Idące Wilno

Okładka książki Idące Wilno
Andrzej Zieniewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy językoznawstwo, nauka o literaturze
237 str. 3 godz. 57 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
237
Czas czytania
3 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
8306013247
Średnia ocen

                5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2019 Jakub Beczek, Maria Bigoszewska, Leszek Bugajski, Andrzej Coryell, Janusz Drzewucki, Jerzy Gizella, Henryk Jankowski (językoznawca), Marta Kucharska, Jadwiga Malina, Piotr Müldner-Nieckowski, Marek Pacukiewicz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Michał Sobol, Marek Sołtysik, Edward Stachura, Adam Zagajewski, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,0
Twórczość nr 7... Jakub Beczek, Maria...
Okładka książki Rok 1918 w polskiej pamięci kulturowej. Spoiwa i pęknięcia Karol Hryniewicz, Tomasz Wójcik, Andrzej Zieniewicz
Ocena 0,0
Rok 1918 w pol... Karol Hryniewicz, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1970
1882

Na półkach: , ,

Tytułowe żagary w gwarze wileńskiej oznaczają chrust, suche patyki. Nazwę tę przyjęła też grupa poetycka, zrzeszająca w latach 1931-1934 młodych poetów, działaczy społecznych i studentów USB w Wilnie. I właśnie o działalności tej grupy traktuje książka Pana Andrzeja Zieniewicza. Przedstawiając poszczególne postaci, opisując ich twórczość i działalność Autor ukazuje stosunki społeczno-polityczne panujące w Wilnie i odradzającym się państwie. Trudno nie zgodzić się z wieloma cytowanymi tu poglądami bohaterów opracowania, np.
„Nacjonalizm nie tkwi w prawie naturalnym, jest sprzeczny z dobrem ogólnym, bo wprowadza destrukcję w życie państwowe (…) jest doktryną i ruchem, który wcale nie zna logiki teoretycznego rozwiązania opartego na przesłankach etycznych lub socjologicznych, a uzasadnienie jego opiera się wyłącznie na pierwiastkach irracjonalnych, duszy ludzkiej (…) na niskich instynktach egoizmu narodowego i hakatystycznej zachłanności”.
Pan Andrzej Zieniewicz pokazuje dążenie członków grupy do znalezienia takich form językowych umożliwiających im tworzenie poezji zaangażowanej, podejmującej problematykę społeczną bez uciekania w propagandę. Nic więc dziwnego, iż zamiast zakończenia zamieszcza wypowiedź Jerzego Zagórskiego:
„Poezja feruje wyroki w imieniu historii, Są to wyroki odwołalne, przez następne pokolenia mogą być skasowane – ale jednak w biegu wydarzeń powinny mieć znaczenie sądów najdostojniejszych i najwyższych”.

Tytułowe żagary w gwarze wileńskiej oznaczają chrust, suche patyki. Nazwę tę przyjęła też grupa poetycka, zrzeszająca w latach 1931-1934 młodych poetów, działaczy społecznych i studentów USB w Wilnie. I właśnie o działalności tej grupy traktuje książka Pana Andrzeja Zieniewicza. Przedstawiając poszczególne postaci, opisując ich twórczość i działalność Autor ukazuje stosunki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • 52 książki 2019
    1
  • #czytambopolskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Idące Wilno


Podobne książki

Przeczytaj także