Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim

Okładka książki Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim Anna Syska
Okładka książki Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim
Anna Syska Wydawnictwo: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki sztuka
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395646614
Tagi:
architektura urbanistyka miasto Śląsk historia
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska, Łukasz Galusek, Lidia Pańków, Grzegorz Piątek, Redakcja kwartalnika HERITO, Anna Syska, Katarzyna Trzeciak, Miłosz Waligórski, Michał Wiśniewski (architekt), Aleksandra Wojtaszek, Marcin Zgliński
Ocena 7,0
HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska,&...
Okładka książki Tychy – dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955 – 1989 Ewa Chojecka, Przemysław Czernek, Maria Lipok - Bierwiaczonek, Ryszard Nakonieczny, Patryk Oczko, Robert Skitek, Anna Syska
Ocena 6,0
Tychy – dziedz... Ewa Chojecka, Przem...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ballada o dziewczynie Ewa Frysztak, Janusz Górski
Ocena 7,4
Ballada o dzie... Ewa Frysztak, Janus...
Okładka książki Emilia. Meble, muzeum, modernizm Waldemar Baraniewski, Błażej Brzostek, Aleksandra Kędziorek, Michał Krasucki
Ocena 7,4
Emilia. Meble,... Waldemar Baraniewsk...
Okładka książki Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska
Ocena 7,1
Ilustrowany el... Agnieszka Kowalska,...
Okładka książki Tamara Łempicka Maria Anna Potocka, Marisa de Lempicka
Ocena 8,3
Tamara Łempicka Maria Anna Potocka,...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
7
4

Na półkach:

Książka ta to tak na prawdę album ze zdjęciami. Nie dowiedziałam się nic nowego, informacje są lakoniczne co bardzo mnie rozczarowało. Nie rozumiem dlaczego tak wiele osób (w interencie) poleca książkę tej autorki, ewentualnie może być to z powodu niewyjaśnionej dla mnie sympatii. Mimo całego szacunku NIE POLECAM.

Książka ta to tak na prawdę album ze zdjęciami. Nie dowiedziałam się nic nowego, informacje są lakoniczne co bardzo mnie rozczarowało. Nie rozumiem dlaczego tak wiele osób (w interencie) poleca książkę tej autorki, ewentualnie może być to z powodu niewyjaśnionej dla mnie sympatii. Mimo całego szacunku NIE POLECAM.

Pokaż mimo to

avatar
244
6

Na półkach:

Bardzo rozczarowująca. Informacje lakoniczne i mało wnikliwe, pomimo mnóstwa niezadrukowanego miejsca. W takiej sytuacji można było pomyśleć chociaż o wersji angielskiej tekstu.

Zdjęcia raz zdecydowanie za duże, raz za małe, do tego słabo się prezentują na kiepskim papierze; niektóre wykonane współcześnie, po przebudowach, które całkowicie zaprzepaściły zamysł architekta, albo też pokazują obiekt oblepiony reklamami.

Brak wielu obiektów, których należałoby się w tej publikacji spodziewać, np. bardzo interesującej sekcji kalwarii w Panewnikach z lat 60.

Największą porażką są mapy, na których jest w zasadzie tylko schematyczna siatka ulic (i tylko kilka nazw na dana mapę!) i linii kolejowych, ale już bez dworców (!). Nie zaznaczono historycznych centrów miast, które umożliwiłyby umiejscowienie obiektów w jakimś kontekście, ani żadnych rozpoznawalnych dla danej okolicy obiektów. Jeśli nie znasz Pszczyny, z mapki nie dowiesz się, że jest tam jakiś rynek, pałac i park. Na dużej części map zaznaczono tylko po jednym obiekcie. Mapy w ogóle nie zawierają informacji o możliwości dojazdu komunikacją publiczną w okolice obiektu. Całostonicowe mapki plus spis obiektów na sąsiedniej stronie, często tylko jednego, osobno dla każdej miejscowości, stanowią w przybliżeniu 20% objętości ksiażki i nie wznoszą absolutnie nic.

Bardzo rozczarowująca. Informacje lakoniczne i mało wnikliwe, pomimo mnóstwa niezadrukowanego miejsca. W takiej sytuacji można było pomyśleć chociaż o wersji angielskiej tekstu.

Zdjęcia raz zdecydowanie za duże, raz za małe, do tego słabo się prezentują na kiepskim papierze; niektóre wykonane współcześnie, po przebudowach, które całkowicie zaprzepaściły zamysł architekta,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1210
265

Na półkach: , ,

Książka na pewno nie dla każdego. Raczej dla zapaleńców - miłośników architektury, albo pozytywnie zakręconych lokalesów. Ci ostatni zapewne chętnie poznają historię budynków mijanych częściej lub rzadziej w codziennym życiu. Dla mnie to była trochę podróż sentymentalna do miejsc z mojego dzieciństwa, a trochę oczarowanie budynkami, które tak wpasowały się w moją codzienność, że prawie ich nie zauważam. W książce znajdziemy kilkadziesiąt felietonów poświęconych śląskim budynkom powstałym za czasów rządów komunistycznych. Ja na pewno nie doceniałam rozwiązań architektonicznych, nie dostrzegałam finezji w zrealizowanych projektach. Autorka otwiera oczy czytelnika na piękno architektury minionej epoki. Powszechnie uważamy budynki z tego okresu za szare, bure i byle jakie. Prawdopodobnie wiele w tym prawdy. Choć zamysły architektów były nierzadko nowatorskie, to typowe perelowskie wykonanie najczęściej nie oddawało wyjątkowości zrealizowanego projektu. Szybkie, tanie budowanie niestety szybko przekształcało, całkiem jeszcze nowe budynki w odrapane rudery. Ja polecam tym, którzy dorastali w perelowskich osiedlach. Może po lekturze Spodka w Zenicie dostrzegą w mijanych reliktach przeszłości ukryte piękno. Może zwykłe betonowe pudełka otworzą przed nimi swoje ukryte, zakamuflowane tajemnice.

Książka na pewno nie dla każdego. Raczej dla zapaleńców - miłośników architektury, albo pozytywnie zakręconych lokalesów. Ci ostatni zapewne chętnie poznają historię budynków mijanych częściej lub rzadziej w codziennym życiu. Dla mnie to była trochę podróż sentymentalna do miejsc z mojego dzieciństwa, a trochę oczarowanie budynkami, które tak wpasowały się w moją...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    4
  • Architektura
    2
  • Ulubione
    1
  • Posiadam (papier)
    1
  • Wnętrza
    1
  • Architektura, urbanistyka & wzornictwo
    1
  • Przeczytałam w 2021
    1
  • Przeczytane 2021
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także