Okupowana Polska w liczbach

Okładka książki Okupowana Polska w liczbach
Martyna Grądzka-RejakKamil Janicki Wydawnictwo: Bellona historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2022-03-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-23
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311164284
Tagi:
historia Polski XX wiek okupacja
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2047
475

Na półkach:

Dosyć wstrząsająca książka dotycząca okupacji niemieckiej i radzieckiej napisana przez kilku autorów, których książki bardzo cenię np. Dariusza Kalińskiego autora znakomitej "Czerwonej zarazy", czy Kamila Janickiego, którego biografia Wawelu mnie zachwyciła.
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały i w każdym autorzy próbowali za pomocą liczb przedstawić różne aspekty życia Polaków w czasie okupacji. Praktycznie w każdym zakresie nie są to precyzyjne dane, bo nawet współczesne badania nie potrafią stwierdzić ilu dokładnie Polaków zginęło podczas wojny.
Najciekawsze w tej książce były rozdziały dotyczące życia codziennego, czyli np. tego ile wynosiła pensja, jak kształtowały się ceny, jak zaopatrzone były sklepy i co właściwie można było kupić za zarobione pieniądze, co wyświetlano w kinach, jak działały teatry, jak wyglądało szkolnictwo. Żywność kartkowano, a za owe kartki można było dostarczyć organizmowi dziennie 400-600 kcal, co odpowiadało 25% codziennego zapotrzebowana dla osoby lekko pracującej, więc Polacy przymierali głodem, a w związku z tym kwitł nielegalny handel. Podczas lektury tej książki zastanawiałam się wielokrotnie jak wielu z tych ludzi wbrew wszystkiemu przeżyło jednak okupację. Na porządku dziennym mieli: bombardowania, grabieże, przesiedlenia, pacyfikacje całych wsi, więzienia, łapanki, publiczne egzekucje, wywózki na roboty przymusowe (nie wiedziałam, że na początku starano się werbować ochotników, ale z powodu braku zainteresowania zastosowano inne metody), wywózki na Sybir, rzeź wołyńską, głód, drożyznę, brak transportu (trzeba było mieć specjalne pozwolenie, aby móc podróżować pociągiem), obozy koncentracyjne, a mimo to przetrwali.
Mało się mówi i pisze o przymusowej germanizacji polskich dzieci. Autorzy tej książki szacują, że Niemcy porwali 200 000 polskich dzieci w celu germanizacji. Do 1947 roku powróciło tylko blisko 30 000 nieletnich ofiar, czyli w przybliżeniu 15% wszystkich których porwano.
Kolejny mało eksponowany temat to liczba donosicieli i konfidentów. Szacuje się ją na ok. 5% społeczeństwa, a Niemcy hojnie nagradzali swoich informatorów. Ludzi świadomie współpracujących z okupantem karano śmiercią. Szacuje się, że podczas okupacji wykonano ok. 2500 wyroków śmierci na agentach i konfidentach, wielu jednak nie udało się zidentyfikować.
Warto sięgnąć po tę książkę. Ja znalazłam tu sporo nowych i zaskakujących rzeczy, choćby o germanizacji polskich dzieci, czy o granatowej policji. Polecam.

Dosyć wstrząsająca książka dotycząca okupacji niemieckiej i radzieckiej napisana przez kilku autorów, których książki bardzo cenię np. Dariusza Kalińskiego autora znakomitej "Czerwonej zarazy", czy Kamila Janickiego, którego biografia Wawelu mnie zachwyciła.
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały i w każdym autorzy próbowali za pomocą liczb przedstawić różne aspekty...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    82
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • 2022
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Posiadam
    2
  • Półka 1
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • Kolejka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Okupowana Polska w liczbach


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne