Co to jest projektowanie graficzne?

Okładka książki Co to jest projektowanie graficzne?
Quentin Newark Wydawnictwo: Arkady sztuka
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
sztuka
Tytuł oryginału:
What is Graphic Design?
Wydawnictwo:
Arkady
Data wydania:
2021-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-19
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788321351100
Tłumacz:
Joanna Kolczyńska
Tagi:
Projektowanie graficzne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
417
234

Na półkach: , , ,

Q. Newark “Co to jest projektowanie graficzne?”
Autor tejże książki, Quentin Newark jest jednym z założycieli Atelier Works o której też mowa w drugiej połowie publikacji, gdzie autor zawarł przegląd portfolio znanych i ciekawych firm projektowych. Zgodnie z tym co jest napisane na okładce - jest to niezbędnik projektanta, lektura obowiązkowa dla tych osób, które chcą zająć się zawodowo projektowaniem graficznym zaś dla doświadczonych grafików powinna być inspiracją. Nie należę do żadnej z tych grup, więc może to jest powód dla którego książkę czytało mi się opornie i ciężko. Moim zdaniem za dużo jest specjalistycznej wiedzy aby była to pozycja, po którą sięgnie laik a jednocześnie osoba zainteresowana tematem.
Pierwsza część książki zawiera bardzo dużo technicznych wiadomości na temat projektowania, począwszy od definicji czym jest projektowanie graficzne poprzez zawiłości i szczegóły dotyczące znaków, krojów pisma i modułów a kończąc na sferach gdzie ta dziedzina ma rację bytu i jest wykorzystywana w szerokim spektrum. Druga część książki (co stanowi prawie połowę publikacji), tak jak wspomniałem wcześniej dotyczy portfolio projektantów, którzy zadziwiają sposobem i innowacyjnym podejściem do tematu, na które mają zlecenie (ciekawe rozwiązania technologiczne, użyte materiały i interpretacje tematu).
Autor na początku książki przytacza słowa znane w kręgach projektantów graficznych, że “zły projekt nikogo nie zabił”. Myślę, że uwypuklił w ten sposób rolę tego zawodu, że nie jest to profesja pokroju np. lekarza, że od dobrego projektu nie zależy życie człowieka i w konsekwencji dizajn nie jest tak kluczową sprawą. Newark podaje również różnice pomiędzy typografią a projektowaniem graficznym, sygnalizuje, że to dwie odrębne dziedziny. Konfrontuje ze sobą również reklamę i projektowanie. Posługuje się porównaniem, że obie branże należą do tej samej rodziny (podobnie jak np. poezja i beletrystyka). Są jak bliźnięta syjamskie - posiadają jedno ciało ale własną, odrębną osobowość. Podoba mi się bardzo to porównanie, jest bardzo poetyckie i moim zdaniem trafne. Ponadto zaznacza w książce, że komercyjni projektanci muszą mierzyć się z takim wyzwaniem, że projekt graficzny powinien dotrzeć do dużego grona odbiorców. Chcąc to osiągnąć trzeba liczyć się z tym, że przekrój społeczeństwa jest znaczny - różne są poziomy obcowania z tekstem. Odmienny jest też wiek odbiorcy, wykształcenie czy pochodzenie etniczne. To wszystko powoduje, że kluczowym elementem przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy, jest określenie kto będzie odbiorcą projektu. Oprócz wiedzy czysto technicznej z książki możemy wyłapać wiele ciekawostek. Przykuło moją uwagę np. to, że angielski jest jedynym językiem z alfabetem łacińskim, gdzie nie znajdziemy znaków diakrytycznych (czyli takich znaków jak ó, ę, ø czy ç). Drugą ciekawostką, którą znalazłem w publikacji jest koncepcja, że umysłowi najłatwiej przychodzi zapamiętanie rzeczy niezwykłych lub przedstawionych w nieoczekiwany sposób. Interesujące stanowisko.
Podsumowując książka mnie nie porwała, ciężko mi się czytało, zwłaszcza pierwszą część książki. Informacje na temat portfolio firm były ciekawsze i ukazane w lżejszej formie. Były tam tylko niezbędne opisy i dużo grafik przedstawiających omawiane projekty graficzne. Na plus zasługuje to, że autor umieścił w książce wiele przykładów różnych nieszablonowych koncepcji. Można dzięki temu zaznajomić się z interesującymi pomysłami. Są to przykłady niezwykłej kreatywności człowieka. Myślę, że jest to pozycja dla koneserów i tylko tych, którzy faktycznie interesują się dość mocno tematem. Warto dodać, że jest też dostępna również inna książka z tej serii, mianowicie “Co to jest typografia?”, również ukazana w wydawnictwie Arkady.

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co bardzo dziękuję.

Q. Newark “Co to jest projektowanie graficzne?”
Autor tejże książki, Quentin Newark jest jednym z założycieli Atelier Works o której też mowa w drugiej połowie publikacji, gdzie autor zawarł przegląd portfolio znanych i ciekawych firm projektowych. Zgodnie z tym co jest napisane na okładce - jest to niezbędnik projektanta, lektura obowiązkowa dla tych osób, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14
  • Chcę przeczytać
    13
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Przeczytane 2022
    1
  • Technologia
    1
  • Recenzja Sztukater
    1
  • Jednotomowe (do kupienia)
    1
  • Kultura
    1
  • Obca
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co to jest projektowanie graficzne?


Podobne książki

Przeczytaj także