.
Robertson zdaje sobie sprawę, że do utrzymania równowagi potrzebny nam mentor, dziś stanowi go terapeuta, jednak musimy wyćwiczyć w sobie takie mechanizmy, by umieć działać samodzielnie, bez nieustannego wsparcia osób z zewnątrz.
Aureliusz nie wypowiada się negatywnie na temat emocji, chociaż wyraźnie przywołuje historie, w których jego naturalne reakcje okazywały się szkodliwe, kształtował zatem swój charakter latami, by nawet przy zdradzie Kasjusza nie unieść się gniewem. Aureliusz był bliski w swoim stoicyzmie myśli chrześcijańskiej, uważał, że ludzie, którzy działają niehonorowo, czynią to w błędzie, więc należy im się współczucie. To dyskusyjne kwestie, jednak dla Robertsona stają się przedmiotem rozważań o dzisiejszym stoicyzmie i rozwiązywaniu problemów bez nadmiernego stresu i wysiłku emocjonalnego — to, jak rapował Łona, wiedza, że każdy problem ma rozwiązanie, a jak nie ma rozwiązania, to nie ma problemu. Kiedy utracimy odporność psychiczną, nie jesteśmy jednak sami w stanie tego zauważyć. Emocji nie możemy wyeliminować, możemy jednak nauczyć się niesłuchania tych złych i zamieniania ich na pozytywne. Dodatkowo każdy stoik dba o społeczeństwo, nie unika kontaktów z innymi i dzięki dbaniu o rozumowe postrzeganie świata — rozwija empatie.
Robertson za Aureliuszem podkreśla rolę prostoty — także językowej, którą należy rozumieć jako połączenie obiektywności i zwięzłości. Mówi o nowomowie, którą stosujemy wobec siebie, o słowach krzywdzących, które wypowiadamy także w myślach. Mądre komunikaty wg stoików są poprawne gramatyczne, łatwe do zrozumienia, zwięzłe, dostosowane do odbiorców i nietrywialne. To odnosi się także do nas samych, bo nasze słowne reakcje emocjonalne powodują lub utrwalają szkodliwe emocje. Robertson doradza zatem za stoikami, byśmy przyglądali się swoim myślom, zapisywali je i starali traktować z dystansu, odnosili do nich w trzeciej osobie, oceniali za i przeciw oraz starali się zmieniać perspektywę i wyobrażać różne sposoby patrzenia na tę sytuację.
O połączeniu filozofii stoickiej z psychoterapią: nauką samokontroli, pozbywania się niepokoju i gniewu, terapii zaburzeń lękowych, bycia tu i teraz i współpracy społecznej przeczytacie w książce Robertsona, na której okładce Aureliusz słucha audiobooków ;)

[współpraca płatna}

#bababook #Onepress #mysljakrzymskicesarz #Myśljarzymskicesarz #stoicyzm #filozofia #DonaldRobertson #Robertson

Ponadczasowe mądrości.

Marka Aureliusza zwie się często cesarzem-filozofem. Wiele w tym prawdy, albowiem ten rzymski cesarz wiele czasu poświęcał sprawom duchowym i filozoficznemu spojrzeniu na świat oraz na ludzkie życie. Hołdował on stoicyzmowi, który także dziś ma wielką rację bytu i jest postawą, która w dużym stopniu może uodpornić każdego z nas na trudy codzienności. O tym, w jaki sposób stoicyzm może być praktykowany w dzisiejszych czasach dowiemy się z książki "Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza".

Zwykło się mawiać – „stoicki spokój”. Laikom w kwestiach filozoficznych być może ten zwrot coś powie, a to ważne, bo – z grubsza – o to właśnie chodzi: o zachowanie pewnego spokoju, umiaru, pogody ducha, o pewne pogodzenie się z losem oraz z tym, na co nie ma się wpływu. Przy jednoczesnym zrozumieniu, że powinnością człowieka jest nie tylko trwać, ale także maksymalnie wykorzystać własne talenty i uzdolnienia dla szeroko pojętego dobra (innych i własnego). Kolejne rozdziały niniejszej książki pełne są ważnych i interesujących przemyśleń w tej materii.

