rozwiń zwiń

Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów

Okładka książki Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów
Joanna Siedlecka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
442 str. 7 godz. 22 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
442
Czas czytania
7 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376480411
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
102
47

Na półkach: ,

Joannę Siedlecką czytuję pasjami już od czasów jej świetnych biografii z przełomu lat 80-tych i 90-tych – „Jaśnie panicz” o Gombrowiczu czy „Mahatma Witkac” o Witkacym. Z czasem jej twórczością zawładnęła pasja polityczna i zbliżyła się do prawicowego środowiska dziennikarskiego, czyli ludzi odpowiedzialnych za intelektualne zaplecze „dobrej zmiany” (a tym samym niszczenie polskiej demokracji). U Siedleckiej na porządku dziennym są teraz z jednej strony przytyki pod adresem „Gazety Wyborczej” a z drugiej odwoływanie się do autorytetów takich jak Bronisław Wildstein czy Piotr Gontarczyk.
Jeśli jednak abstrahować od tych „niebezpiecznych związków”, trzeba przyznać, że reporterka wykonała ogromną i cenną pracę przeszukując byłe archiwa Służby Bezpieczeństwa i wyciągając na światło dzienne karierowiczostwo, dwulicowość, sprzedajność i donosicielstwo tak wielu przedstawicieli artystycznych elit PRL-u. Dzięki Siedleckiej możemy poznać drugie oblicze takich niegdyś tuzów jak Andrzej Kuśniewicz, Wacław Sadkowski, Aleksander Minkowski czy Eugeniusz Kabatc. Dowiadujemy się też jak totalna i bezwzględna była inwigilacja życia prywatnego tych, którzy próbowali być niezależni lub ośmielili się sprzeciwiać władzy. To w jaki sposób tajne służby osaczały Słonimskiego, Dygata, Tyrmanda, czy Osiecką mrozi krew w żyłach.
Oprócz pasjonujących przypadków są też jednak w książce mielizny i dłużyzny, pojawiają się postacie które niewiele nam dzisiaj mówią (Huzik, Żółciński, Gaworski) i niewiele wnoszą do tematu. Przydałoby się nieco więcej pracy redakcyjnej, mniej chaosu i zbędnej drobiazgowości. Zdecydowanie lepiej czyta się następną demaskatorską pozycję Siedleckiej „Biografie odtajnione”.

Joannę Siedlecką czytuję pasjami już od czasów jej świetnych biografii z przełomu lat 80-tych i 90-tych – „Jaśnie panicz” o Gombrowiczu czy „Mahatma Witkac” o Witkacym. Z czasem jej twórczością zawładnęła pasja polityczna i zbliżyła się do prawicowego środowiska dziennikarskiego, czyli ludzi odpowiedzialnych za intelektualne zaplecze „dobrej zmiany” (a tym samym niszczenie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    40
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    3
  • Historia
    3
  • Literatura faktu
    2
  • 2021
    1
  • Do zdobycia
    1
  • Uzupełnić księgozbiór
    1
  • Historia literatury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów


Podobne książki

Przeczytaj także