Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta

Okładka książki Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta
Łukasz Krzyżanowski Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia [Czarne]
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-02-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-30
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380496569
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tajlandia Praktyczny Przewodnik Anna Hildebrandt, Łukasz Krzyżanowski
Ocena 7,0
Tajlandia Prak... Anna Hildebrandt, Ł...
Okładka książki Labirynt. Antologia Łukasz Krzyżanowski, Maciej Perkowski, Łukasz Stachniak, Maciej Wojtala, Aleksander Zawada, Piotr Zwierzchowski
Ocena 5,0
Labirynt. Anto... Łukasz Krzyżanowski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , , ,

Kolejna cegiełka ku odkrywaniu sytuacji Żydów w czasie Drugiej Wojny Światowej – i po niej.

Relacje polsko-żydowskie w czasie wojny (i po niej) to temat trudny, dopiero do niedawna mierzymy się z nim na większą skalę. Proces ten jest pełen błędów, wzajemnych oskarżeń, bólu i skrajnych emocji. Od hurraoptymizmu po najbardziej ponure sądy.

Trudno w tym wszystkich odnaleźć jakąś własną drogę do przeżycia tej relacji i zmierzenia się z tamtymi historiami.

Książka Łukasza Krzyżanowskiego jest kolejną próbą dobudowania takiego kolejnego składnika tej opowieści, kolejną mikrohistorią. Tym razem otrzymujemy Radom wraz z wojennymi i zwłaszcza powojennymi losami Żydów. Ot zwyczajne miasto, średniej wielkości, ze sporym udziałem ludności Żydowskiej. To ważny element ponieważ koncentruje się właśnie na powrotach po wojnie, ale takich zwyczajnych, ot codziennych ukazujących kontekst powrotu tak dla Żydów jak i Polaków. Temat który wciąż jest stosunkowo słabo zbadany (choć już kilka publikacji na ten temat powstało). Siłą książki jest dodatkowo fakt, że Autor rozumie złożoność relacji powojennych, a to były zupełnie inne realia społeczne niż dziś.
Krzyżanowski jest sam mieszkańcem tego miasta, to jego historia. Zaczątkiem jest zdjęcie na którym stoi niemiecki żołnierz przy tablicy ostrzegającej, że za nią zaczyna się getto. W tle widać żydowską rodzinę idącą w inną stronę. Wszystko zwyczajne gdyby nie to, że zdjęcie to przedstawia widok z okna Autora. To są takie momenty, gdy historia staje się szalenie namacalna, staje się pamięcią. Problem w tym gdy tej pamięci nie ma. Gdy odkrywasz, że mało kto wie o jakimś getcie, że to miejscem miało zupełnie inną przeszłość.

To początek.

Potem są i bolesne odkrycia, ale i krzepiące opowieści. Taka jest prezentowana książka, wskazuje już nie na poziomie emocji i wielkich kwantyfikatorów, ale na poziomie konkretnych historii. Jest zatem i mord na pracownikach spółdzielni pracy, ale i bliżej nie sprecyzowana szajka żydowska która wyłudzała nieruchomości od Państwa, a potem szybko sprzedawała grunty. Jest wreszcie próba utworzenia na nowo żydowskiej społeczności, która to próba nigdy się nie udała. Są potrzaskani ludzie próbujący na nowo poskładać się z okruchów które pozostały po wojennej zawierusze. Im było tym trudniej, że nigdy nie wrócili do domów. Nawet Ci którzy przeżyli, szybko odkrywali, że wojna zmieniła coś więcej, a ich domów tu jakby nigdy nie było. Spalone ulice można odbudować, poprzewracane na barykady tramwaje, postawić na kołach i naprawić. Zniszczonej społeczności nic i nikt nie odbuduje. Zostanie pustka w najbardziej dosłownym znaczeniu i cmentarze zamienione w łąki. Życie odrodzi się, ale już w zupełnie innym miejscu.

To ważna opowieść o konkretnym mieście i niezwyczajnych czasach. Niezbędna do stworzenia współczesnym Polakom obrazu przeszłości.

Kolejna cegiełka ku odkrywaniu sytuacji Żydów w czasie Drugiej Wojny Światowej – i po niej.

Relacje polsko-żydowskie w czasie wojny (i po niej) to temat trudny, dopiero do niedawna mierzymy się z nim na większą skalę. Proces ten jest pełen błędów, wzajemnych oskarżeń, bólu i skrajnych emocji. Od hurraoptymizmu po najbardziej ponure sądy.

Trudno w tym wszystkich odnaleźć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    246
  • Przeczytane
    67
  • Posiadam
    28
  • Historia
    8
  • 2017
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Reportaż
    3
  • Literatura faktu
    3
  • 2020
    2
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Więcej
Łukasz Krzyżanowski Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne