Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych

Okładka książki Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych Patryk Mogilnicki
Patryk Mogilnicki Wydawnictwo: Karakter sztuka
sztuka
Karakter
2021-11-08
2021-11-08
projektowanie graficzne design typografia

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Bliźnięta Patryk Mogilnicki, Paweł Sitkiewicz, Piotr Sitkiewicz
Bliźnięta Patryk Mogilnicki, ...

Jeśli lubicie okładki książkowe, to „Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych” Patryka Mogilnickiego jest pozycją dla Was.

Ale od początku. „Książka po okładce” to zbiór kilkudziesięciu wywiadów z osobami, które zajmują się nie tylko ilustrowaniem i/lub projektowaniem książkowych okładek, ale – czasami – są odpowiedzialne także za całość wizualnych doświadczeń, jakie czerpiemy my – Czytelniczki i Czytelnicy – podczas obcowania z papierową książką.

Rozmowy przeprowadzone przez Mogilnickiego przybliżają nam proces powstawania okładek. Autor pyta swoje rozmówczynie i swoich rozmówców o źródła inspiracji; o to, w jaki sposób pracują i jak przebiega ich współpraca z wydawnictwami. Dzięki tym wywiadom, możemy poznać branżę od środka [a przynajmniej jej wycinek] oraz dowiedzieć się, jak powstały niektóre z omawianych w książce projektów. Przy okazji, wywiady to istne kopalnie ciekawostek.

Książka zawiera w sobie tylko projekty udane. Nie ma tu żadnych „wpadek okładkowych”. Takie podejście sprawia, że skupiamy się na tym co najważniejsze – co wpływa na to, że finalnie okładka jest taka, a nie inna. A czasami jest z czego wybierać -niektóre twórczynie i twórcy pokazali niewykorzystane bądź alternatywne wersje okładek [zaskoczył mnie zwłaszcza „Murphy” Samuela Becketta].

Wizualnie, książka zachwyca. Trudno znaleźć w niej stronę, która nie zawierałaby jakiejś okładki. Technicznie, to też najwyższa półka: twarda oprawa, szyty blok, papier kredowy.

Piękna i ciekawa publikacja – serdecznie polecam.

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie – link: https://karols.pl/ksiazka-po-okladce-patryk-mogilnicki-recenzja/

Dobra książka, pomaga zorientować się w aktualnych projektantach i zachęca do dalszego obserwowania ich poczynań. Potrafi również zainteresować czytającego całym procesem powstawania książek i że praca projektanta nie opiera się tylko na okładce, a na całym produkcie. Polecam.

Przepiękna książka, która docenia ten nieoceniony instrument marketingowy, jakim jest okładka. Z wyborem przykładów przez autora można się zgadzać lub nie, ale cudowne jest to, że taka antologia, odautorski i nie tylko komentarz oraz spojrzenia na sylwetki twórców, na ich warsztat, powstała, że można o założeniach projektowania różnych okładek poczytać, poznać "graficzny" punkt widzenia.

Bardzo ciekawe były dla mnie również uwagi na temat roli typografii w projektach okładek i przykłady okładek albumów różnych wystaw, niespotykane w księgarniach i przez to może mniej znane, a jakże ciekawe i piękne.

Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze wglądu w przykładowy briefing grafika przez zespół redakcyjny, ale jest to zgodne z założeniami książki. Redaktorzy i opis zadania incydentalnie się pojawiają w rozmowie, ale w sumie autorowi chodziło jedynie o etap tworzenia okładki, o jej ostateczny efekt - i na tym się skupia.

Cena detaliczna jest... solidna, ale ponieważ jest to wydawnictwo idące wyraźnie w stronę albumu, broni się.

Ciekawi mnie jeszcze, na jakiej zasadzie przedrukowywane były te okładki - na prawach cytatu? Czy trzeba było nabywać prawa przedruku ? Z pewnością rzecz była jednak warta zachodu. Mój egzemplarz już krąży wśród znajomych. Wspaniała pozycja!

