rozwiń zwiń

Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen "Licht: Die sieben tage der woche"

Okładka książki Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen
Monika Pasiecznik Wydawnictwo: Krytyka Polityczna publicystyka literacka, eseje
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362467396
Średnia ocen

                8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Po zmierzchu. Opera 2.1. Eseje o operach współczesnych Tomasz Biernacki, Monika Pasiecznik
Ocena 8,0
Po zmierzchu. ... Tomasz Biernacki, M...
Okładka książki Krew na liściach. Muzyka jako teoria społeczna Mateusz Borowski, Dariusz Brzostek, Sebastian Cichocki, Chris Cutler, Maciej Gdula, Michał Libera, Kuba Mikurda, Monika Pasiecznik, Grzegorz Piątek
Ocena 5,5
Krew na liścia... Mateusz Borowski, D...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
356
48

Na półkach: ,

"Rytuał superformuły" nie jest typową biografią Stockhausena. Poznajemy tylko pewne fragmenty z jego życia. Fakty, które miały wpływ na działalność artystyczną, inspirowały, budziły pomysły. Książka skupia się na cyklu siedmiu oper zatytułowanym "Licht". To wielkie dzieło Stockhausen skomponował w latach 1978 – 2003. Całość to ponad 28 godzin muzyki. Poszczególne części noszą nazwy dni tygodnia ale nie zostały skomponowane w porządku chronologicznym. Zaczyna się od Donnerstag, a kończy na Sonntag. W książce napotkamy dokładny opis poszczególnych części. Stockhausen nie tylko je skomponował, ale i opracował (libretto, układy sceniczne itp.). Umiejętnie wplecione dygresje odsyłają do różnych wydarzeń z życia kompozytora. Dowiadujemy się między innymi jaki wpływ na "Licht" miała Księga Urantii, jak trudno artyście było realizować swoje zamierzenia, jaką niemalże obsesją kompozytora była intermodulacja*, co kryje się pod terminem superformuła i wiele innych zagadnień, nie tylko związanych z muzyką. Tekst uzupełniają fotografie, schematy i fragmenty zapisów nutowych utworów.

Do momentu zapoznania się z tą pozycją twórczość Stockhausena kojarzyła mi się głównie z muzyką elektroniczną. Okazało się, że był przede wszystkim kompozytorem muzyki scenicznej (określenie własne artysty w odróżnieniu od muzyki teatralnej czy opery). Wykorzystywał w swojej twórczości elementy muzyki elektronicznej, ale był to jeden z wielu środków wyrazu. Książka nie jest łatwa w lekturze. Dla czytelników nie obeznanych z teorią muzyki i związaną z nią terminologią może być niezrozumiała. Nie powinno to jednak odstraszać. Ścieżka wytyczona przez autorkę jest trudna ale niezwykle interesująca.

*Pierwszą próbę połączenia dźwięków w celu uzyskania płynnego przejścia Stockhausen podjął jw kompozycji Gesang der Junglinge z 1956 gdzie usiłował pogodzić muzykę elektroniczną i konkretną. Kompozycja została uznana za arcydzieło, ale pod względem założonego celu (płynne przejście) była porażką.

"Rytuał superformuły" nie jest typową biografią Stockhausena. Poznajemy tylko pewne fragmenty z jego życia. Fakty, które miały wpływ na działalność artystyczną, inspirowały, budziły pomysły. Książka skupia się na cyklu siedmiu oper zatytułowanym "Licht". To wielkie dzieło Stockhausen skomponował w latach 1978 – 2003. Całość to ponad 28 godzin muzyki. Poszczególne części...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Sztuka dźwięku
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen "Licht: Die sieben tage der woche"


Podobne książki

Przeczytaj także