rozwiń zwiń

Mój ojciec nazista

Okładka książki Mój ojciec nazista
Kate Hewitt Wydawnictwo: Filia powieść historyczna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
When We Were Innocent
Wydawnictwo:
Filia
Data wydania:
2024-03-13
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-13
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382808858
Tłumacz:
Klaudia Wyrwińska
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kim jesteś, tato?



712 92 556

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1354
1054

Na półkach:

Z wrażliwością przenikająca zanurzone w odcieniach szarości oblicze winy i kary. Zgłębiająca bezdenną otchłań miłości, której nie sposób wyzbyć się z serca. Balansująca między niezwykle kruchą granicą dobra i zła, niewinności i potępienia.

„Mój ojciec nazista” to powieść ulokowana w ramach fikcji historycznej, w której wyobraźnia autorki subtelnie przeplata się z oddanym z wyczuciem dramatyzmem najokrutniejszego okresu w dziejach ludzkości. Z pewnością to książka o dosyć wymownym tytule, ale poruszająca najdelikatniejsze struny rozważań, zatem bezsprzecznie dla odbiorcy trudna w jednoznacznym ujęciu nasuwających się refleksji. Dotykająca bowiem zdarzeń naznaczonych przytłaczającym tragizmem, jednak ukierunkowana fabularnie nie tylko na ekspozycję niezaprzeczalnego zła jako świadectwa utraty człowieczeństwa, ale wyraźnie traktująca o moralności, rozdzierających serce dylematach, o wybaczaniu oraz dojmującym strachu, który sugestywnie podszyto bezsilnością. W końcu o relacjach rodzinnych, które nadwątlono obnażoną prawdą – przerywającą dotąd solidne spoiwa oddania skrywanymi przez siedemdziesiąt lat szokującymi tajemnicami. To kompozycja absorbująca emocjonalnie, niejednoznaczna w swoim przekazie, prowokująca do osądów, które tak naprawdę nie powinny się nigdy wykrystalizować w głowie.

Z empatią i właściwą swojej twórczości łagodnością, Kate Hewitt odmalowuje portrety córki i ojca, których życie wypełnia panorama pięknych wspomnień, niezachwianego zaufania, wsparcia, troski i bliskości. Zbudowana na fundamencie wspólnej codzienności relacja ulega nagle nadszarpnięciu – druzgocące fakty o niechlubnej przeszłości mężczyzny sięgające wojennej zawieruchy niszczą pamięć o tym, co było nieskazitelne, poddają zwątpieniu szczerość najbliższej osoby, ale czy wydrą z serca kobiety wdzięcznej za szczęśliwe dzieciństwo miłość do ukochanego taty? Popełnione w czasie II wojny światowej potworne czyny kładą się mrocznym cieniem na teraźniejszości całej zdruzgotanej familii, inicjują konfrontację niezmąconych skazą wyobrażeń ze skrawkami zatrważających powidoków zbrodni. Rozpisana w dwóch przestrzeniach czasowych fabuła negliżuje niemożliwe do klarownego rozstrzygnięcia perspektywy, akcentuje chwiejność między pragnieniem przetrwania i ochroną najbliższych a ludzką przyzwoitością – podkreśla decyzje, których należy dokonać bez względu na polityczne okoliczności, bez względu na przymus, pomimo nieokiełznanych uczuć. I dlatego to literacka kreacja, która swoją mocną, ale zarazem przesiąkniętą rozpaczą i lękiem osnową wzbudza ocean ambiwalentnych doznań, staje się uwierająca, może nawet sprawiająca emocjonalny dyskomfort, ale bezsprzecznie warta każdej najmniejszej impresji skrępowania, która zakorzenia się w duszy. Ta opowieść boleśnie utrwala się w otchłani pamięci nieoczekiwanym pożegnaniem, a przy tym z mądrością uczy skomplikowanego współodczuwania.

Z wrażliwością przenikająca zanurzone w odcieniach szarości oblicze winy i kary. Zgłębiająca bezdenną otchłań miłości, której nie sposób wyzbyć się z serca. Balansująca między niezwykle kruchą granicą dobra i zła, niewinności i potępienia.

„Mój ojciec nazista” to powieść ulokowana w ramach fikcji historycznej, w której wyobraźnia autorki subtelnie przeplata się z oddanym z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    73
  • 2024
    12
  • Posiadam
    9
  • Legimi
    4
  • Audiobook
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Współpraca
    2
  • Ulubione
    2
  • Audiobooki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mój ojciec nazista


Podobne książki

Przeczytaj także