Ładna choć bardzo nieczytelna okładka:) Co do treści - zgrzytało mi, że autorem jest grafik projektujący okładki, a nie np. krytyk czy jakiś redaktor, no ale dobra, da się to czytać i jest ciekawie. Sporo wiedzy historycznej i celne uwagi tudzież ładne obrazki omawianych okładek w środku. Sporo ciekawostek i kuchni około-wydawniczej. To na plus. Na minus dwie rzeczy. Po pierwsze, ja wiem, że dobór autorów okładek w książkach tego typu to dość subiektywny zestaw, ale w tej wyliczance nie ma wielu współczesnych, dobrych i cenionych grafików (gdzie Mariusz Banachowicz, który wymyślił okładki Jo Nesbo, a potem wszyscy zaczęli od niego zrzynać i swego czasu polski okładkowy kryminał wyglądał niemal tak samo czyli po banachowiczowemu, albo obłędny Piotr Cieśliński vel Dark Crayon co go nawet eksportują za granicę ostatnio? Fantastyki niemal w ogóle brak, co znamienne),no ale sam autor oczywiście jest :) Jakżeby inaczej:). Poza tym, wiele prezentowanych okładek jest na dosyć przeciętnym poziomie, by nie powiedzieć amatorskim - np. prace Aliny Rybackiej-Gruszczyńskiej (do bólu przeciętne),Anny Libery (poprawne, niczym nie wyróżniające się) czy pań Piwowar (warsztatowo nie do przyjęcia, np. częściowo zasłonięte nazwisko i tytuł przy książce "Foto-graficznie", ogólnie ohyda i zero czytelności - mógłbym tu sporo wymienić, ale nie chcę się pastwić). Drugi minus to brak na ostatniej stronie indeksu wszystkich twórców, którzy pojawiają się w tekście (zarówno twórców okładek, ale i też twórców samych książek i ich tytuły - łatwiej nam przecież skojarzyć samą okładkę z tytułem i pisarzem niż grafikiem). Wprawdzie nazwiska grafików są wyszczególnione na początku danego fragmentu książki, ale jest to rozwiązanie bardziej męczące i uciążliwe niż gdyby byli na końcu w formie jednej listy (albo chociaż w spisie treści, który też jest mocno okrojony. Nawiasem mówiąc edytorsko to ta pozycja jest słaba; nikt tam w redakcji o takich oczywistościach nie pomyślał? Aż mi się wierzyć nie chce). Ale ogólnie polecam. Można tam znaleźć nieliczne, ale prawdziwe perełki graficzne (Bolesław Chromry, Jędrzej Chełmiński, Łukasz Piskorek czy Tomasz Majewski - niemal wszystko co ci goście zaprojektowali to małe dzieła sztuki i funkcjonalności; i ładne, i czytelne, i przewrotne, i pomysłowe i, niekiedy, szokujące, ale w tym dobrym, pozytywnym sensie). Aha, książki nie kupiłem dla samej okładki - tytułu bym raczej nie przeczytał gdyby nie został podany w opisie tej pozycji pod spodem:)

EDIT w odpowiedzi Panu Grzegorzowi z recenzji niżej: Nie czepiałbym się gdyby autor zmienił tytuł z "Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych." na np. "Książka po okładce. Jak widzę współczesne polskie projektowanie okładek". Również się uśmiecham do Pana😊

Autorska antologia Patryka Mogilnickiego, ilustratora i projektanta graficznego (projektującego również rzeczone okładki do książek),będąca połączeniem krótkich rozmów i albumu. Na ponad 400 stronach Mogilnicki prezentuje dokonania grafików, ilustratorów i projektantów graficznych jak również studiów graficznych oraz artystów wizualnych (np. znanego wszystkim Wilhelma Sasnala) zaangażowanych w projektowanie okładek tudzież książek jako takich (typografia, layout etc.). Jako, że jest to wybór autorski, a więc nie kompendium, encyklopedyczny wykaz czy chronologiczne studium dziejów polskiej szkoły ilustracji i projektowania jako takiego, prezentuje zestaw rozmów z projektantami jeśli nie młodego, to przynajmniej "młodszego" pokolenia (z małymi wyjątkami),a więc tworzących w znakomitej większości już w XXI wieku. Na potrzeby książki Mogilnicki jeszcze zawęził ów okres głównie do ostatnich 10-12 lat (po 2010) choć zdarzają się projekty nieco wcześniejsze.
Rozmowy poświęcone są krótkim historiom prezentowanych okładek, najbardziej podstawowym elementom tworzenia i pracy czy rytmu projektowania każdego projektanta. Trochę kuchni, parę anegdot i przede wszystkim ogromna ilość reprodukcji okładek książkowych (w tym parę niewykorzystanych). Publikacja ta ani nie wyczerpuje tematu, ani nie prezentuje go w jakiś syntetyczny sposób, bo i nie to jest celem autora jak mi się wydaje. Ta lekka w formie książka nie pretenduje do miana ani akademickiego, ani tym bardziej szczegółowego opracowania tematu. Jest raczej wynikiem hobby, osobistych zainteresowań oraz zabawy autora. Jest to swoiste rozwinięcie wcześniejszej książki Mogilnickiego o polskiej ilustracji- podobnej zresztą w w formie.
Na zarzuty, że nie ma tego czy tamtej znanej projektantki czy projektanta, że brakuje okładek fantastyki, 'a gdzie okładki kryminałów Nesbo ja się pytam'..?, a okładka nieczytelna, spis treści dziwny... etc., etc. można tylko się uśmiechnąć. CO roku wydaje się tysiące książek. W samym 2019 roku wydano ich w Polsce około 36 tysięcy... Jeśli chodzi zaś o wybór rozmówców; autor rozmawia w sumie z sześćdziesięcioma trzema (jeśli dobrze policzyłem) projektantami, ilustratorami i artystami...To mało?
Oczywiście książka o projektach okładek do fantastyki byłaby ciekawa i mam nadzieję, że kiedyś powstanie, ale krytyka książki za to czego w niej nie ma, a według tego czy innego czytelnika powinno być jest mało poważna...
Jeśli natomiast ktoś chce nieco bardziej szczegółowe i syntetyczne ujęcie problematyki dotyczącej projektowania okładek książkowych, powinien raczej sięgnąć po "Dosłownie" Janusza Górskiego wydanej w 2020 roku, również przez Karakter (choć dzieło to traktuje "tylko" o projektowaniu literniczym i typograficznym).
Dla każdego kto kocha książki nie tylko za treść, ale i za wygląd, estetykę, papier, a od czasu do czasu lubi się zaciągnąć stronicami i pogładzić grzbiet powinien przynajmniej przejrzeć solidnej wagi książkę Patryka Mogilnickiego. Na pewno każdy wyłowi kilka tytułów wartych przeczytania (no i w końcu posiadania...).

Dość banalna książka, ciężko znaleźć klucz, jakim się kierował autor, dokonując grafików do rozmów. Moim zdaniem brakuje wielu znanych grafików (ważnych, wybitnych wręcz - choć nieco starszej daty). Pytania do wywiadów bardzo przewidywalne, schematyczne, dość banalne. Nie jestem zachwycony tą pozycją.

Ogólnie o "Książka po okładce" łatwej napisać, jaka nie jest, niż jaka jest. To wywiady - w sumie wywiadziki - z szeroko pojętymi projektantami książek oraz opowieści o okładkach.
CAŁA RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2022/04/oceniaj-ksiazka-po-okadce.html

Więcej szczegółów w filmie

Więcej szczegółów w filmie