Towarzystwo Lwa Rywina

Okładka książki Towarzystwo Lwa Rywina
Bogdan RymanowskiPaweł Siennicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8308035639
Tagi:
Polska władza polityka
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kulisy Platformy. Tajemnice Platformy, Rządu i Parlamentu ujawnia Janusz Palikot Janusz Palikot, Anna Wojciechowska
Ocena 5,6
Kulisy Platfor... Janusz Palikot, Ann...
Okładka książki Mafia Fryzjera. Sensacyjne kulisy afery piłkarskiej Ryszard Niedziela, Roman Stęporowski
Ocena 6,8
Mafia Fryzjera... Ryszard Niedziela, ...
Okładka książki Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski
Ocena 6,6
Korporacja zab... Jurij Felsztinski, ...

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
993
632

Na półkach:

Tytuł recenzji stanowi mój celowy zabieg.

Naturalnie można dywagować o sensie przypominania tej publikacji, wszak Rywingate to już mroki historii. O aferze Rywina pamiętać powinniśmy, ponieważ uwypukla mnogość środków stosowanych przez tych, którzy pragnęli osiągnąć swoje cele. I nie mam tu na myśli znanego producenta filmowego jako dramatis personae. Bogdan Rymanowski i Paweł Siennicki przeprowadzają własne, skrupulatne śledztwo, demaskują ''bezinteresowność" wielu osób ze świecznika.

Awantura będąca udziałem Lwa Rywina i Adama Michnika wybuchła 22 lipca 2004 roku (cóż za znamienna data). Nigdy nie została rzetelnie wyjaśniona; w konsekwencji pogrążyła cały Sojusz Lewicy Demokratycznej z Leszkiem Millerem włącznie. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, to nie dziennikarze ''Gazety Wyborczej'' pierwsi ujawnili propozycję korupcyjną rzekomo złożoną redaktorowi naczelnemu dziennika. Przypomnę, iż prekursorami w opisywaniu nadużyć byli publicyści tygodnika opinii ''Wprost'', w rubryce ''Z życia koalicji, z życia opozycji". Jednak autorzy nie doczekali się żadnej odpowiedzi.

Ówczesny minister sprawiedliwości, Grzegorz Kurczuk, indagowany w programie Moniki Olejnik, na pytanie, czy zajął się doniesieniami prasowymi, obiecał solennie, że zainteresuje się sprawą. Jego deklaracje nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dopiero tekst Pawła Smoleńskiego (z pewnym zastrzeżeniem co do jego obiektywności), uruchomił całą lawinę zdarzeń. Artykuł nosił tytuł: ''Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika''. Upubliczniono też stenogram rozmów Michnika i Rywina. Przeczytałam gdzieś, że Smoleński przyznał się do niezachowania standardów i niechlujstwa w redagowaniu tekstu. Co mnie wcale nie zdziwiło, patrząc szerzej na dzieje tego periodyku, biuletynu propagandowego pewnych środowisk.

Autorzy publikacji rozmawiają z głównym aktorem tego spektaklu. Charakteryzują również początki ''GW''.

Należy pytać o intencje żurnalistów z Czerskiej i ich mocodawców. Bowiem wiedząc o propozycji korupcyjnej, winni zgłosić sprawę właściwym organom ścigania. A jednak zwlekali. Z jakiego powodu? Pojawiają się kolejne pytania, dziennikarze mętnie to tłumaczą. Dlaczego więc ukryto przed opinią publiczną takie kluczowe informacje?

Ludzie związani ze środowiskiem ''Wyborczej'' mają irytujący nawyk pouczania wszystkich, lubią dyscyplinować zwykłych obywateli w kwestiach światopoglądowych. Zdaje się, że zapomnieli o powyższych okolicznościach, zatem mamy do czynienia z podwójnymi standardami.

Pamiętać należy, że od 2002 roku trwały prace nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Novum stanowiła wzmianka o zakazie zawłaszczania jednocześnie gazety i telewizji. Z jakiegoś powodu zaniepokoiło to spółkę ''Agora", wydającą właśnie ''Gazetę''. Nie jest żadną tajemnicą, że jej prezesi ostrzyli sobie ''kły" na telewizję Polsat.
Ewentualnie zadowoliliby się TVP.

Cóż, prawdziwą lewicę poznamy po tym jak kończy. Do dziś nie mogą się pozbierać, w sondażach balansują na granicy przetrwania.

Książkę warto przeczytać i odświeżyć sobie fakty.

Tytuł recenzji stanowi mój celowy zabieg.

Naturalnie można dywagować o sensie przypominania tej publikacji, wszak Rywingate to już mroki historii. O aferze Rywina pamiętać powinniśmy, ponieważ uwypukla mnogość środków stosowanych przez tych, którzy pragnęli osiągnąć swoje cele. I nie mam tu na myśli znanego producenta filmowego jako dramatis personae. Bogdan Rymanowski i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Chcę przeczytać
    10
  • Posiadam
    6
  • Papierowe
    1
  • 2011
    1
  • Lit. faktu
    1
  • Pozostałe zamapiętane
    1
  • Polityka
    1
  • Poukładane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Towarzystwo Lwa Rywina


Podobne książki

Przeczytaj także