Segretario

Okładka książki Segretario
Maciej Hen Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
461 str. 7 godz. 41 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2023-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2023-02-08
Liczba stron:
461
Czas czytania
7 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308080559
Tagi:
artysta dynastia Jagiellonów koniec XV w. Kraków literatura polska namiętność powieść historyczna romans tajemnica renesans
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 (35) / listopad 2020 Antoni Antoszek, Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Wojciech Engelking, Salena Godden, Maciej Hen, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paweł Pierściński, Magdalena Radwan-Röhrenschef, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Katarzyna Sagatowska, Anne Sexton, Monika Szewczyk-Wittek, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha, Andrzej Wróblewski, Marta Żakowska
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Antoni Antoszek, Jo...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,9
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Po pierwsze nie szkodzić



1881 591 197

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
112 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1226
1047

Na półkach: , ,

Jest to dla mnie powieść wspaniała i wyjątkowa, warto jednak wiedzieć, że nie stanowi ona materiału na uniwersalny prezent dla każdego. Co zatem warto rozpoznać w sobie, by spędzić z "Segretario" wybitnie ciekawy czas, niosący satysfakcję i pełne zadowolenie z lektury? Po pierwsze, trzeba lubić historię na tyle, by ciekawił nas schyłek piętnastego wielu zarówno w dziejach Polski jak i całej Europy. Po drugie, nie można stronić od literatury epistolarnej, bowiem choć strony zawierają sporo awanturniczych treści związanych z podróżami, to jednak całość podana jest w formie obszernych listów. Po trzecie, warto być świadomym faktu, że Maciej Hen, chcą prowadzić nas renesansowymi ścieżkami, stylizuje język na wówczas obowiązujący a zdając relacje z wojaży będzie wtrącał nazewnictwo typowe dla odwiedzanych miejsc. Jeśli to wszystko wydaje się być bardziej fantastycznym zbiorem zalet niż przeszkodą, z pewnością książka będzie stanowiła świetną lekturę w typie, na który obecnie trafić jest niezwykle trudno.

Wyobraźmy sobie czas, gdy kobiety i nauka to dwa odległe bieguny. Dodajmy do tego osieroconą czternastolatkę, zafascynowaną alchemią, astrologią i medycyną i wyślijmy ją u boku podróżującego poety w świat. Oczywiście bez wiedzy i zgody opiekunów i oczywiście... w męskim przebraniu. Zaprowadźmy ją na Akademię Krakowską i zderzmy jej niemieckie pochodzenie z polskim miastem zmagającym się z niełatwą sytuacją polityczną, zarazą i ścieraniem się mieszczaństwa z żydowską mniejszością. Dajmy jej ciekawość, wolę poszerzania wiedzy i bystry umysł, który pozwoli przetrwać w zawieszeniu między trzema stylami życia i religiami, miłość która nigdy nie może się spełnić i chęć wchłaniania fascynujących opowieści mądrego opiekuna Kallimacha.

Mamy też drugi kipiący garniec, który będzie nas wiódł przez zmieniające się czasy i odległe krańce Europy. To historia życia pochodzącego z Włoch doradcy króla Kazimierza Jagiellończyka, przez chwilę także Olbrachta, opiekuna dziewczyny, jej pracodawcę i wreszcie wspaniałego przyjaciela. Dla niego, rzecz jasna, Gredechin jest chłopcem, sekretarzem i powiernikiem a wszystko co starszy bohater odpowiada i wspomina dostajemy za sprawą listów krążących między krakowskim szkolnikiem a pozostająca w Niemczech przyjaciółką z dzieciństwa.

Powieść roi się od zdarzeń, które bawią i niezwykle ranią bo taka jest historia - pełna łotrzykowskiej fantazji i krwawo realna. Będzie pochwała poezji i próba zamachu na papieża, która zaważy na dalszym życiu. Będzie dramat Konstsntynopola i codzienne zmagania z nieokiełznaną chorobą, będzie życie pełne nieograniczonej płcią miłości i cały przekrój kultury żydowskiej. Nade wszystko będzie wiedza, przyjmowana przez kobiecy umysł w ciele mężczyzny i będą intensywne powiązania z pytaniami obecnymi także we współczesnych rozważaniach.
Prawo do miłości bez określania norm a nawet prawo do wyboru płci, dostęp do nauki, równość wyznań, feminizm, prawda głoszona bez obawy o życie - takie hasła można przypisać powieści Macieja Hena. Ale, że w roku 1490? O tak. Autor zadbał o to, by szalone podróże, długie listy, opowieści z przeszłości i relacje z krakowskich świąt i zabaw niosły naukę, zabawę i uniwersalne, postępowe przesłanie.

Czytałam z zapartym tchem, przyjemnością, ciekawością i empatią. Polecam każdemu, kto chce czerpać wiedzę historyczną z opowieści fantazyjnej, szczegółowej, bogatej w ciekawostki i prawdy spisywane w listach będących także obyczajowym majstersztykiem. Wspaniała lektura.

Katarzyna

Jest to dla mnie powieść wspaniała i wyjątkowa, warto jednak wiedzieć, że nie stanowi ona materiału na uniwersalny prezent dla każdego. Co zatem warto rozpoznać w sobie, by spędzić z "Segretario" wybitnie ciekawy czas, niosący satysfakcję i pełne zadowolenie z lektury? Po pierwsze, trzeba lubić historię na tyle, by ciekawił nas schyłek piętnastego wielu zarówno w dziejach...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    306
  • Przeczytane
    123
  • Posiadam
    18
  • 2023
    16
  • Teraz czytam
    8
  • 2024
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Legimi
    5
  • Literatura piękna
    4
  • Literatura polska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Segretario


Podobne książki

Przeczytaj także