Panna doktór Sadowska

Okładka książki Panna doktór Sadowska
Wojciech Szot Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Seria Reporterska
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2020-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365970411
Tagi:
LGBTQ?+
Średnia ocen

                4,9 4,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 (23) / listopad 2019 Andy Beckett, Grzegorz Bogdał, Dorota Borodaj, Juliusz Ćwieluch, Karol Grygoruk, Magdalena Lemańska, Jakub Majmurek, Hania Rani, Julian Sojka, Michał Szczęch, Wojciech Szot, Julia Szychowiak, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Ilona Wiśniewska
Ocena 6,1
Pismo. Magazyn... Andy Beckett, Grzeg...
Okładka książki Katalog wystawy konkursowej MFK - 2016 Benjamin Bauchau, Simon Bisley, Henryk Glaza, Michał Gowarzewski, Paulina Jaklik, Weronika Jaklik, Branko Jelinek, Joanna Karpowicz, Piotr Kasiński, Tomasz Kontny, Mateusz Kurczoba, Łukasz Mazur, Piotr Nowacki, Barbara Okrasa, Grzegorz Pawlak, Paweł Płóciennik, Julia Przybysz-Przybyszewska, Tomasz Przybysz-Przybyszewski, Bartek Przybyszewski, Mikołaj Ratka, Robert Służały, Daria Solak, Dorota Świderska, Dominik Szcześniak, Wojciech Szot, Bartosz Sztybor, Jakub Topor, Marek Turek, Roch Urbaniak, Mateusz Wiśniewski, Piotr Wojciechowski, Rafał Wojtunik, Jonatan Wołoszczak-Gałązka, Anna Wypyska
Ocena 8,0
Katalog wystaw... Benjamin Bauchau, S...
Okładka książki Krzesło w piekle Rafał Bogusławski, Paweł Dunin-Wąsowicz, Krzysztof Gawronkiewicz, Pierre-Marrie Grille-Liou, Grzegorz Janusz, Michał Kalicki, Dawid Karpiuk, Irek Konior, Wojciech Kozłowski, Piotr Machłajewski, Maciej Parowski, Sławomir Rogowski, Marzena Sowa, Dominik Szcześniak, Mateusz Szlachtycz, Wojciech Szot, Dennis Wojda, Jakub Woynarowski
Ocena 7,2
Krzesło w piekle Rafał Bogusławski,&...
Okładka książki HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny Yga Kostrzewa, Michał Minałto, Marcin Pietras, Wojciech Szot, Marcin Teodorczyk, Krzysztof Tomasik, Krzysztof Zabłocki
Ocena 6,4
HomoWarszawa. ... Yga Kostrzewa, Mich...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,9 / 10
220 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
863
762

Na półkach:

Wojciech Szot "Panna doktór Sadowska",

Zofia Sadowska, lekarka, działaczka społeczna, bohaterka jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy i procesu sądowego, w którym pozwała "Ekspres Poranny" piszący, że zwabia do domu i uwodzi swoje pacjentki. Jedna członkiń delegacji, która w 1918 roku domagała się u Piłsudskiego otrzymania praw wyborczych dla kobiet.

Co jednak zastanawia najbardziej, to kompletne milczenie na temat procesu Zofii Sadowskiej przez autorów licznych ówczesnych pamiętników. Praktycznie nikt o niej nie wspomina. W czasach, kiedy sprawy sądowe były rozrywką dla wszystkich, kiedy opinię publiczną rozpalała chociażby głośna sprawa Gorgonowej, o skandalu obyczajowym z udziałem Sadowskiej nie napisał nikt. Wydawała się zbyt błaha? Czy o tematach dotyczących płci nie należało w tamtych latach pisać publicznie? A może nie godziło się umieszczać takowych w swoich wspomnieniach?

O ile w literaturze wspomnieniowej ze świecą szukać informacji na temat Zofii Sadowskiej, to prasa, nie tylko bulwarowa, kabarety i teatrzyki regularnie przywołują jej postać. Interesują się mocno jej życiem erotycznym. Powstaje mnóstwo wierszyków i opowiastek z lekarką w roli głównej. Pojawiają się kabaretowe skecze, a teatrzyki wystawiają scenki rodzajowe czy przedstawienia.

Opowieść, którą tworzy Wojciech Szot, oparta jest w głównej mierze na aktach spraw sądowych, artykułach prasowych czy też na satyrycznych tekstach w stylu choćby tego zamieszczonego w czasopiśmie "Trubadur" w 1924 roku, gdzie autor Kazimierz Brzeski tak rymował:
"O Sadowskiej rojno znów,
Pełno wzmianek, rycin, słów,
Hasło w pełnym jest powabie:
Jedną baba drugiej babie!"
Do niego dołączali również inni, jak chociażby Jan Brzechwa czy Julian Tuwim.

Wojciech Szot musi opowieści o niej doszukiwać się w archiwach, doczytywać pomiędzy wierszami, bo chociaż głośno było o Zofii Sadowskiej w opinii publicznej, prywatnie długo pozostawała ukryta przed światem, by wreszcie po latach doczekać się o sobie książki.

Moja "Panna doktór Sadowska" jak wiele innych książek, musiała swoje odczekać. Najpierw zanim została wydana, potem kiedy przyszło mi zabrać się w końcu do lektury. Nie jest to typowa biografia (sam autor to podkreśla w podsumowaniu), a raczej stworzony na podstawie dostępnej prasy i innych dokumentów rys epoki, w której dla związków nieheteronormatywnych nie było miejsca, o człowieku można było pisać do woli, a późniejsze wytaczane procesy sądowe o zniesławienie podgrzewały tylko opinię publiczną. Mam jednak problem z książką, bo niby powinno być interesująco, a niestety tak tego nie odczułam. Chociaż zazwyczaj lubię dołączane do czytanych reportaży czy biografii dokumenty historyczne, tak w tym wypadku ich ilość po prostu mnie przytłoczyła, powodując mniej więcej w połowie utratę zainteresowania lekturą.

Wojciech Szot "Panna doktór Sadowska",

Zofia Sadowska, lekarka, działaczka społeczna, bohaterka jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy i procesu sądowego, w którym pozwała "Ekspres Poranny" piszący, że zwabia do domu i uwodzi swoje pacjentki. Jedna członkiń delegacji, która w 1918 roku domagała się u Piłsudskiego otrzymania praw wyborczych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    276
  • Przeczytane
    262
  • Posiadam
    49
  • 2020
    15
  • 2021
    12
  • Teraz czytam
    12
  • 2020
    10
  • Reportaż
    7
  • Literatura faktu
    6
  • Biografie
    6

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Panna doktór Sadowska


Podobne książki

Przeczytaj także