Sprowadzają się one w dużej mierze do dylematu w kwestii aktualności proponowanej, stoickiej postawy. Myślicie, że kiedyś żyło się prościej i spokojniej, niż dziś? Absolutnie nie. Ludzkie problemy w swojej naturze się nie zmieniają, jedynie przybierają coraz to nowsze formy. Nie można tego zmienić, ale można podejść do tej kwestii tak jak wybitni starożytni myśliciele: żyć w zgodzie z filozofią stoicką, przezwyciężać własną irracjonalność i praktykować ćwiczenia duchowe, które są nadal aktualne i pomocne. Tylko w jaki sposób kształtować swoje cnoty dziś, kiedy świat wydaje się niezrozumiały i bardziej skomplikowany niż kiedykolwiek wcześniej?

Wszystkie opisane wyżej założenia są w porządku. Mają w sobie niezaprzeczalną wartość. Jeśli się nad tym na spokojnie zastanowić, to już sama logika podpowiada, że w tym wszystkim jest sens. Czyż bowiem nie jest lepiej być przygotowanym na najgorsze i być miło zaskoczonym, niż myśleć tylko i wyłącznie pozytywnie i doznać zawodu? Odpowiedź jest chyba oczywista. Podobnie jak oczywista jest słuszność twierdzenia, że każdorazowo lepiej jest działać posiadając świadomość ewentualnej porażki, niż nie zrobić ze strachu nic.

Marek Aureliusz w trakcie swojego panowania musiał sprostać olbrzymim wyzwaniom, a otaczała go atmosfera pełna wrogości. Jednak dzięki pokorze wykształcił w sobie poczucie siły i sprawczości. Ta książka pozwoli nam poznać poglądy tego władcy ― dzięki temu zrozumiemy, że ten cesarz rzymski, tak jak i my, doświadczał okrucieństwa świata. Dowiemy się również, w jaki sposób kształtował siebie jako stoika. Dzięki lekturze nauczymy się stawiać czoła przeciwnościom losu, pokonywać swój gniew, opanowywać pragnienia, doświadczać radości czerpanej ze zdrowych źródeł, z godnością znosić ból i choroby, okazywać odwagę, radzić sobie ze stratą, a może nawet konfrontować się z własną śmiertelnością - i przy tym pozostawać niewzruszonym.

Sam Marek Aureliusz – jako postać historyczna – jest trochę żywym świadectwem wyznawanych przezeń wartości… Ciągle próbował ulepszyć zarządzane przez siebie imperium, jednak los nie oszczędził i jemu i Rzymowi szeregu wojen, w trakcie których zginęły tysiące ludzkich istnień. Wraz z większością dzieci Marka Aureliusza włącznie. Sam cesarz zmarł w trakcie jednej z epidemii, które szalały po rzymskim imperium za jego panowania. Pomimo tego wszystkiego – ciągłych wojen, śmierci najbliższych, czy wreszcie choroby, która go powaliła – Marek Aureliusz do końca zachował pogodę ducha, wiarę w wyznawane przez siebie zasady, wartości, a także niewzruszone stanowisko w kwestii tego, co jest ważne dla człowieka, co jest jego powinnością, a co jego prawem. Dorobek ten po dziś dzień pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń – i to pomimo upływu nieomal dwóch tysiącleci od śmierci rzymskiego cesarza. Dobrze jest móc z niego wciąż korzystać, także za sprawą niniejszej książki.

Onepress - dziękuję.

#myśljakrzymskicesarz #praktykujstoicyzmmarkaaureliusza #donaldrobertson #onepress #cosnapolce #dobraksiazka #stoicyzm #marekaureliusz #filozofia #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks

Ponadczasowe mądrości.

Na początek przygody ze stoicyzmem - super. Prosty język, tło historyczne, praktyczne rady. Autor konfrontuje filozofię stoicką z takimi tematami, jak gniew czy lęk. W związku z tym proponuje rozmaite (nie ogranicza się do jednego) rozwiązania i popiera je swoją praktyką a przede wszystkim życiorysem Marka Aureliusza. Najbardziej podobał mi się język książki i sama jej koncepcja - problem i praktyczne zastosowanie filozofii stoickiej, bez zbędnego filozofowania ale też nie po macoszemu.

• Poradnik
  • Samorozwój
  • Do kupienia
  • Filozofia
  • 1. 8. Filozofia i etyka

Dodaj cytat z książki Myśl jak rzymski cesarz. Praktykuj stoicyzm Marka Aureliusza