Feliks Jasieński i jego Manggha

Okładka książki Feliks Jasieński i jego Manggha
Maria Cieśla-KorytowskaFeliks Jasieński Wydawnictwo: Universitas publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Język:
polski
ISBN:
8370520898
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dziady Adama Mickiewicza. Poemat, adaptacje, tradycje Jan Ciechowicz, Maria Cieśla-Korytowska, Danuta Danek, Bogusław Dopart, Maria Kalinowska, Iwona Kolasińska, Jacek Łukasiewicz, Zbigniew Majchrowski, Stanisław Makowski, Wojciech Marchwica, Michał Masłowski, Jan Michalik, Ewa Miodońska-Brookes, Irena Sławińska, Zofia Trojanowiczowa
Ocena 8,3
Dziady Adama M... Jan Ciechowicz, Mar...
Okładka książki Stanisław Wyspiański. Studium artysty. Katarzyna Fazan, Ewa Miodońska-Brookes, Włodzimierz Szturc, Franciszek Ziejka
Ocena 7,0
Stanisław Wysp... Katarzyna Fazan, Ew...
Okładka książki Genologia polska. Wybór tekstów Jolanta Brach-Czaina, Stanisław Eile, Wojciech Głowala, Michał Głowiński, Teresa Kostkiewiczowa, Adam Kulawik, Ewa Miodońska-Brookes, Marian Tatara, Jan Trzynadlowski
Ocena 5,7
Genologia pols... Jolanta Brach-Czain...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1119
43

Na półkach: , , ,

Książka ta jest pewnego rodzaju silva rerum (forma "dziennikowo-pamiętnikarska" popularna wśród szlachciców I RP, zamieszczali oni w często bardzo długich zeszytach swoje wspomnienia i refleksje) wybitnej postaci świata sztuki polskiego fin de siècle i pierwszej połowy xx-lecia międzywojennego, Feliksa Jasieńskiego. Poza środkową częścią jego autorstwa, na początku książki znajduje się nota biograficzna i opracowanie napisane przez Ewę Miodońską, a na końcu pokaźna galeria przedstawień samego Feliksa wykonanych przez różnych artystów. W środkowej części zatytułowanej "Manggha" autor poza prezentacją własnej teorii odbioru sztuki oraz wytłuszczeniem tego, co według niego jest w niej najważniejsze, zajmuje się obszernie w swych tekstach krytyką społeczeństwa burżuazyjnego, piętnując największe jego wady i demaskując fikcyjne zalety. Skupia się zwłaszcza na podwójnych standardach mieszczan zamieszkujących Francję, uosobionych w postaci kołtuńskiego Pana Prudhomme, którego przygody mamy okazję śledzić wraz z nim. Sylwa Feliksa nie są jedynie pełną gorzkiej ironii krytyką kultury tamtych lat - odkrywa on bowiem przed nami piękno oraz urok rzeczy zwyczajnych, codziennych, jak i z natchnieniem opowiada o sztuce japońskiej i osiągnięciach jednego z największych pisarzy ubiegłych stuleci, Lwa Tołstoja.
Sama książka miała być niewielkim przewodnikiem, który polskim mieszczuchom nieobytym ze sztuką ukaże nowe sposoby postrzegania różnych zjawisk. Autor ironizując, na samym jej początku nadmienia, że z wieloma jego myślami czytelnik może się nie zgadzać - jednakże szybko okazuje się, że nie zgodzić się z nimi zazwyczaj może tylko osoba bardzo konserwatywna, przyzwyczajona do zastanych schematów.
Analizując poszczególne myśli autora, z całości jego dzienników wyłania się nie tylko postać nadzwyczaj wrażliwa na otaczającą rzeczywistość, osoba głęboko poruszona niesprawiedliwością świata, ale też wysokiej klasy krytyk, który głęboko wnika w poszczególne zjawiska i demaskuje je swym pełnym ironii piórem.
Jeśli ktoś jest zainteresowany tą bardzo ważną dla polskiego świata artystycznego postacią, książka w pośredni sposób dużo głębiej pozwoli mu poznać nie tylko jego teorie, ale też samo wnętrze Feliksa. Jest to pozycja godna polecenia, jednakże, co jest oczywiste, wymagająca od czytelnika dość rozległej wiedzy o czasach, w których żył autor.

Książka ta jest pewnego rodzaju silva rerum (forma "dziennikowo-pamiętnikarska" popularna wśród szlachciców I RP, zamieszczali oni w często bardzo długich zeszytach swoje wspomnienia i refleksje) wybitnej postaci świata sztuki polskiego fin de siècle i pierwszej połowy xx-lecia międzywojennego, Feliksa Jasieńskiego. Poza środkową częścią jego autorstwa, na początku książki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    2
  • 2016
    1
  • Nauki kulturoznawcze
    1
  • (Auto, mono-)biografie, wspomnienia,pamiętniki
    1
  • Biografie i wspomnienia / Eseje i dzienniki
    1
  • A XIX
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Feliks Jasieński i jego Manggha


Podobne książki

Przeczytaj także