Jak Grecy tworzyli sztukę

Kazimierz Michałowski Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Złota Seria Literatury Popularnonaukowej sztuka
1986-01-01
1970-01-01
Wiedza Powszechna
starożytna Grecja sztuka
sztuka
1986-01-01
Złota Seria Literatury Popularnonaukowej
starożytna Grecja sztuka

Niezmiernie cenię Kazimierza Michałowskiego jako badacza i popularyzatora nauki, lecz jego zarys historii sztuki egipskiej, który poznawałam po raz pierwszy wiele lat temu i do którego po dziś dzień wracam, najwyraźniej trochę mnie rozpieścił. Mierząc się z jego książką o sztuce Grecji - o wiele krótszą od tamtej i dotykającą bardziej pasjonujących mnie zagadnień - niestety...

Nie jest to może książka do końca aktualna, niemniej czyta się ją świetnie i można się z niej dowiedzieć naprawdę wiele ciekawych rzeczy. Autor pisze bardzo lekko i "nawiązuje bezpośredni kontakt z czytelnikiem", często odwołuje się do własnych wspomnień archeologa. Dodatkowym plusem jest duża ilość ilustracji.

Na półkach: , , , , ,

Bardzo ładnie napisana książka o sztuce greckiej. Autor, znakomity specjalista w tej dziedzinie, przedstawia podstawowe zagadnienia związane z grecką architekturą i rzeźbą przez cały okres antyku sięgając aż do ich bardzo zamierzchłych korzeni. Te rozważania nad genezą (dotyczy to zwłaszcza poszczególnych form architektonicznych) podobały mi się najbardziej. K. Michałowski...

• Sztuka
  • Historia sztuki