rozwiń zwiń

Obrazy Włoch, Tom I

Okładka książki Obrazy Włoch, Tom I
Paweł Muratow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Podróże sztuka
421 str. 7 godz. 1 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Podróże
Tytuł oryginału:
Образы Италии/ Obrazy Italii
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
421
Czas czytania
7 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
8306015517
Tłumacz:
Wiesława Karaczewska
Tagi:
Obrazy Włoch Włochy podróże
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,5
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 142 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Nicolas Bouvier, Andrzej Friszke, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Wojciech Kass, Claudio Magris, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Joanna Olczak-Ronikier, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Joseph Roth, Tomasz Różycki, Adam Szczuciński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Szymon Żuchowski
Ocena 6,0
Zeszyty Litera... Anna Arno, Ewa Bień...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
343
242

Na półkach: ,

„Obrazy Włoch” to praca kanoniczna, która jednak nigdy nie doczekała się należnej popularności, szczególnie w zachodnim kręgu kulturowym. Jej autor jest przedstawicielem wymarłego już gatunku erudytów kompletnych; szerokim, syntetycznym spojrzeniem ogarnia Półwysep Apeniński i jego największe skarby. Tytuł dzieła jest zresztą mylący, bo Muratow pisze o wszystkim. Obrazy pojawiają się nie tylko na płótnie i są ledwie punktem wyjścia do podróży poprzez atmosferę, kulturę i klimat włoskich miast.
Jedynym minusem dla osób tak przekornych jak ja będzie autorytatywny styl wykładu, z nadużyciem wielkich kwantyfikatorów i absolutyzujących sądów. Zjawiskom tym towarzyszy chwilami przesadny patos. Z erudytami trzeba być jednak ostrożnym – ciężko wyznaczyć granicę, za którą hiperbola Muratowa nabiera charakteru ironicznego, czy wręcz autoironicznego.
Zabieg wydawcy nowej edycji „Obrazów Włoch”, polegający na poszatkowaniu ich wedle kryterium geograficznego na więcej części, jest dla mnie całkowicie zrozumiały; dawkowane w mniejszych porcjach, opowieści te pozwalają lepiej przyswoić obfity materiał, częstsze przerwy umożliwiają zaś dogłębniejsze jego przetrawienie, dając również dość chwil na złapanie oddechu.
Wzrok Muratowa zwraca się w przeszłość, stawiając na początku drugiej dekady XX wieku symboliczną cezurę, którą wkrótce bardzo brutalnie miała potwierdzić historia. „Obrazy” stają się zatem podwójnym wehikułem czasu, bo dają szansę na wyprawę nie tylko w świat o innym stanie badań nad sztuką, ale przede wszystkim w świat o innym stanie świadomości.
W końcu musi cieszyć fakt, że autor nie jest zbyt wybredny w doborze towarzystwa; w konsekwencji jego narracyjnych wyborów czytelnik osobiście ogląda z nim wszystkie opisywane cuda. W taką podróż z Muratowem powinien się chyba wybrać każdy przedstawiciel homo sapiens, nawet gdyby podobna decyzja miała być motywowana dosyć nisko. Spieszę więc zapewnić, że zaczerpniętą z „Obrazów Włoch” wiedzą można imponować zarówno tu, jak i ówdzie.

„Obrazy Włoch” to praca kanoniczna, która jednak nigdy nie doczekała się należnej popularności, szczególnie w zachodnim kręgu kulturowym. Jej autor jest przedstawicielem wymarłego już gatunku erudytów kompletnych; szerokim, syntetycznym spojrzeniem ogarnia Półwysep Apeniński i jego największe skarby. Tytuł dzieła jest zresztą mylący, bo Muratow pisze o wszystkim. Obrazy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    96
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    20
  • Sztuka
    4
  • Italia
    4
  • Podróżnicze
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Eseje
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Kupić!
    1

Cytaty

Więcej
Paweł Muratow Obrazy Włoch, Tom I Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także