Co to jest projektowanie graficzne?

Okładka książki Co to jest projektowanie graficzne? Quentin Newark
Okładka książki Co to jest projektowanie graficzne?
Quentin Newark Wydawnictwo: Arkady sztuka
sztuka
What is Graphic Design?
Arkady
2021-05-19
2021-05-19
Joanna Kolczyńska
Projektowanie graficzne

Spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Liczyłam na bardziej szczegółowe przedstawienie elementów składowych projektu graficznego. Zabrakło mi dłuższych opisów wraz z przykładami. Mam wrażenie, że autor prześlizgnął się po tematach, zostawiając we mnie sporo niedosytu.

Projektowanie to nie tylko tworzenie ładnych rzeczy, ale też porządkowanie treści i przestrzeni, informowanie, nadawanie sensów.
Książka "Co to jest projektowanie graficzne" jest zaktualizowanym wydaniem brytyjskiego podręcznika, napisanego przez Quentina Newark'a, choć porusza zagadnienia związane z powyższym, nie zawiera ćwiczeń, dzięki którym nauczylibyśmy się tworzyć gotowe projekty, ani wskazówek posługiwania się programami komputerowymi, z których korzystają graficy. Dzięki książce dowiemy się za to sporo o tym, jak ewoluowało projektowanie graficzne wraz z rozwojem cywilizacji, kultury i technologii oraz pojawieniem się przełomowych wynalazków takich jak papier, druk, techniki druku wypukłego i wklęsłego, fotografia, techniki cyfrowe i internet. Autor przywołuje wiele nazwisk związanych z projektowaniem graficznym rozpoczynając od twórcy terminu "projekt graficzny" po założycieli największych współczesnych firmy projektowych, w tym swojej. Zawiera także mnóstwo zdjęć prac różnych grafików, stanowiących przykład wykorzystania własnej estetyki, manifestu swoich poglądów, sposobu widzenia świata, stylu wyróżniającego danego artystę, czy wykorzystania zastosowania obrazu i słowa. Opisuje narzędzia niezbędne przy przeniesieniu idei na płaszczyznę, jak ołówek, papier i komputer. Autor podkreśla fakt, że mimo wielu wspólnych elementów projektu graficznego, projektanci muszą podjąć ogrom decyzji, które ich prace czynią unikatowymi i charakterystycznymi. Informacje są podane w przejrzysty sposób, niestety bardzo małym drukiem, który niesamowicie mnie męczył. Książka pozwoliła mi bliżej poznać zawód, który po ukończeniu szkoły będzie wykonywał mój syn. Młodym ludziom, takim jak on lub stojącym przed wyborem zawodu uzmysłowi, że polega on na pracy zespołowej i muszą dobrze zastanowić się, dlaczego chcą być projektantami.

Q. Newark “Co to jest projektowanie graficzne?”
Autor tejże książki, Quentin Newark jest jednym z założycieli Atelier Works o której też mowa w drugiej połowie publikacji, gdzie autor zawarł przegląd portfolio znanych i ciekawych firm projektowych. Zgodnie z tym co jest napisane na okładce - jest to niezbędnik projektanta, lektura obowiązkowa dla tych osób, które chcą zająć się zawodowo projektowaniem graficznym zaś dla doświadczonych grafików powinna być inspiracją. Nie należę do żadnej z tych grup, więc może to jest powód dla którego książkę czytało mi się opornie i ciężko. Moim zdaniem za dużo jest specjalistycznej wiedzy aby była to pozycja, po którą sięgnie laik a jednocześnie osoba zainteresowana tematem.
Pierwsza część książki zawiera bardzo dużo technicznych wiadomości na temat projektowania, począwszy od definicji czym jest projektowanie graficzne poprzez zawiłości i szczegóły dotyczące znaków, krojów pisma i modułów a kończąc na sferach gdzie ta dziedzina ma rację bytu i jest wykorzystywana w szerokim spektrum. Druga część książki (co stanowi prawie połowę publikacji),tak jak wspomniałem wcześniej dotyczy portfolio projektantów, którzy zadziwiają sposobem i innowacyjnym podejściem do tematu, na które mają zlecenie (ciekawe rozwiązania technologiczne, użyte materiały i interpretacje tematu).
Autor na początku książki przytacza słowa znane w kręgach projektantów graficznych, że “zły projekt nikogo nie zabił”. Myślę, że uwypuklił w ten sposób rolę tego zawodu, że nie jest to profesja pokroju np. lekarza, że od dobrego projektu nie zależy życie człowieka i w konsekwencji dizajn nie jest tak kluczową sprawą. Newark podaje również różnice pomiędzy typografią a projektowaniem graficznym, sygnalizuje, że to dwie odrębne dziedziny. Konfrontuje ze sobą również reklamę i projektowanie. Posługuje się porównaniem, że obie branże należą do tej samej rodziny (podobnie jak np. poezja i beletrystyka). Są jak bliźnięta syjamskie - posiadają jedno ciało ale własną, odrębną osobowość. Podoba mi się bardzo to porównanie, jest bardzo poetyckie i moim zdaniem trafne. Ponadto zaznacza w książce, że komercyjni projektanci muszą mierzyć się z takim wyzwaniem, że projekt graficzny powinien dotrzeć do dużego grona odbiorców. Chcąc to osiągnąć trzeba liczyć się z tym, że przekrój społeczeństwa jest znaczny - różne są poziomy obcowania z tekstem. Odmienny jest też wiek odbiorcy, wykształcenie czy pochodzenie etniczne. To wszystko powoduje, że kluczowym elementem przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy, jest określenie kto będzie odbiorcą projektu. Oprócz wiedzy czysto technicznej z książki możemy wyłapać wiele ciekawostek. Przykuło moją uwagę np. to, że angielski jest jedynym językiem z alfabetem łacińskim, gdzie nie znajdziemy znaków diakrytycznych (czyli takich znaków jak ó, ę, ø czy ç). Drugą ciekawostką, którą znalazłem w publikacji jest koncepcja, że umysłowi najłatwiej przychodzi zapamiętanie rzeczy niezwykłych lub przedstawionych w nieoczekiwany sposób. Interesujące stanowisko.
Podsumowując książka mnie nie porwała, ciężko mi się czytało, zwłaszcza pierwszą część książki. Informacje na temat portfolio firm były ciekawsze i ukazane w lżejszej formie. Były tam tylko niezbędne opisy i dużo grafik przedstawiających omawiane projekty graficzne. Na plus zasługuje to, że autor umieścił w książce wiele przykładów różnych nieszablonowych koncepcji. Można dzięki temu zaznajomić się z interesującymi pomysłami. Są to przykłady niezwykłej kreatywności człowieka. Myślę, że jest to pozycja dla koneserów i tylko tych, którzy faktycznie interesują się dość mocno tematem. Warto dodać, że jest też dostępna również inna książka z tej serii, mianowicie “Co to jest typografia?”, również ukazana w wydawnictwie Arkady.

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co bardzo dziękuję.

Q. Newark “Co to jest projektowanie graficzne?”

Pozycja niczym kompedium wiedzy. Konkretyzuje wiedzę, syntetyzuje ją i sprowadza do najprostszych elementów, a przy tym daje przegląd ciekawych portfolio, dających sporo przemyśleń i inspiracji.

• Przeczytane 2022
  • Technologia
  • Recenzja Sztukater
  • Jednotomowe (do kupienia)
  • Kultura
  • Obca

Dodaj cytat z książki Co to jest projektowanie graficzne?